Descrierea postului de tehnician de mediu: salariu, abilități și altele

Tehnicienii de mediu lucrează de obicei sub conducerea oameni de știință de mediu. Ei monitorizează mediul și investighează sursele de poluare prin efectuarea de teste de laborator și de teren. Ei ar putea face parte dintr-o echipă care include oameni de știință, ingineri și tehnicieni din alte discipline, care lucrează împreună pentru a rezolva probleme complexe de mediu care afectează sănătatea publică.

Un tehnician de mediu este uneori denumit tehnician în știința mediului și protecția mediului. Aproximativ 17.000 de tehnicieni de mediu au lucrat în SUA în 2016. Aproximativ unul din patru dintre ei a lucrat în servicii de consultanță.

Atribuțiile și responsabilitățile tehnicianului de mediu

Îndatoririle zilnice ale unui tehnician de mediu includ, în general, următoarele sarcini:

  • Colectați mostre de apă din apă brută, semi-procesată sau procesată, ape uzate industriale sau apă din alte surse pentru a evalua problemele de poluare.
  • Efectuați monitorizarea proiectului și prelevarea de probe de aer pentru proiectele de eliminare a azbestului, plumbului și mucegaiului.
  • Instalarea și întreținerea instrumentelor de colectare a datelor.
  • Efectuează teste bacteriologice sau de altă natură legate de cercetarea în domeniul mediului sau al activității de control al poluării.
  • Operați echipamente ușoare și grele, inclusiv, dar fără a se limita la, pompe, aspiratoare, echipamente, braț pentru scurgeri de petrol, generatoare și bobcats.
  • Efectuați calcule de bază și introducerea datelor pe computer.
  • Pregătiți și mențineți rapoartele și înregistrările necesare, după cum este necesar.
  • Configurați echipamente sau stații pentru a monitoriza și colecta poluanții din locații, cum ar fi coșurile de fum, fabricile de producție sau echipamentele mecanice.

Tehnicienii de mediu începători lucrează sub supravegherea directă a unui om de știință de mediu sau a unui tehnician mai înalt. Cu experiență, vor primi doar supraveghere generală și, în cele din urmă, îi pot supraveghea pe cei cu experiență mai mică.

Salariu tehnician de mediu

Cei mai bine compensați tehnicieni de mediu lucrează pentru guvern.

  • Salariul mediu anual: 50.560 USD (24.31 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: Mai mult de 82.800 USD (39,81 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: Mai puțin de 32.380 USD (15,57 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Această poziție necesită educație și pregătire.

  • Educaţie: În general, aveți nevoie doar de o diplomă de asociat sau de un certificat în științe aplicate sau tehnologie legată de știință pentru a lucra în acest domeniu. Unele locuri de muncă necesită o diplomă de licență în chimie sau biologie, însă.
  • Licență: În unele state, tehnicienii de mediu care efectuează anumite tipuri de inspecții au nevoie de o licență. The Registrul National al Profesionistilor de Mediu oferă diverse certificări și informații pentru prima dată.

Formarea specializată în domeniu poate înlocui uneori o diplomă de asociat, dar veți avea nevoie de doi ani sau mai mult.

Abilități și competențe ale tehnicianului de mediu

Pe lângă o licență și o pregătire formală, un tehnician de mediu are nevoie de anumite abilități soft, sau calități personale, pentru a reuși în această ocupație.

  • Abilități de înțelegere a citirii: Trebuie să aveți abilități excelente de înțelegere a citirii pentru a înțelege documentele legate de muncă.
  • Abilități de gândire critică: Acestea vă vor permite să cântăriți posibilele soluții la probleme.
  • Abilități de comunicare: Cel mai probabil veți lucra ca membru al unei echipe, așa că este esențial să aveți abilități puternice de ascultare, vorbire, scriere și abilități interpersonale. Trebuie să transmiteți informații în mod concret și clar inginerului sau liderului echipei atunci când nu puteți rezolva singur problemele.
  • Abilități de observație: Trebuie să fiți capabil să recunoașteți și să identificați potențialele probleme fără întârziere.

Perspectivele de muncă pentru tehnicienii de mediu sunt excelente. Se estimează că ocuparea forței de muncă va crește mai rapid decât media pentru toate ocupațiile din 2016 până în 2026, cu aproximativ 13%.

Majoritatea tehnicienilor de mediu lucrează pentru firme de consultanta, guvernele locale și de stat și laboratoarele de testare. Ei lucrează în birouri și laboratoare, dar ar putea face și muncă de teren, care implică prelevarea de probe de sol sau de apă din râuri, lacuri și pâraie.

Majoritatea locurilor de muncă din acest domeniu sunt cu normă întreagă, dar cele care implică muncă pe teren pot include ore neregulate. Unele locuri de muncă, în special cele care se bazează pe vreme mai caldă pentru a colecta probe din corpuri de apă sau sol care nu este înghețat, ar putea fi sezoniere în regiunile cu climă mai rece.