Agent de sânge Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Agenții de sânge sunt profesioniști ecvini care cumpără și vând cai pursânge în numele clienților lor în schimbul unui comision. Agenții de sânge se pot specializa în animale de curse, animale de reproducție sau o combinație a ambelor domenii. Unii agenți pot oferi servicii din SUA, în timp ce alții au cunoștințe de specialitate despre pursânge în alte zone majore de curse, cum ar fi Europa, Australia și Japonia.

Pe partea de curse a ecuației, agenții de sânge se pot specializa și mai mult. În timp ce unii agenți se concentrează pe identificarea potențialilor clienților care concurează cu ceea ce cumpără, ei pot lucra și cu clienții care caută cai pe care să-i revândă într-o perioadă scurtă de timp. timpul pentru un profit, care este cunoscut sub numele de „pinhooking”. De exemplu, acești clienți ar cumpăra un pui de înțărcare pentru a-l vinde ca un yearling sau un yearling pentru a-l vinde ca un copil de doi ani în curs de formare.

În ceea ce privește reproducerea, un agent de sânge poate fi implicat în consilierea clienților cu privire la planurile de reproducere pentru iepele lor, precum și în cumpărarea și vânzarea sezoanelor de armăsar.

Îndatoririle și responsabilitățile agentului de sânge

Agenții de sânge au o listă de îndatoriri care gravitează în jurul obținerii de cunoștințe despre cai specifici și aducerea cumpărătorilor și vânzătorilor împreună. Unele dintre sarcinile lor tipice includ:

  • Analiza pedigree-urilor și conformației pentru a evalua valoarea pursângelor oferite spre vânzare, atât în ​​privat, cât și la licitații publice
  • Licitarea pentru cai în ringul de licitație pentru clienții lor și poate iniția sau intermedia oferte pentru caii oferiți în mod privat
  • Consilierea clienților cu privire la planurile de reproducție pentru iepele lor de puiiță; ele pot facilita rezervarea acestor iepe la armăsari care sunt la mare căutare
  • Evaluarea cailor în scopuri de asigurare sau direcționarea clienților lor către furnizorii de asigurări; agenții primesc de obicei un comision pentru trimitere, plătit acestora de către agenția de asigurări
  • Călătorii extinse pentru a-și reprezenta clienții la vânzări în toată țara și la nivel internațional
  • Rețea constantă și construirea de relații cu profesioniștii din industrie pentru a-și menține și extinde afacerea de vânzări
  • Lucrând îndeaproape cu medici veterinari, potcovarieri, și alți profesioniști din domeniul sănătății ecvine pentru a evalua starea de fitness a cailor individuali

Salariu agent de sânge

Cu excepția cazului în care au contract cu un jucător important din industria pursânge, agenții de sânge sunt lucrători pe cont propriu și nu câștigă un salariu fix. Aceștia sunt compensați pentru eforturile lor printr-un comision la vânzare, în general 5%.

Unii agenți sunt, de asemenea, ținuți „pe reținere” pentru un preț stabilit și oferă sfaturi cu privire la un număr de cai pentru un anumit cumpărător sau vânzător. Agenții cu experiență pot câștiga de la 80.000 USD până la peste 100.000 USD, în timp ce agenții abia la început în industrie se pot aștepta să câștige un salariu mai modest, în intervalul de 30.000 USD.

Pe măsură ce un agent câștigă experiență și dezvoltă mai multe contacte în industrie, potențialul lor de câștig crește dramatic. Ca persoane care desfășoară activități independente, agenții de sânge trebuie să ia în considerare diverse cheltuieli suplimentare, cum ar fi plata pentru propria asigurare de sănătate, întreținerea unui vehicul de afaceri și alte costuri de călătorie, cum ar fi biletele de avion și hotelul rămâne.

Nu există cerințe educaționale specifice pentru a deveni un agent de sânge și nu există un program formal de licențiere.

Cunoştinţe: Oricine are cunoștințe solide despre industria pursânge și un ochi bun pentru evaluarea cailor poate avea succes în această afacere.

Instruire: Majoritatea agenților de sânge își fac drum în sus industrie pursânge, începând cu o poziție pe un vârf fermă de reproducere, devenind ucenic de trainer sau lucrând pentru o agenție de vânzări.

Ucenicie: După ce au câștigat ceva experiență practică în industrie, mulți aleg să caute o ucenicie cu un agent experimentat pentru a învăța frânghiile afacerii de sânge.

Abilități și competențe ale agentului de sânge

Un agent de sânge ar trebui să aibă abilități suplimentare pentru a-l ajuta să exceleze în munca lor, cum ar fi următoarele:

  • Cunoştinţe: O cunoaștere excelentă despre pedigree pursânge, anatomie și fiziologie ecvină, știri din industrie și tendințe actuale ale pieței.
  • Abilitati in afaceri: Abilități puternice de marketing, vânzări și management de afaceri pentru a avea succes în această carieră.
  • Cunoașteți regulile: Fiți familiarizați cu liniile directoare pentru funcționarea etică a unei agenții de stocuri de sânge; aceste linii directoare au fost elaborate de Programul de integritate a vânzărilor.
  • Credibilitate: Succesul unui agent de sânge este strâns legat de reputația lor în industrie, așa că este în interesul lor să desfășoare afacerile cinstit și în conformitate cu aceste linii directoare.

După câțiva ani de creștere lentă, industria pursânge a început să dea semne de îmbunătățire. Cei din afacerile pursânge cred că industria începe să se redreseze. Se preconizează că vânzările de agenți de sânge vor avea o creștere pozitivă în următorii cinci ani.

Agenții de sânge călătoresc la ferme și la unitățile de cazare pentru a căuta cai pentru clienți sau potențiali clienți. Aceștia participă și la licitațiile de cabaline.

Un agent de sânge este de obicei independent, ceea ce le oferă posibilitatea de a-și stabili propriile ore. Cu toate acestea, timpul lor de lucru va fi probabil dictat de programul și nevoile clienților lor.

Cum să obțineți postul

FACEȚI LUCRĂRI RELEVANTE

Sunt recomandate cursuri de liceu în domenii precum învățământul agricol, biologie, anatomie, știința animalelor și matematică.

Folosiți site-uri tradiționale de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru pozițiile disponibile., sau concentrați-vă pe site-uri de nișă care se adresează industriei ecvine, cum ar fi Curtea și Mirele.

Persoanele interesate să devină agent de stoc de sânge iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Potcovar: 23.213 USD
  • Călăreț și antrenor: 55.843 USD

Sursa: Salary.com 2019.

Considerații privind impozitul pe vânzări pentru organizațiile non-profit

În timp ce majoritatea organizațiilor non-profit se bucură și sunt conștiente de scutirile de la impozitul pe venit federal și de stat, mai puține astfel de organizații sunt la curent cu reglementările care înconjoară scutirea de taxe pe vânzări ...

Aflați cum să urmăriți compensarea lucrătorilor în QuickBooks

Dacă aveți angajați, atunci este posibil să fiți familiarizat cu compensarea lucrătorilor. Compensația lucrătorilor, sau compensația lucrătorilor, este reglementată de fiecare stat. Majoritatea statelor vor cere angajatorilor să fie supuși unui a...

Citeste mai mult

Cum să-ți găsești nișa agentului imobiliar

Foarte puțini profesionisti imobiliari poate – sau vrea – să facă totul pentru toată lumea. Cei mai de succes agenți și-au găsit o nișă pentru ei înșiși și au rămas cu ea. O nisa poate implica catering pentru un anumit tip de client - cum ar fi ...