Descrierea postului de dispecer de poliție: salariu, abilități și altele

click fraud protection

Probabil că ai fost în trafic undeva când o mașină de poliție trece cu viteză, cu luminile clipind și sirenele zgomotând. Dacă ești ca majoritatea oamenilor, probabil te-ai întrebat unde se îndreaptă. Dar te-ai întrebat vreodată cine i-a trimis să coboare pe acea autostradă? De unde au știut că sunt necesare? Un dispecer al poliției i-a îndrumat. Meseria de dispecer de poliție este un rol adesea trecut cu vederea, dar foarte important în domeniul aplicării legii.

Obținerea unui loc de muncă ca dispecer de poliție poate fi un punct de intrare excelent pentru alte activități în criminologie sau puteți petrece o carieră completă în dispecer. În ambele cazuri, lucrul ca dispecer este o modalitate excelentă de a-ți servi comunitatea și de a ajuta alți oameni.

Îndatoririle și responsabilitățile dispecerului de poliție

Nu vă înșelați, lucrul ca dispecer poate fi incredibil de stresant. Dispecerii sunt adesea responsabili pentru îndeplinirea sarcinii duble ca operatori 911. Aceștia primesc apeluri pentru serviciu, apoi trimit oamenii legii la fața locului. Dispecerii au o varietate de sarcini, cum ar fi următoarele:

  • Acționând ca primul punct de contact pentru persoanele care au nevoie disperată de ajutor, oameni care poate nici măcar să nu fie coerenți atunci când apelează
  • Înțelegeți cu ce are de-a face apelantul
  • Asigurați-vă că oamenii primesc exact serviciile de urgență de care au nevoie
  • Monitorizați și înregistrați locația ofițerilor de poliție de serviciu
  • Preluați atât apelurile 911, cât și cele care nu sunt de urgență pentru service
  • Efectuați interogări privind permisul de conducere și persoane căutate
  • Atribuiți numere de caz și înregistrați notele de caz
  • Utilizați computere și dispecerare asistată de computer
  • Monitorizați traficul radio al poliției
  • Operați radiourile de poliție
  • Trimiteți ofițeri de patrulare la apeluri pentru service
  • Oferiți asistență ofițerilor contactând alte servicii după cum este necesar

Salariu dispecer de poliție

Salariul unui dispecer de poliție variază în funcție de nivelul de experiență, educație, certificări și alți factori.

  • Salariu mediu anual: 40.660 USD (19,55 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: peste 63.930 USD (30,74 USD/oră)
  • Salariul anual de minim 10%: mai puțin de 26.590 USD (12,78 USD/oră)

Sursa: U.S. Bureau of Labor Statistics, 2018

Educație, formare și certificare

Pentru a deveni dispecer de poliție, trebuie să îndepliniți anumite cerințe educaționale și de altă natură, după cum urmează:

  • Educaţie: Diploma de liceu este de obicei singura educație formală necesară pentru a deveni dispecer. Poate fi necesar să promovați un examen de serviciu public.
  • Experienţă: Experiența de lucru cu alți oameni, în special în industriile legate de servicii pentru clienți, este de mare ajutor. Sunt necesare abilități puternice de comunicare, precum și capacitatea de a vorbi clar și coerent.
  • Cerințe tehnologice: Astehnologia este folosită din ce în ce mai mult în forțele de ordine, dispecerii trebuie să fie pricepuți la calculator și trebuie să învețe niște programe complicate. Dispecerații de poliție și operatorii 911 folosesc programe de dispecerare asistate de computer pentru a ajuta la ținerea evidenței apelurilor și pentru a atribui numere de cazuri.

