Profil de carieră în retail: Asistent manager magazin

Fiecare magazin are un manager, iar misiunea unui asistent manager este de a le susține. Este o poziție bună pentru angajații din retail care au experiență și caută o cale de promovare fără a fi nevoie de studii superioare.

Ca asistent manager, jobul tău va fi plin atât de recompense, cât și de provocări. Veți fi plătit mai mult decât alți angajați ai magazinului și veți primi mai multă responsabilitate, dar va trebui și să luați decizii atunci când aveți de-a face cu angajații și clienții. Pentru persoana potrivită, un post de asistent manager poate fi o alegere de carieră plină de satisfacții.

Ce face un asistent manager?

Funcția directorului asistent de magazin este de a sprijini managerul în operațiunile zilnice ale unui magazin cu amănuntul. Rolul dumneavoastră este de a supraveghea angajații, de a lucra cu clienții și de a ajuta la îndeplinirea directivelor managerului și proprietarului.

  • Vă veți asigura că personalul magazinului oferă un serviciu excepțional pentru clienți. Aceasta include răspunsul la întrebări și asistarea cu selecția produselor, achiziții și retururi, precum și gestionarea oricăror litigii.
  • Veți ajuta să vă asigurați că magazinul este curat, bine organizat și comercializat corespunzător.
  • Veți fi responsabil să vă asigurați că toate politicile magazinului, procedurile și controalele sunt urmate.
  • Veți coordona și supraveghea planificarea, organizarea și delegarea muncii în rândul personalului.

Marile magazine angajează adesea mai mulți asistenți manageri și fiecare poate fi responsabil de un anumit departament sau segment al magazinului. Aceștia vor acționa adesea ca directorul principal al magazinului și vor îndeplini responsabilitățile managerului magazinului atunci când nu sunt disponibili.

Magazinele mici pot avea un singur asistent manager. De asemenea, li se cere adesea să fie „managerul de serviciu” în timpul anumitor ture.

De asemenea, vi se poate cere să creați programe pentru angajați, să urmăriți inventarul și să lucrați îndeaproape cu personalul de prevenire a pierderilor și contabilitate. Unele magazine pot include achiziții, bugetare și contabilitate de bază în sarcinile dumneavoastră.

Aceasta este o poziție de retail, așa că trebuie să fiți pregătit să lucrați în weekend și seara. De asemenea, vi se poate cere să lucrați în sărbătorile importante, în special în cele mai aglomerate zile de cumpărături din an.

Rezumatul experienței

Managerii asistenți ar trebui să aibă abilități interpersonale puternice și capacitatea de a face față problemelor pe măsură ce apar. Abilitatea de a gândi rapid și rațional la situații în continuă schimbare vă va ajuta să reușiți în muncă.

Va trebui să aveți experiență anterioară în retail, abilități de merchandising și să fiți orientat spre vânzări. Managerii asistenți își parcurg adesea drumul în rândurile unui magazin, începând ca funcționar, apoi ca supervizor de departament și pe postul de asistent manager.

Educație și Avansare

Ca și în cazul majorității posturilor de retail, o diplomă de liceu sau GED este singura cerință de educație. O diplomă universitară în afaceri sau un domeniu strâns înrudit poate înlocui o parte din experiența necesară.

De asemenea, puteți vedea această poziție ca un loc de muncă la nivel de intrare dacă doriți să urmați o carieră în managementul magazinelor. Absolvenții de facultate cu o diplomă de retail sau de afaceri pot începe ca asistent manager pentru a câștiga experiență în lumea reală în industrie.

Compensatii si beneficii

Asistentii manageri sunt adesea angajați ca angajați cu normă întreagă și li se poate oferi pachetul complet de beneficii al unei companii. Magazinele mici de vânzare cu amănuntul pot necesita doar orele cu normă parțială și să nu ofere beneficii.

Salariul unui asistent manager variază foarte mult între magazine. Volumul vânzărilor și locația magazinului, precum și experiența dvs., vor lua în considerare câți bani vi se oferă.

Cel mai adesea, salariul se bazează pe o rată orară, deși magazinele mai mari pot oferi un salariu. Dezavantajul posturilor salariate este că mulți manageri sunt rugați să lucreze peste 40 de ore fără compensație suplimentară.

Deși variază, directorii adjuncți se pot aștepta să câștige cu mult peste salariul minim actual din cauza responsabilităților cerute de post. Unii directori asistenți sunt foarte bine plătiți și, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, salariul mediu pentru „Supraveghetorii de primă linie a lucrătorilor cu amănuntul” în 2015 a fost de 18,42 USD pe oră.

Vizați piața potrivită cu segmentare

Segmentarea pieței poate fi un efort complicat și costisitor. Poate fi, de asemenea, simplu și ieftin. Indiferent de abordarea adoptată, segmentarea pieței țintă este esențială pentru eficientizare managementul brandului și pentru a obține un ava...

Citeste mai mult

Folosind programul de expediere globală al eBay

eBay servește un public mondial de peste 180 de milioane de utilizatori, cu un miliard de înregistrări active de la 25 de milioane de vânzători. Mai mult de jumătate din veniturile din vânzări care sunt generate anual provin de la 60 de milioane ...

Agent de sânge Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Agenții de sânge sunt profesioniști ecvini care cumpără și vând cai pursânge în numele clienților lor în schimbul unui comision. Agenții de sânge se pot specializa în animale de curse, animale de reproducție sau o combinație a ambelor domenii. Un...