Descrierea postului de terapeut masaj cu animale: salariu și altele

Terapeuții de masaj cu animale sunt profesioniști în domeniul sănătății animale care își folosesc cunoștințele de anatomie, fiziologie și tehnici de masaj pentru a îmbunătăți bunăstarea fizică a unui animal. Unii terapeuți de masaj care lucrează pe clienți umani își extind afacerea pentru a include și clienții animale.

Îndatoririle și responsabilitățile terapeutului de masaj cu animale

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Evaluează animalele pentru a descoperi eventualele probleme pe care le pot avea.
  • Dezvoltați și implementați planuri de tratament bazate pe nevoile individuale ale animalului.
  • Evaluează și documentează progresul animalelor.
  • Utilizați tehnici de masaj practice pentru a manipula mușchii și țesuturile moi din corpul unui animal.
  • Lucrați împreună cu medici veterinari, alți profesioniști și proprietari de animale.

În general, masajul funcționează pentru a relaxa mușchii, pentru a stimula circulația și pentru a îmbunătăți gama de mișcare la animale. În timp ce unii terapeuți în masaj cu animale sunt specializați pe specii (ecvine și canine fiind cele mai comune), alții lucrează la o combinație de mari și

animale mici.

Terapeuții de masaj ecvin au lucrat la o serie de cai de performanță de nivel înalt într-o varietate de discipline, de la săritori olimpici până la câștigători ai cursei Triple Crown. Terapeuții de masaj canin au lucrat pe toate tipurile de câini, de la campioni de spectacol până la animalele de companie.

Salariu terapeut masaj cu animale

Salariul pe care îl câștigă un terapeut de masaj cu animale poate varia în funcție de factori precum numărul de clienți, locația locului de muncă, anii de experiență și nivelul de educație atins. The Școala Nord-Vest de Masaj Animal (NWSAM) notează că salariile terapeuților de masaj cu animale reflectă, în general, câștigurile terapeuților de masaj umani:

  • Salariul mediu anual:$41,420
  • Primul salariu anual de 10%.: $78,280
  • Salariul anual de jos de 10%.: $21,340

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Costurile de călătorie (întreținerea vehiculelor și benzina) ar trebui să fie luate în considerare pentru acei terapeuți de masaj cu animale care fac vizite la domiciliu sau la fermă pentru a lucra cu clienții lor.

Calea pentru a deveni un terapeut de masaj cu animale poate varia de la o persoană la alta. Cerințele specifice vor depinde de locul în care locuiți.

  • Educaţie: An grad legat de animale este util dar nu necesar. O cheie a succesului în acest domeniu este dezvoltarea unor cunoștințe solide despre fiziologia animalelor, în special grupele musculare și funcțiile acestora. Antrenamentul de prim ajutor pentru animale se poate dovedi, de asemenea, benefic pentru cei care doresc să urmeze această carieră.
  • Instruire: Deși este posibil să învețe tehnicile necesare ca ucenic sau stagiar, majoritatea terapeuților în masaj pe animale finalizează unul sau mai multe programe de formare.
  • Certificare:În unele state este necesară o certificare sau o dovadă de pregătire profesională. Consultați consiliile veterinare și departamentele de sănătate pentru cerințe specifice.

Asociația Internațională de Masaj Animal și Caroseria (IAAMB) urmărește legile și reglementările de stat referitoare la masajul animalelor.

Abilități și competențe ale terapeutului de masaj cu animale

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Compasiune: Acest tip de muncă necesită bunătate și respect față de animale și față de îngrijitorii sau proprietarii acestora.
  • Abilități de comunicare: Este important ca terapeuții de masaj cu animale să comunice ceea ce fac cu animalele îngrijitorilor, proprietarilor și altor profesioniști cu care lucrează, cum ar fi veterinarii.
  • Abilitati analitice: Terapeuții de masaj cu animale trebuie să fie capabili să evalueze starea și nevoile unui animal pe baza simptomelor fizice, indiciilor și comportamentului acestuia.
  • Forța fizică și dexteritatea:Terapeuții de masaj cu animale trebuie să fie capabili să manipuleze eficient mușchii și țesuturile moi ale unui animal.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că angajarea în îngrijirea animalelor și lucrătorii de servicii, în general, va fi crește cu 22% până în 2026, ceea ce trebuie să fie mai rapid decât creșterea globală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

Mulți terapeuți în masaj cu animale lucrează pentru ei înșiși și călătoresc pentru a oferi servicii clienților lor. Ei pot găsi, de asemenea, oportunități de lucru la clinici veterinare, canisa, saloane de îngrijire, rețele importante de magazine pentru animale de companie sau grădini zoologice.

La fel ca în orice loc de muncă care lucrează cu animale, terapeuții de masaj se pot confrunta cu unele situații dificile, cum ar fi animale bolnave sau suferinde și excremente de animale. Masajul și lucrul cu animalele pot fi, de asemenea, solicitante din punct de vedere fizic.

Datorită naturii solicitante din punct de vedere fizic a jobului, aproximativ jumătate dintre terapeuții de masaj lucrează cu jumătate de normă, conform BLS.

Cum să obțineți postul

FACEȚI ANTRENAMENT

Organizațiile care oferă programe de instruire în masajul animalelor includ Școala Nord-Vest de Masaj Animal, Echisaj, și Terapie prin masaj Brandenburg.

SCRIEȚI O SCRISOARE DE INTENȚIE ȘI RECUM

Dacă nu doriți să lucrați pentru dvs., veți avea nevoie de o scrisoare de intenție solidă și un CV. Familiarizați-vă cu scrisoare de intenție ce trebuie și nu trebuie pentru cariere legate de animale și învață cum să scrii a CV remarcabil.

Persoanele care sunt interesate să devină terapeuți în masaj cu animale pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Medic veterinar: $93,830
  • Tehnica veterinară: $34,420
  • Asistent veterinar: $27,540
  • Zoolog: $63,420

Gestionarea stocurilor: Utilizarea sistemului SAP

Gestionarea stocurilor este procesul de monitorizare eficientă a fluxului de produse în și dinspre un inventar existent în depozit. Acest proces presupune controlul primirii produselor pentru a preveni ca inventarul să devină prea mare acolo unde...

Citeste mai mult

Cum se măsoară Zoom până la competiția de videoconferințe

În 2020, a avut loc o schimbare dramatică către munca la distanță. Potrivit unui studiu MIT, anul acesta, mai mult de o treime dintre lucrători au raportat că au trecut la munca de acasă și 15% făceau deja acest lucru, rezultând că puțin peste ju...

Citeste mai mult

Sfaturi pentru întreținerea plantelor în software-ul SAP

Întreținerea instalațiilor este o parte integrantă a funcției de logistică și în SAP este complet integrată cu alte componente, inclusiv Managementul Materialelor (MM) și Producția (PP). Fiecare companie care are o operațiune de producție va fi i...