Profil de carieră și perspective ale managerului fermei de cai

Managerii fermei de cai poartă responsabilitatea finală pentru gestionarea tuturor aspectelor legate de îngrijirea cabalinelor, supravegherea angajaților fermei și supravegherea întreținerii unității.

Atribuțiile

Managerii fermei de cai sunt responsabili pentru supravegherea diverșilor angajați ai fermei, cum ar fi administratori de hambar, iapa de pui sau manageri de armăsar, mirii, și personal de birou în fiecare zi. Aceștia pot fi asistați în aceste sarcini de supraveghere de către un asistent manager al fermei – o poziție care de obicei există doar în operațiunile la scară mai mare.

Managerii fermelor de mici operațiuni tind să aibă un contact mai direct cu caii. Managerii operațiunilor comerciale mari trebuie adesea să petreacă o cantitate semnificativă de timp negociind cu atribuții administrative și financiare și astfel au o cantitate limitată de interacțiune directă cu cai.

Managerii fermelor de cai interacționează în mod regulat cu profesioniști ecvini, cum ar fi instructori de călărie,

antrenori de cai de curse, furnizori de furaje și furaje, potcovarieri, medici veterinari ecvine, și alți furnizori de servicii. Ei iau decizii cu privire la ce furnizori vor face afaceri și ce spitale veterinare vor alege să consulte. Aceștia îl sfătuiesc pe proprietarul fermei cu privire la ce cai să vândă sau să cumpere, evaluează dezvoltarea mânzilor, monitorizează progresul cailor în dresaj și supraveghează gestionarea finanțelor operațiunii.

De asemenea, managerii fermei supraveghează de obicei întreținerea întregii ferme, inclusiv gardul și hambarul repararea, înlocuirea echipamentelor, întreținerea tractoarelor și vehiculelor și stabilirea bugetului pentru întreaga întreținere cheltuieli.

Opțiuni de carieră

Managerii fermelor de cai pot lucra într-o varietate de medii, inclusiv ferme de reproducție, ferme de cai de spectacol, grajduri de echitație, centre de antrenament și spitale veterinare. O piață deosebit de mare pentru managerii fermelor de cai se învârte în jurul industriei de cai pursânge, unde multe operațiuni de curse, creștere și antrenament necesită servicii de management.

Educatie si antrenament

Managerii fermelor au adesea o diplomă de facultate, deși acest lucru nu este întotdeauna cerut de potențialii angajatori. Industria ecvină a pus întotdeauna o valoare semnificativă pe experiență, deci dacă un candidat și-a făcut drum gradele (și au dobândit o experiență semnificativă) pot fi capabili să-și asigure o poziție de conducere doar cu un liceu diplomă. Educația utilă pentru un manager de fermă de cai ar include urmarea unui B.S. diplomă într-un domeniu precum Equine Science, Animal Science sau Equine Business Management.

Cunoștințele informatice devin din ce în ce mai importante pentru managerii din industria ecvină, deoarece majoritatea sistemelor de evidență și contabilitate sunt bazate pe computer sau pe internet. Managerii fermelor fac de obicei o mare cantitate de comunicare prin e-mail cu vânzătorii și profesioniștii de servicii.

Experiența este cheia

Cei mai mulți manageri de fermă de cai își urcă pe scară prin tradiția onorata de „a-și plăti cotizațiile”. Ei pot începe într-o poziție de nivel inferior, cum ar fi un mire, să câștige o promovare la maistru de hambar sau manager de hambar și apoi să avanseze la asistentul manager al fermei. Dacă urmează acest curs, ei se califică în cele din urmă pentru responsabilități complete de manager de fermă. Este posibil să săriți peste câțiva pași obținând o diplomă în domeniu, dar un absolvent de facultate avansează rareori direct la un post de manager de fermă.

Managerii fermelor de cai trebuie să fie bine versați în toate afacerile desfășurate la unitatea lor. De exemplu, managerul unei ferme de reproducție pursânge din Kentucky ar trebui să aibă o experiență vastă în evaluarea pedigree-urilor, planificarea reproducerii, dobândirea sezoanelor de armăsar, evaluarea conformației, interacțiunea cu marile companii de vânzări și alte sarcini.

Salariu

Salariul pentru managerii fermei de cai poate varia foarte mult în funcție de factori precum zona particulară a industriei (adică, curse, reproducere sau expoziție), educația și experiența managerului în domeniu și unde se află ferma situat.

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) raportează că salariul mediu pentru fermieri, fermieri și alți manageri agricoli este de 80.320 USD (sau o rată orară de 38,62 USD). Cei mai mici 10 la sută au câștigat mai puțin de 35.360 de dolari anual, în timp ce cei mai mari 10 la sută au câștigat 135.900 de dolari anual. Managerii de operațiuni comerciale majore de cai pot câștiga salarii cu mult peste 100.000 USD pe an.

Pozițiile de conducere ecvină implică adesea suplimentar beneficii și avantaje cum ar fi o casă liberă la fermă, utilizarea unui vehicul agricol, îmbarcare gratuită pentru propriul cal al managerului, vacanță plătită și asigurare de sănătate.

Perspectivă de carieră

În timp ce BLS prezice că numărul de oportunități pentru toți fermierii, fermierii și alți manageri agricoli va arată o scădere foarte ușoară (2 la sută) până în 2024, nu separă managerii fermei de cai de general statistici. Industria ecvină ar trebui să aibă în continuare oportunități de manager de fermă disponibile candidaților calificați cu combinația potrivită de educație și experiență.

Cum să vă dați seama dacă un vânzător taxează excesiv pentru transport

Cum se poate spune dacă un vânzător eBay percepe o taxă excesivă pentru costul de transport? De multe ori, cumpărători eBay se plâng de taxele de expediere impuse de vânzători eBay. Cum poate costa 15 USD expedierea unui articol de 5 USD, se într...

Cum să evitați cumpărătorii cu probleme și situațiile proaste pe eBay

Una dintre provocările vinde pe eBay este plătit și evită cumpărătorii cu probleme care depun rambursări sau revendicări nejustificate pentru a încerca să folosească sistemul. În calitate de vânzător, există câteva modalități de a vă proteja împo...

Citeste mai mult

Creați-vă pagina eBay Despre mine

Este una dintre cele mai distractive și una dintre cele mai puțin utilizate funcții eBay, și are potențialul de a vă ajuta vânzările și crește-ți recunoașterea numelui printre ofertanti. Dacă ești un vânzător eBay și nu ați creat încă o pagină eB...