Descrierea postului de fermier de ouă: salariu, abilități și altele

Crescătorii de ouă sunt responsabili pentru îngrijirea și întreținerea găinilor ouătoare utilizate ca parte a unei ferme de păsări producătoare de ouă. Ei pot lucra pentru operațiuni comerciale mari sau pot conduce o fermă de familie independentă și pot avea oriunde de la câteva zeci până la multe mii de găini.

Obligații și responsabilități ale fermierului de ouă

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Curățarea și repararea cuștilor
  • Hrănirea și îngrijirea găinilor
  • Administrarea de medicamente găinilor și tratarea rănilor minore
  • Monitorizarea comportamentului găinilor
  • Colectarea ouălor
  • Evaluarea calității ouălor produse de turmă
  • Comercializați ouăle pe care le produc găinile lor către o varietate de puncte de vânzare
  • Creșterea puilor pentru stoc de înlocuire

Există un ciclu continuu de aducere de noi găini când ating vârsta de producție și de îndepărtare a păsărilor mai în vârstă din turmă pe măsură ce nivelurile lor de producție scad.

Crescătorii de ouă pot alege dintre mai multe sisteme de management pentru operațiunea lor de producție de ouă. Operațiunile în aer liber permit găinilor să acceseze cursele în aer liber. Operațiunile bazate pe cuști sunt mai eficiente din punct de vedere al costurilor, permițând o densitate mai mare a populației și sporind ușurința colectării ouălor. Unii producători desfășoară operațiuni de ouă organice, care prezintă condiții de crescătorie în aer liber și utilizarea strict restricționată a antibioticelor și aditivilor.

De asemenea, producătorii de păsări pot lucra cu medici veterinari să ofere îngrijire medicală adecvată animalelor lor, în special în ceea ce privește stabilirea unui program de vaccinare și tratarea bolilor efectivelor pe măsură ce apar. Nutriționiști pentru animale și reprezentanţi ai vânzărilor de hrană pentru animale poate contribui, de asemenea, la dezvoltarea unor rații echilibrate nutrițional pentru găini.

Salariu fermier de ouă

Salariul pe care îl câștigă un crescător de ouă poate varia foarte mult în funcție de numărul de găini ținute, nivelul de ouă producția și succesul pe care fermierul îl are în comercializarea produsului către consumatori și comercial pieţelor. De asemenea, gunoiul de grajd de pui poate fi colectat și vândut pentru utilizare ca îngrășământ. Aceasta poate servi ca o sursă suplimentară de venituri pentru unele ferme de ouă.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA oferă statistici salariale pentru fermieri, fermieri și alți manageri agricoli din mai 2018, dar nu prezintă date pentru fermierii de ouă în special:

  • Salariul mediu anual: $67,950
  • Primul salariu anual de 10%: $136,940
  • Salariul anual de jos 10%: $35,440

Fermierii de ouă trebuie să deducă o serie de cheltuieli din profitul lor net pentru a-și determina profitul final pentru anul. Aceste cheltuieli pot include o serie de costuri pentru forța de muncă, asigurări, hrana pentru animale, combustibil, consumabile, servicii veterinare, îndepărtarea deșeurilor și repararea sau înlocuirea echipamentului.

Educaţie: Un număr tot mai mare de crescători de păsări dețin o diplomă de doi sau patru ani în știința păsărilor, știința animalelor, agricultură sau un domeniu de studiu strâns legat. Cursurile pentru astfel de grade pot include știința păsărilor de curte, știința animalelor, anatomie, fiziologie, reproducere, știința culturilor, genetică, managementul fermei, tehnologie și marketing agricol.

Experienţă: Experiența practică directă și practică de lucru într-o fermă cu găini ouătoare este foarte importantă pentru aspiranții fermieri de ouă, deoarece aceștia pot învăța afacerea de la zero. Majoritatea fermierilor de ouă cresc într-o fermă, sunt ucenici cu o operațiune stabilită sau produc ouă ca hobby înainte de a se aventura pe cont propriu pentru a conduce o unitate de producție de ouă la scară largă.

Mulți aspiranți fermieri de ouă învață, de asemenea, despre industrie în anii lor tineri prin programe pentru tineret. Aceste organizații, cum ar fi Future Farmers of America (FFA) sau cluburile 4-H, oferă tinerilor oportunitatea de a manipula o varietate de animale de fermă și de a participa la expoziții de animale.

Abilități și competențe ale fermierului de ouă

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Rezistenta fizica: Fermierii de ouă trebuie să poată sta pe picioare pentru perioade lungi de timp, să se ridice și să se îndoaie, în special cei care lucrează la fermele mici.
  • Abilități interpersonale: Ei trebuie să fie capabili să supravegheze în mod eficient și să lucreze cu alții din fermă.
  • Abilitati analitice: Crescătorii de ouă trebuie să monitorizeze și să evalueze starea de sănătate a găinilor și calitatea ouălor pe care le produc.

The Biroul de Statistică a Muncii din SUA proiecte că numărul de oportunități de angajare pentru fermieri, fermieri și manageri agricoli va scădea 1 la sută până în 2026, care este mai lentă decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară. Acest lucru se datorează în primul rând tendinței de consolidare a industriei agricole, deoarece producătorii mai mici sunt absorbiți de ținutele comerciale mai mari.

În funcție de tipul de sistem de producție de ouă, lucrul poate avea loc în aer liber, în condiții meteorologice diferite, sau în interior, în spații apropiate. Crescătorii de ouă trebuie să fie pregătiți pentru cerințele cu care se vor confrunta în orice tip de configurație.

Orele pe care le lucrează un fermier de ouă pot fi lungi, de obicei mai mult de 40 de ore pe săptămână, iar munca este adesea necesară în timpul nopții și în weekend.

Persoanele care sunt interesate să devină fermieri de ouă pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Oamenii de știință în agricultură și alimentație: 64.020 USD
  • Ingineri agricoli: 77.110 USD
  • Lucrători în îngrijirea animalelor și servicii: 23.950 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Faceți cărți de vizită pentru jobul de vis

Cărțile de vizită nu sunt doar pentru profesioniștii corporativi. De fapt, cărțile de vizită sunt un instrument excelent de rețea pentru cei care caută un loc de muncă din toate industriile. Indiferent dacă participați la un târg de locuri de mu...

Citeste mai mult

Sfaturi pentru denumirea afacerii dvs

Când formați o afacere, mulți antreprenori investește timpul în produsele lor, ambalaje, site-ul web și alte lucruri, dar atunci când vine vorba de alegerea unui nume pentru afacerea lor, ei nu depun aproape atât de mult efort. Numele companiei ...

Citeste mai mult

Fapte interesante despre navele spitalelor militare

NE. Marinei Navele spital oferă facilități medicale chirurgicale acute, mobile, pe linia de plutire atunci când sunt solicitate de armată. Au existat nave medicale suplimentare care servesc în alte roluri (nave de ambulanță, nave de salvare și na...