Descrierea postului de consilier financiar: salariu, abilități și multe altele

Consilierii financiari îi ajută pe clienți să își planifice obiectivele financiare pe termen scurt și lung, inclusiv cumpărarea unei case, plata pentru educația copiilor lor și pensionarea. Ei ar putea oferi, de asemenea, consiliere privind investițiile, impozitele și asigurările.

Consilierii financiari își petrec cea mai mare parte a timpului cercetând și analizând oportunități de investiții și întâlnindu-se cu clienții și potențialii clienți pentru a analiza strategiile de investiții.

Atribuții și responsabilități ale consilierului financiar

Sarcinile tipice ale unui consilier financiar includ:

  • Cercetare de piata
  • Analiza pieței
  • Recrutați și solicitați clienți
  • Evaluează nevoile și obiectivele clienților
  • Recomanda strategii
  • Executați strategii
  • Monitorizați conturile
  • Identificați noi oportunități
  • Urmați reglementările Comisiei pentru Valori Mobiliare și Burse

Consilierii financiari asistă indivizii cu strategiile lor de investiții, evaluând situația financiară a clienților și făcând recomandări. Consilierii execută adesea strategii pentru clienți. Nevoile clienților pot fi variate, incluzând atât obiective pe termen scurt, cât și pe termen lung, iar consilierii vor trebui să prezinte o strategie care să răspundă tuturor nevoilor. De exemplu, un client poate dori să construiască un fond de pensii în plus față de economisirea pentru cheltuielile de facultate ale copiilor, care ar putea fi doar câțiva ani în viitor.

Pentru a avea succes, consilierii financiari trebuie să aibă o înțelegere profundă a piețelor de investiții și un talent pentru a identifica cele mai bune acțiuni, obligațiuni sau fonduri.

Recrutarea de noi clienți este, de asemenea, o mare parte a jobului, mai ales la început. Consilierii financiari realizează acest lucru prin publicitate tradițională, corespondență sau apeluri la rece. De asemenea, ar putea organiza seminarii despre planificarea financiară sau vorbește la seminarii ținute de alții. Pe măsură ce consilierii financiari își construiesc o bază de clienți, ei pot face mai mult pentru a-și construi afacerea prin gură în gură, presupunând că clienții lor actuali sunt mulțumiți de sfaturile de investiții pe care le primesc.

Salariile consilierilor financiari

Consilierii financiari independenți câștigă de obicei bani prin perceperea unei taxe bazate pe valoarea activelor clienților. Consilierii financiari care lucrează pentru firme primesc adesea un salariu plus bonusuri.

  • Salariul mediu anual: $89,330
  • Primul salariu anual de 10%: $208,000
  • Salariul anual de jos 10%: $44,100

Aceste date salariale nu includ bonusuri potențiale.

Nu este necesar un domeniu de studiu specific pentru ca consilierii financiari să înceapă în afacere, dar creșterea profesională și avansarea depind adesea de certificările adecvate și de o diplomă de licență.

  • Educaţie: Cel puțin, consilierii financiari au nevoie de a diplomă de licențăși finanțe, economie, iar contabilitatea reprezintă, în general, cele mai bune căi de a începe în domeniu. Câștigând un master de administrarea afacerilor sau o diplomă de master în finanțe va ajuta la avansare sau la marketing și recrutarea clienților.
  • Certificari: Oricine vinde produse financiare, cum ar fi acțiuni, obligațiuni și polițe de asigurare, are nevoie de licențe pentru a face acest lucru. Consilierii financiari care gestionează investițiile clienților lor trebuie să se înregistreze fie la stat, fie la SEC, în funcție de dimensiunea firmei pentru care lucrează. Mulți consilieri financiari câștigă acreditarea de planificator financiar certificat de la Consiliul de planificare financiară certificată (CFP).. Acest lucru necesită promovarea unui examen după ce ați obținut mai întâi o diplomă de licență și ați dobândit trei ani de experiență în planificarea financiară.

