Profilul postului Visual Merchandiser

click fraud protection

Funcția visual merchandiserului este de a crea un mediu primitor și atrăgător din punct de vedere vizual pentru experiența de cumpărături a clientului. Acest rol face parte de fapt mai mult din echipa de vânzări decât din echipa de marketing. Eforturile comerciantului vizual pot crea afișaje care acționează ca vânzători tăcuți. Iar atenția acordată detaliilor de creștere a veniturilor, cum ar fi semnalizarea de calitate, este mai apreciată decât ochiul lor creativ sau de designer. La urma urmei, este bine să ai un afișaj care arată frumos, dar este grozav să ai unul care vinde mărfuri.

Merchandisingul vizual al magazinului dă tonul sau starea de spirit pentru un cumpărător. Un magazin clar, bine comercializat, cu afișaje primitoare, promovează o atmosferă captivantă. Un magazin neglijent sau dezorganizat promovează o atmosferă haotică. Primul creează cumpărători - al doilea creează cumpărători. Dar rețineți acest lucru, măsura unui mare merchandiser vizual nu este în estetica magazinului, ci în capacitatea merchandising-ului de a crea vânzări.

Așadar, rețineți că, în timp ce „ochiul” sau „gustul” sau „simțul modei” sunt atribute grozave ale unui retail vizual merchandiser și adesea ceea ce atrage o persoană să dorească să îndeplinească acest rol, o legătură cu rezultatul este esențială important. Când eram în consiliul de administrație al Școlii de Merchandising de la Universitatea din North Texas, am constatat că planurile de diplome lipseau în mod regretabil de cerințe de matematică. Cumpărătorii și comercianții s-au concentrat cu toții pe aspect și nu pe rezultate. Angajatorii sunt concentrați pe rezultate.

Responsabilități cheie

Merchandiserii vizuali vor avea cunoștințe despre culori, modele și seturi de podea. Treaba lor este să comunice cu managerii de magazine pentru a stabili aspectul podelei și punctele de afișare, precum și cum și ce articole vor fi afișate. Pot fi necesare modele de ferestre, afișaje interne și alte activități de comercializare a evenimentelor promoționale pentru a atrage clientul să cumpere. Comercializatorii vizuali vor fi responsabili pentru utilizarea luminii adecvate pentru cea mai bună prezentare posibilă, aranjarea semnalizării și coordonarea demontării afișajelor după promovare.

Rolul trebuie să aibă, de asemenea, niște abilități analitice. De exemplu, afișajul crește vânzările sau îmbunătățește marca. Magazinele au nevoie de ambele tipuri, dar de multe ori, merchandiserii vizuali au viziune de tunel și se concentrează doar pe partea creativă. Merchandiserii vizuali mai bine plătiți și mai valoroși sunt capabili să transmită strategia din spatele designului - cu alte cuvinte - modul în care acesta aduce bani în magazin. Lipsa capacității de a dovedi rentabilitatea investiției (rentabilitatea investitorilort) Visual merchandiser-ul este un rol în magazinul de vânzare cu amănuntul care poate fi ușor tăiat atunci când vânzările sunt în scădere sau economia este lentă. Oferă managementului și proprietății un motiv pentru a te menține în echipă.

Rezumatul experienței

Experiența anterioară în retail și o condiție fizică bună sunt obligatorii. Visual merchandiserii vor fi extrem de creativi, entuziaști și au o finețe naturală pentru culoare, echilibru și compoziție. O înțelegere puternică a tendințelor actuale ale pieței și abordările vizuale inovatoare sunt extrem de utile. Capacitatea de a adapta tendințele de pe alte piețe, afaceri și tipuri de afaceri în merchandising-ul magazinului. Trebuie să fie capabil să ofere un design și o planificare în concordanță cu imaginea și mesajul mărcii.

Rezumatul abilităților cheie

Creativ, analitic, jucător de echipă, comunicare, bun ascultător, matematică, scris, autonom.

Educație necesară

Ca și în cazul majorității posturilor de retail, o diplomă de liceu sau GED este singura cerință de educație. O diplomă universitară în afaceri sau un domeniu strâns înrudit poate înlocui o parte din experiența necesară. Există multe universități care oferă acum o diplomă în prezentare vizuală. Aceste grade vor comanda un pachet de compensare mai mare. Deci, deși poți ajunge la acest rol cu ​​„talentul” potrivit, gradul (dovada și validarea talentului) face de fapt o mare diferență în acest rol. Există multe exemple de oameni care lucrează în aceleași roluri, dar sunt compensați diferit în funcție de grade. Egalizatorul este premii; dacă munca ta a câștigat recunoaștere sau premii, atunci poți depăși lipsa unei diplome.

Compensare

Salariul va varia în funcție de vânzările și locația magazinului. Despăgubirea variază de la aproximativ 34.000 USD la 54.000 USD. Gama de salarii se bazează pe ani de experiență, dimensiunea retailerului și tipul comerciantului cu amănuntul. De exemplu, un merchandiser vizual la un retailer de modă este un bun mai valoros decât la un magazin de hardware.

Notă

Uneori, această poziție este confundată cu un comerciant de vânzări. Nu sunt același lucru.

Descrierea postului de educator la grădina zoologică: salariu, abilități și altele

Educatorii grădinii zoologice îi învață pe vizitatori despre animalele care trăiesc la grădina zoologică și promovează eforturile de conservare. De asemenea, pot lucra în parcuri de animale, acvarii, parcuri marine, centre de educație pentru medi...

Citeste mai mult

Exemplu de CV pentru asistentul administrativ și sfaturi de scriere

Un manager de birou sau un asistent administrativ eficient ține totul în ordine, de la program la rechizite și multe altele. Adesea, oamenii în acest rol sunt reparatori: dacă nu știu răspunsul la o întrebare, știu cine poate ajuta. Sunt, de asem...

Lista de aptitudini și exemple pentru instalatori

Dincolo de a folosi un piston pe o toaletă care debordează sau de a folosi un lichid de curățare a scurgerilor, lucrările reale de instalații sanitare nu sunt unul dintre cele mai ușoare proiecte de casă. Un apel la un instalator va fi cel mai pr...