Prezentare generală a carierei: grefier-șef

Grefierii șefi, cunoscuți și sub denumirea de grefieri șefi adjuncți, adjuncții șefi sau grefieri șefi, sunt cel mai înalt nivel de grefieri din sistemul judiciar. În unele jurisdicții, grefierul șef al instanței este o funcție de nivel executiv. Grefierii șefi sunt responsabili pentru toate elementele administrative și operaționale ale Grefiei.

Grefierii șefi în general avansează din grefier adjunct și posturi de grefier judiciar.

Atribuțiile

Grefierii șefi sunt responsabili pentru administrarea și supravegherea operațiunilor de zi cu zi ale biroului grefierului, inclusiv domenii precum admisia, adjuncții sălii de judecată, juriu, managementul cazurilor, sistemele electronice de arhivare a dosarelor, managementul înregistrărilor, raportarea statistică, asigurarea calității, personalul și procedura manuale.

Grefierii șefi de judecată ajută, de asemenea, la dezvoltarea politicilor și procedurilor la nivelul întregii instanțe și la gestionarea proiectelor și sarcinilor speciale, cum ar fi studiile zonelor operaționale și implementarea de noi programe. Ei sunt adesea responsabili de managementul bugetului și fiscal, tehnologie și supravegherea personalului departamentului.

Educație și experiență

Grefierii șefi de judecată dețin, în general, o diplomă de licență, deși unele posturi ale instanțelor federale necesită o diplomă de master sau un doctor în drept. O combinație de experiență și/sau educație în afaceri sau administrație publică, științe politice, justiție penală, drept, administrație judecătorească, management sau un domeniu conex este utilă. În general, funcțiile de grefier șef necesită trei până la șase ani de experiență în domeniu.

Aptitudini

Grefierii șefi trebuie posedă abilități puternice orale și scrise; experiență în management sau supraveghere; abilități excelente de management de proiect; cunoaștere aprofundată a practicilor de management și a proceselor administrative; și capacitatea de a exercita o judecată matură.

Ca parte a echipei tribunalului, grefierii șefi trebuie să lucreze armonios cu ceilalți într-un mediu orientat spre echipă. Deoarece grefierii șefi de justiție echilibrează o serie de priorități, abilitățile puternice de organizare, prioritizare și rezolvare a problemelor sunt esențiale, precum și capacitatea de a gestiona simultan mai multe proiecte.

Salariile

Salariile grefierului șef variază în funcție de jurisdicție, experiență și instanța pe care o deservesc. Grefierii din sistemul judiciar federal pot câștiga salarii în cele șase cifre.

Aflați totul despre locurile de muncă în sistemele de misiune aeropurtată ale forțelor aeriene

Îndeplinește sarcinile echipajului de zbor pe numeroase platforme aeriene. Operează, întreține, repara și testează comunicațiile aeriene, senzorii, computerele și sistemele electronice. Îndeplinește sarcini înainte de zbor, în timpul zborului și ...

Citeste mai mult

Abilități de management de bază pentru începători

Nivelul 1 al Piramida abilităților de management arată abilitățile de bază pe care orice manager începător trebuie să le stăpânească. Este fundamentul piramidei abilităților de management, care arată abilitățile pe care un manager trebuie să le s...

Citeste mai mult

Expert în materie: ce este?

Un expert în domeniu este o persoană cu o înțelegere profundă a unui anumit loc de muncă, proces, departament, funcție, tehnologie, mașină, material sau tip de echipament. Aflați mai multe despre ceea ce fac și când sunt necesare. Ce este un ex...