Abilități și competențe de consilier financiar

Consilierii financiari au nevoie de cunoștințe de specialitate despre performanța pieței și strategiile de investiții, dar acestea De asemenea, trebuie să aibă abilități bune de oameni, deoarece recrutarea clienților și oferirea de consiliere reprezintă o mare parte din loc de munca. Acestea sunt câteva abilități valoroase pe care consilierii financiari ar trebui să le aibă:

  • Gandire analitica: O mare parte a jobului implică urmărirea datelor și proiectarea performanțelor viitoare ale diferitelor acțiuni, obligațiuni și fonduri. Consilierii financiari trebuie să poată aplica acest lucru gândire critică la nevoile clientilor lor. Evaluarea acestor nevoi implică, de asemenea, analiza unde se află clienții, unde doresc să fie și cât timp au la dispoziție pentru a ajunge acolo.
  • Comunicare: Lucrul individual cu clienții și potențialii clienți este o mare parte a muncii. Aceasta include și binele ascultare abilități, deoarece este vital ca consilierii financiari să înțeleagă temeinic obiectivele clienților lor. Vorbirea în public este, de asemenea, un factor în cazul în care consilierii financiari participă la seminarii sau ateliere pentru a atrage noi clienți.
  • Competențe informatice: Sunt disponibile mai multe programe de calculator pentru urmărirea datelor de pe piață, iar consilierii financiari trebuie să fie eficienți cu oricare sau cu toate acestea. Cunoașterea experților cu software-ul pentru foi de calcul, cum ar fi Excel de la Microsoft, este importantă pentru job.
  • Salesmanship: Clienții trebuie să fie convinși că orice sfat pe care îl primesc de la consilierul lor financiar reprezintă cea mai bună strategie pentru banii lor. Este responsabilitatea consilierului financiar să le arate clienților de ce sfaturile pe care le oferă este cea mai bună cale de acțiune.

Se estimează că creșterea locurilor de muncă pentru consilierii financiari va fi de aproximativ 4% până în 2029. care este similar cu rata de creștere pentru toate locurile de muncă în medie. Creșterea așteptată se datorează în mare măsură creșterii conturilor personale de pensii și scăderii fondurilor de pensii tradiționale.

O bună parte din muncă este petrecută într-un birou, analizând datele de la un birou. Consilierii financiari trebuie, de asemenea, să se întâlnească cu clienții și potențialii clienți, iar acele întâlniri pot avea loc la birou sau la domiciliul clienților. Seminariile sau atelierele pot necesita deplasări.

În cea mai mare parte, consilierii financiari lucrează în programul de lucru standard, dar unele nopți și weekenduri vor fi necesare pentru a se potrivi cu programul clienților. Seminariile și atelierele de lucru sunt, de asemenea, organizate în mod obișnuit în timpul serilor sau în weekend.

Cum să obțineți postul

STUDIU

Diplomele în afaceri, finanțe sau chiar drept sunt cele mai comune.

EXPERIENŢĂ

Consilierii financiari vor petrece de obicei un an sau mai mult lucrând sub un consilier mai experimentat.

CERTIFICARE

O acreditare CFP poate fi obținută după trei ani de muncă, făcând un consilier financiar mai accesibil.

Persoanele care sunt interesate să lucreze ca consilieri financiari ar putea fi, de asemenea, interesate de una dintre următoarele profesii. Sunt incluse salariile medii anuale:

  • Analist bugetar: $78,970
  • Analist financiar: $83,660
  • Director financiar: $134,180

Cum să te îndrăgostești de gătit (chiar dacă nu crezi că este posibil)

Găsind curajul de a gătiAstăzi, industria cărților de bucate este în plină expansiune. Potrivit, „vânzările de cărți de bucate tipărite au crescut cu 24% în 2018 față de anul precedent”. Oamenii sunt obsedați să găsească și să organizeze rețete on...

Actualizarea femeii despre cum se simte după divorț este neprețuită

Divorțul este adesea greu pentru majoritatea oamenilor din diverse motive și pentru oricine a divorțat vreodată, ei știu că cuplurile trec prin mai multe etape emoționale până când în sfârșit se vindecă și merg mai departe definitiv. În acest vide...

Consilierul de sănătate mintală împărtășește întrebări de pus înainte de a intra într-o relație

Relațiile sunt dure și pot fi mai dure atunci când operezi pe fiecare capriciu emoțional, fără să te gândești la felul în care merg lucrurile pentru tine. Cu toate acestea, un profesionist în sănătate mintală oferă puțin ajutor în ceea ce privește...