Reprezentant de vânzări Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Reprezentanții de vânzări vând produse întreprinderilor, organizațiilor și guvernelor în numele producătorilor sau angrosilor. Aceștia pot lucra direct pentru compania care produce mărfurile sau pentru o agenție de vânzări independentă ai cărei clienți sunt producători și angrosisti.

Aproximativ 34.000 de reprezentanți de vânzări vând produse științifice și tehnice. Aproximativ 1,5 milioane de reprezentanți de vânzări au lucrat în angro și producție în 2016.

Atribuții și responsabilități ale reprezentantului de vânzări

Responsabilitățile pot depinde de angajator și de domeniul în care lucrează, dar unele îndatoriri comune ale reprezentanților de vânzări includ:

  • Vindeți către conturi cheie de vânzare cu amănuntul.
  • Contactați clienții noi și existenți pentru a îndeplini și depăși obiectivele de vânzări.
  • Organizați, rotiți și stocați rafturile în timpul fiecărei vizite în magazin.
  • Participa la intalniri de vanzari si training la fata locului.
  • Negociați și folosiți abilitățile de persuasiune pentru a depăși obiecțiile.
  • Oferă prezentări și demonstrează produse clienților.
  • Oferiți o recapitulare zilnică a rezultatelor și realizărilor echipei de management.

Un reprezentant din interior realizează acest lucru dintr-un birou, în timp ce un reprezentant exterior călătorește la clienți.

Salariu reprezentant de vanzari

Agentii de vanzari de pe piata electronica angro sunt cei mai bine platiti. În general, incluzând toți reprezentanții de vânzări, salariile se încadrează în următoarele intervale:

  • Salariul mediu anual: 79.680 USD (38,31 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 156.630 USD (75,30 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 39.960 USD (19,21 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Câștigurile includ de obicei o combinație de salariu și comision. Comisionul este de obicei un procent din vânzări.

Această ocupație nu are cerințe formale de educație, dar experiența poate fi de mare ajutor.

  • Educaţie: Unii angajatori preferă să angajeze candidați care au obținut diplomele de licență. Mulți oameni care lucrează în această ocupație s-au specializat marketing. Cei care vând produse tehnice și științifice pot beneficia de obținerea unei diplome care este legată de produsul pe care îl vând.
  • Instruire: Unii angajatori oferă programe formale de formare pentru noii angajați.
  • Experienţă: Experiența conexă în orice domeniu care necesită persuadare și relații cu oamenii poate fi de ajutor, cum ar fi serviciul pentru clienți.

Abilități și competențe ale reprezentantului de vânzări

Pentru a reuși ca reprezentant de vânzări, trebuie să fii sigur abilități soft sau calități personale.

  • Abilități de ascultare: Abilitatea de a asculta bine pentru a-i înțelege pe ceilalți îți permite să răspunzi nevoilor, dorințelor și preocupărilor clienților tăi.
  • Abilități de comunicare verbală: trebuie să puteți oferi informații concise despre produsele pe care le vindeți.
  • Abilități interpersonale: Trebuie să fiți capabil să înțelegeți indicii non-verbale, precum și să negociați și să vă convingeți clienții.
  • Abilități de gândire critică: Capacitatea de a-ți cântări toate opțiunile și de a alege cea mai bună este esențială atunci când trebuie să iei o decizie sau să rezolvi o problemă
  • Abilități de serviciu clienți: trebuie să răspundeți în mod corespunzător la întrebările, preocupările și reclamațiile clienților dvs.

Această ocupație are un bun perspective de muncă. Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că va crește cu aproximativ 5% din 2016 până în 2026, ceea ce este aproximativ la fel de rapid ca media pentru toate ocupațiile. Creșterea în acest domeniu tinde să urmărească starea de sănătate a economiei.

Reprezentanții din afară călătoresc mult. Unele au teritorii care acoperă numeroase state, așa că sunt departe de casă și pe drumuri o bună parte din timp.

Aceasta poate fi o profesie stresantă atât pentru reprezentanții din interior, cât și pentru cei din exterior, din cauza presiunii îndeplinirii cotelor și pentru că veniturile sunt de obicei legate direct de volumul vânzărilor realizate.

Majoritatea reprezentanților de vânzări lucrează cel puțin cu normă întreagă, iar această carieră necesită adesea mai mult de 40 de ore pe săptămână. Chiar și reprezentanții externi pot petrece mult timp la telefon și online, prezentând produse, preluând comenzi și depunând reclamații, atunci când nu călătoresc și nu văd personal clienții.