Oportunități de angajare și industrie pentru coordonatorii de evenimente

În centrul oricărei organizații legate de eveniment se află coordonatorul evenimentului. Aceasta este persoana responsabilă pentru supravegherea și executarea tuturor detaliilor evenimentului, de la configurare până la demolare. Coordonatorii de evenimente sunt de obicei mai activi decât planificatorii sau administratorii de evenimente.

Rolul lor principal este de a supraveghea execuția detaliilor determinate de lider planificator de evenimente. În general, planificatorul principal al evenimentului sau al întâlnirilor este cel care ia decizia finală cu privire la lucruri precum selecția locului, alegerea mesei și orele itinerarului, în timp ce coordonator de evenimente ajută la executarea acestor decizii și asigură că totul decurge conform planului.

Industrii pentru coordonatori de evenimente

Fișa postului unui coordonator de eveniment poate avea și alte responsabilități sau roluri specifice postului, în funcție de compania sau organizația pentru care lucrează. Unul dintre cele mai atrăgătoare aspecte ale lucrului în coordonarea și execuția evenimentelor este că roluri precum cel de coordonator de evenimente nu se limitează la o anumită industrie. De fapt, coordonatorii evenimentelor pot găsi oportunități grozave de angajare aproape oriunde. Ca dovadă, să ne uităm la o prezentare generală a sarcinilor specifice care însoțesc pozițiile de coordonator de evenimente din diverse industrii.

Coordonatori de evenimente corporative

Într-un mediu corporativ, coordonatorul raportează direct unui planificator de evenimente principal sau unui factor de decizie executiv. Aici coordonatorul devine contactul direct între furnizorii de evenimente precum hoteluri și catering și supervizorul evenimentului corporativ. Sarcina coordonatorului este de a realiza eficient planul conceput de conducere. În ziua evenimentului, este, de asemenea, responsabilitatea coordonatorului să se asigure că toată lumea ajunge acolo unde trebuie și să se asigure că evenimentul este organizat corespunzător.

Coordonatori de evenimente la hotel și locație

În ceea ce privește instalația, un coordonator de eveniment discută toate detaliile cu clientul și apoi comunică aceste informații șefilor de departament din cadrul locației. Acest lucru se realizează atât prin creareacomenzi pentru evenimente de banchet și întâlnirea directă cu echipa internă. În ziua evenimentului, coordonatorul locației este prezent pentru a saluta clientul și pentru a oferi supraveghere generală personalului de operațiuni eveniment. Coordonatorii de evenimente pentru hoteluri și alte locații de evenimente raportează în general directorului de banchet sau directorului de vânzări.

Coordonatori de evenimente pentru seminare și instituții de învățare

Există mai multe companii care oferă oportunități regionale de învățare în toată țara. Cele mai frecvente sunt cele pe care le vedeți pentru cursurile de pregătire pentru teste pentru programele GRE, LSAT, GMAT și ELS. Aceste companii operează de la un birou central corporativ și călătoresc în diferite orașe pentru a preda seminarii live. Aici, coordonatorul evenimentului este responsabil de rezervarea hotelurilor și sălilor de clasă necesare și de comunicarea cu oaspeții studenților, vorbitorii și reprezentanții locației. De cele mai multe ori, această activitate se face la biroul corporativ, dar pot exista momente când coordonatorul evenimentului trebuie să se deplaseze la fața locului.

Coordonatori de evenimente non-profit

Marile organizații non-profit precum Crucea Roșie pot organiza zeci de evenimente pe lună, deoarece deservesc atât de multe grupuri diferite din țară. Acest nivel de volum combinat cu un buget limitat înseamnă coordonatorilor de evenimente non-profit, în general, li se cere să îndeplinească o gamă mai largă de sarcini. Acestea pot include lucruri precum organizarea de voluntari, participarea la strângeri de fonduri și solicitarea de donații materiale. Carierele non-profit nu sunt pentru toată lumea și este important să fii pasionat de cauza lor, deoarece o mare parte din muncă este într-adevăr o muncă de dragoste.

Coordonatori de evenimente ale unei firme de planificare independente

Planificatorii de evenimente care au succes în conducerea propriei afaceri vor trebui în cele din urmă să se extindă dacă vor să continue să crească. Prima lor angajare va fi probabil un asistent coordonator de evenimente. Aceasta este probabil cea mai largă poziție de coordonator dintre toți. Nu numai că se așteaptă ca coordonatorul evenimentului să lucreze cu clienții și vânzătorii, dar este posibil ca aceștia să devină și nevoilor proprietarului afacerii. Asta înseamnă să gestionezi unele dintre sarcinile mai consumatoare de timp care îl împiedică pe proprietar să-și dezvolte afacerea în continuare. Pe partea bună, lucrul pentru un planificator independent oferă o oportunitate fără precedent de dezvoltare a carierei, deoarece coordonatorul va fi cufundat în toate fațetele afacerii.

Concluzia

Dacă cauți pătrunde în industria de planificare a evenimentelor, atunci căutarea unui post de coordonator de evenimente este un început excelent. Cerințele de educație și experiență sunt de obicei destul de elementare și, dacă intri în locul potrivit, există o mulțime de poziții în care să crești. Salariile variază între industrii și regiuni, dar vă puteți aștepta să câștigați între 35.000 și 45.000 USD pe an.

7 Clauze esențiale ale contractului de închiriere

Un contract de închiriere este un document esențial între proprietar și chiriaș. Toate contractele de închiriere nu sunt create egale. Există anumite elemente de bază pe care trebuie să le includă un bun contract de închiriere. Iată șapte clauze ...

Citeste mai mult

Operator de sisteme de transmisie multicanal al Armatei SUA

Un operator-întreținător de sisteme de transmisie multicanal al armatei SUA lucrează direct pe dispozitivele și echipamentele de comunicare care comunică prin mai multe canale. Ei sunt responsabili pentru instalarea, repararea, operarea și verifi...

Citeste mai mult

Descrierea postului AFSC 3H0X1 (Istoric)

Există o nevoie în cadrul armatei de a avea oameni dedicați să înregistreze, să documenteze și să catalogeze evenimentele zilnice care au loc. Forțele Aeriene au o slujbă non-entry level care poate răspunde pasiunii tale pentru citire, scriere și...