Descrierea postului financiar și ce înseamnă acestea

În industria serviciilor financiare, în special în firmele de pe Wall Street, compensarea tinde să fie mult mai mare decât cea pentru poziții comparabile din alte industrii.

Fluxurile de venituri profitabile pe care multe dintre aceste firme le obțin sunt doar o parte a ecuației. La fel de important este accentul puternic al industriei pe personalul redus și productivitatea angajaților.

În special în funcțiile de sprijin sau administrative, deținătorii de locuri de muncă sunt deseori așteptați să îndeplinească o gamă mult mai largă de sarcini decât omologii lor din altă parte. Între timp, o măsură importantă utilizată de conducerea superioară în multe firme de servicii financiare de top este raportul dintre personalul de asistență și producători. Acest raport este gestionat agresiv în jos, pentru a minimiza cheltuielile administrative.

Ce înseamnă descrierile postului

Ca urmare, sarcinile reale asociate cu locurile de muncă din serviciile financiare sunt adesea mult mai largi decât cele specificate în fișele oficiale de post. De asemenea, acolo unde fișele postului enumeră complet responsabilitățile postului, acestea tind să fie considerabil mai largi decât cele pentru poziții echivalente sau comparabile din alte industrii. În cadrul serviciilor financiare, se așteaptă un grad ridicat de multitasking de la angajați.

Exemple de descrieri de post

Persoanele cu joburi de raportare și analiză financiară în cadrul firmelor de servicii financiare, în special persoane fizice din controlor organizațiile, sunt în mod deosebit susceptibile de a face mai multe sarcini, de a avea fișe largi de post și/sau de a avea responsabilități reale care depășesc cu mult parametrii fișelor lor oficiale de post.

Nu este neobișnuit ca controlorii departamentali să fie responsabili nu numai pentru controlul cheltuielilor și raportarea financiară, ci și pentru atât de diverse aspecte precum cercetarea de piață, analiza generală a datelor, dezvoltarea de produse, strategia corporativă, prognoza de afaceri, tehnologia la locul de muncă și resurse. Controlorii acționează adesea ca șefi de personal de facto pentru directorii de linie pe care îi sprijină.

Pro

Locuri de muncă cu sarcini variate și/sau fișe largi de post sunt probabil să fie deosebit de remunerative, deoarece combină mai multe poziții într-una singură. Oferă experiență de muncă variată într-un singur loc, fără a schimba efectiv locul de muncă. Între timp, oferă, de asemenea, oportunități încorporate pentru redefinirea locului de muncă pentru a se potrivi intereselor tale actuale și obiectivelor viitoare de carieră.

Oamenii plini de energie se vor bucura de ritmul pe care îl prezintă o poziție multitasking. Cei ambițioși vor savura oportunitatea de a-și dovedi valoarea și de a obține expunere în mai multe domenii diferite.

Con

Locurile multitasking, cu fișe ample de post și/sau responsabilități reale care le depășesc cu mult pe cele din fișele postului, sunt obligate să fie stresant, deoarece trebuie să jonglați în mod constant cu o mare varietate de responsabilități cu oportunități limitate de a descărca sarcinile în timpul crizei perioade. Orele lungi și imprevizibile pot face parte din compromisul pentru beneficiile unui salariu mai mare, o expunere mai bună și o dezvoltare accelerată a carierei.

Compararea amprentei de carbon și analizele ciclului de viață

Cu pretenții de durabilitate pretutindeni, distincția între diferite evaluări de mediu poate fi descurajantă. Evaluări ciclului de viață (LCA), analiza amprentei de carbon, analiza amprentei de apă, rapoarte CSR, testare VOC, evaluări ale riscuri...

Citeste mai mult

Sfaturi pentru jurnalistul care intervievează muzicieni

Odată ce pătrundeți în lumea jurnalismului muzical, partea cea mai plină de farmec este intervievarea artiștilor. Dar primul interviu cu un muzician poate fi într-adevăr un proces foarte descurajan. Pe lângă nervozitatea obișnuită despre a face c...

Citeste mai mult

Inspirație și idei pentru 10 stiluri diferite de Food Truck

Mulți oameni au crezut că food truck-urile sunt o tendință trecătoare, dar se pare că sunt aici pentru a rămâne. Aceste restaurante mobile au parcurs un drum lung de la înghețata și hot-dog-urile, iar camioanele de astăzi rulează o gamă variată d...