Abilități și competențe ale dispecerului de poliție

Dispecerații de poliție trebuie să posede multe abilități soft care să le permită să facă mai multe sarcini și să se ocupe eficient de diferite tipuri de personalitate. Acestea includ abilități precum următoarele:

  • Controlul emoțional: Ei trebuie să rămână în controlul propriilor emoții, astfel încât să poată ajuta victimele să rămână calme și groase pielea să rămână calme și să se ocupe de oameni care se află în cele mai mari momente de nevoie și suferință.
  • Abilitati de empatie si comunicare: Dispecerii pot ghida oamenii prin RCP la telefon, vorbesc calm cu cei care au raportat tragedii îngrozitoare și chiar pot convinge oamenii să nu se sinucidă.
  • Compasiune: Oricine dorește să devină dispecer ar trebui să aibă o dorință puternică de a-i ajuta pe alții.
  • Abilitati de organizare: Jobul necesită o abilitate puternică de a face mai multe sarcini.

Este esențial ca dispecerii să rămână calmi și să-și păstreze inteligența cu privire la ei, indiferent cât de rău ar suna situația.

Perspectivă de locuri de muncă

The Biroul de Statistică a Muncii indică faptul că locurile de muncă pentru poliție, pompieri și dispeceri de ambulanță vor crește cu aproximativ 8% până în 2026. Progresele în tehnologia de urgență preiau încet unele dintre sarcinile unui dispecer, dar fluctuația de afaceri este întotdeauna o problemă într-o poziție atât de stresantă, astfel încât locurile de muncă disponibile devin adesea disponibile. Această rată de creștere se compară cu o creștere estimată de 7% pentru toate ocupațiile.

Mediu de lucru

Dispecerații de poliție lucrează de obicei într-un centru de comunicații, răspunzând la apeluri fie pentru o agenție, cum ar fi poliția sau pompierii, fie într-un centru de comunicații care deservește toate tipurile de servicii de urgență.

Munca unui dispecer poate fi stresantă și, de obicei, acceptă multe apeluri, se confruntă cu situații stresante și trebuie să suporte presiunea de a răspunde rapid și calm în situații care pun viața în pericol.

Program de lucru

Dispecerii pot lucra în ture obișnuite de 8 ore, dar mulți lucrează în ture de 12 ore sau mai mult, iar orele suplimentare sunt frecvente. Deoarece situațiile de urgență pot apărea în orice moment, dispecerii trebuie să lucreze în unele nopți de săptămână, în weekend și în sărbători.

Cum să obțineți postul

CASTIGA EXPERIENTA

Dacă nu aveți nicio experiență de lucru relevantă, munca într-o poziție de serviciu clienți pentru o perioadă vă poate ajuta să vă calificați pentru un loc de muncă de dispecer al poliției.

TESTARE

Poate fi necesar să susțineți și să treceți un test de serviciu public.

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita departamentele individuale de poliție și agențiile conexe online sau în persoană pentru a aplica.

Compararea locurilor de muncă similare

Persoanele interesate de o carieră de dispecer de poliție iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Controlor de trafic aerian: 124.540 USD
  • EMT sau paramedic: 34.320 USD
  • Reprezentant serviciu clienți: 33.750 USD

Meniul principal Locuri de muncă înrolate în Marine

Asemenea armatei, pușcașii marini își descompun locurile de muncă înrolate în MOS sau „specialități de ocupație militară”. În Marine Corps, MOS sunt coduri din PATRU cifre utilizate pentru a organiza și desemna varietatea de locuri de muncă și ab...

Citeste mai mult

Veterinar de urgență și îngrijire critică

Medicii veterinari de urgență și îngrijiri critice sunt specialiști cu pregătire avansată în medicina de urgență pentru animale. Sunt instruiți să efectueze intervenții salvatoare pentru situații de urgență și boli critice la animalele de compani...

Cum este un loc de muncă nonprofit diferit de un loc de muncă pentru profit

Stai în cabinetul tău corporativ visând cu ochii deschiși la cum ar fi să lucrezi pentru o organizație nonprofit, în loc să stai în lumea pentru profit? Poate că acea activitate corporativă pare prea mult câine-mănâncă-câine și ți-ar plăcea să fa...