Sisteme de evacuare a echipajelor aeriene AFSC (2A6X3) Descrierea postului

Pregătirea unui scaun cu ejectie pentru pilot pentru a fi 100% operațional este o sarcină în Forțele Aeriene. Nu mulți oameni au acest loc de muncă, dar această mică comunitate de specialiști salvează vieți atunci când nu există opțiuni disponibile pentru pilot. În Air Force, locurile de muncă sunt numite Air Force Speciality Codes (AFSC), iar codul pentru jobul care funcționează pe sistemele de ieșire a aeronavelor (scaune de evacuare) în toate aeronavele din Air Force este 2A6X3. Specialistul în sistemele de evacuare a aeronavelor este responsabil pentru ultima funcție de salvare a vieții din aeronava militară pentru acel pilot și copilot.

Specialistul în sistemele de evacuare a aeronavelor va depana și va întreține sistemele de evacuare pe anumite aeronave echipate. Aceste avioane includ următoarele avioane: avioane de antrenament: T-38 Talon și T-6 Texan II. Avioane de atac: A-10 Warthog. Avioane de luptă: F-15 Eagle, F-16 Faclon, F-22 Raptor, F-35 Lightning II. Avioane bombardiere: B-1 Lancer, B-2 Spirit, B-52 Stratofortress și chiar avionul spion: U-2.

Fiecare dintre acestea au sisteme de funcționare similare, dar unele variază în funcție de platformă. Educația implicată în învățarea operațiunii și întreținerii scaunului ejectabil, baldachin/trape și toate componentele explozive aplicabile utilizate pentru a ejecta scaunul și sau pentru a arunca baldachinul sunt extinse. Cu toate acestea, veți avea tendința de a învăța mai multe platforme în timp. În calitate de aviator nou antrenat, cel mai probabil vei fi limitat la A-10 Thunderbolt II (aka Warhog), F-15 Eagle, F-16 Falcon, F-22 Raptor, B-1 Lancer, B-2 Spirit - Stealth Bomber și B-52 Stratofortress. Multe dintre noile cadre sunt lucrate de contractori civili, dar cele mai secrete locuri de muncă, cum ar fi avionul spion U-2, necesită ceva timp înainte de a fi atribuite acea sarcină. Da, avionul spion U-2 este încă operațional!

Rezumat de specialitate:

Întreține sistemele de evacuare a aeronavelor, inclusiv scaunele ejectabile, copertinele, trapele și modulele; componente explozive; subsisteme; și echipamente de sprijin aferente (SE).

Sarcini si responsabilitati:

Consiliază și rezolvă problemele de instalare, întreținere și reparații prin studierea publicațiilor schematice și tehnice. Diagnostică defecțiunile și recomandă măsuri corective. Implementează politici de întreținere și siguranță pentru sistemele de evacuare.
Efectuează întreținerea programată și neprogramată a sistemelor de ieșire. Îndepărtează și instalează sistemele de ieșire. Se asigură că dispozitivele activate cu cartuș exploziv (CAD) și dispozitivele activate prin presiune (PAD) sunt sigure și dezarmate înainte de efectuarea întreținerii. Efectuează teste operaționale și funcționale ale sistemelor de ieșire, subsistemelor și componentelor folosind echipamente de testare și kituri de testare. Aplica proceduri de control al coroziunii sistemelor de evacuare si componentelor aferente. Operează și întreține SE aferente. Utilizează sistemul de întreținere automatizată pentru a monitoriza tendințele de întreținere, a analiza cerințele echipamentelor, a menține înregistrările echipamentelor, a documenta acțiunile de întreținere și a bazei de date privind schimbarea orelor.
Efectuează inspecții de integritate ale sistemului de evacuare. Inspectează sistemele de ieșire, subsistemele și componentele pentru siguranță, securitate și funcționalitate. Inspectează și determină funcționalitatea dispozitivelor CAD și PAD pe baza limitelor de valabilitate și de viață. Utilizează și elimină deșeurile și materialele periculoase conform standardelor de mediu.

Calificări de specialitate:

Cunoştinţe. Cunoașterea principiilor mecanice, pneumatice și electrice aplicabile sistemelor de evacuare a echipajului este obligatorie; concepte și aplicarea directivelor de întreținere aplicabile; și utilizarea și interpretarea desenelor schematice și a publicațiilor tehnice.

Educaţie. Pentru intrarea în această specialitate este de dorit absolvirea liceului cu cursuri de științe generale sau matematică.
Instruire. Pentru acordarea AFSC 2A633, finalizarea unui curs de bază de întreținere a sistemului de evacuare a echipajului de zbor este obligatorie.
Experienţă. Următoarea experiență este obligatorie pentru acordarea AFSC indicată: (Notă: Vedea Explicația codurilor de specialitate ale forțelor aeriene).

2A653. Calificarea și posesia AFSC 2A633. De asemenea, experiență în funcții precum demontarea, inspectarea, instalarea, repararea și modificarea sistemelor și componentelor de evacuare a echipajului de zbor.

2A673. Calificarea și posesia AFSC 2A653. De asemenea, experiență în îndeplinirea sau supravegherea funcțiilor implicate în întreținerea și inspectarea sistemelor și subsistemelor de ieșire.

Alte. Pentru intrarea în această specialitate, vederea normală a culorilor, așa cum este definită în AFI 48-123, Examen medical și standarde, este obligatoriu.

Rata de implementare pentru acest AFSC

Rezistență: N.

Profilul fizic: 333131.

Cetățenie: Da.

Scorul de aptitudine necesar: M-51 (Modificat în M-56, în vigoare de la 1 iulie 04).

Antrenament tehnic:

Curs #: J3ABR2A633 002.

Durata (zile): 32.

Locație: S.

Nu există multe locuri de muncă în sectorul civil pentru specialiști în sisteme de evacuare. De fapt, singurele locuri de muncă sunt la firmele de inginerie care produc diferitele tipuri de scaune ejectabile. Firme precum Martin Baker,Pacific Science EMC, Grupul ChemRing va angaja foști specialiști în ieșire, în special personal senior înrolat cu o vastă cunoștință a sistemelor multiple de aeronave.

Graficul de promovare înrolat în marina

În loc de ranguri, marina SUA are „cote”, care sunt o combinație de calificare a postului și calificare de salariu. Doar Armata, Forțele Aeriene și Marinei au ranguri pentru a desemna personal în diferite grade de salariu. De exemplu, aviatorii s...

Citeste mai mult

Întrebări la interviu despre ceea ce te motivează să vinzi

Dacă intervievați pentru o poziție de vânzări, este posibil să fiți întrebat despre ce vă motivează să vindeți. În răspunsul tău, urmărește să împărtășești puțin despre caracterul și personalitatea ta. Această întrebare vă oferă, de asemenea, op...

Tehnician de animale de laborator Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Tehnicienii animalelor de laborator studiază și îngrijesc o varietate de animale implicate în programe de cercetare. Ei sunt responsabili pentru asigurarea îngrijirii de bază animalelor de laborator, cum ar fi șoareci, șobolani, reptile, câini și...