Administrator de asistență medicală/spital Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Administratorii de asistență medicală gestionează spitale, clinici, case de bătrâni și alte unități de îngrijire a sănătății. De asemenea, lucrează pentru organizații de sănătate publică, companii farmaceutice și alte organizații implicate în îngrijirea sănătății. Domeniul include, de asemenea, manageri ai departamentelor specifice, cum ar fi admiterea sau rolurile de sprijin. În general, oamenii se alătură domeniului direct, mai degrabă decât să treacă din poziții implicate în îngrijirea pacientului.

Îndatoririle și responsabilitățile administratorului de asistență medicală/spital

Acest job necesită capacitatea de a se ocupa de următoarele sarcini administrative:

  • Angajează și supraveghează managerii și personalul administrativ
  • Gestionați finanțele unității
  • Supraveghează bugetul
  • Supraveghează păstrarea înregistrărilor
  • Asigurați conformitatea cu reglementările
  • Dezvoltați scopurile și obiectivele departamentului
  • Reprezentați unitatea în mod public
  • Stabiliți obiective și strategii
  • Delegați responsabilități șefilor de departament

Administratorii din spitale sau din altă parte a profesiei de sănătate sunt adesea responsabili pentru supravegherea totalitatea operațiunilor comerciale sau sunt responsabili pentru supravegherea unui departament cheie, cum ar fi înregistrările sau finantelor.

Responsabilitățile sunt similare cu cele din alte roluri de conducere. Administratorii sunt responsabili pentru stabilirea, aprobarea și respectarea bugetelor. Ei au dat tonul pentru facilitate prin supravegherea angajării personalului și stabilirea obiectivelor și priorități și adesea reprezintă unitatea în comunitate sau în întâlniri cu alte afaceri parteneri.

Postul diferă de alte roluri administrative din cauza naturii specifice a îngrijirii sănătății. Unitățile trebuie să păstreze înregistrări precise și să protejeze confidențialitatea pacientului în conformitate cu legislația federală reglementărilor și lucrează îndeaproape cu medicii și profesioniștii din domeniul sănătății din personal, precum și cu asigurările companiilor.

Salariu Administrator de Ingrijiri Sanatate/Spitalice

Cererea de administratori cu cunoștințe și experiență în domeniul sănătății ajută la creșterea mediei salariul anual în acest domeniu la aproximativ 10.000 USD pe an mai mult decât administratorii din alte domenii câştiga.

  • Salariul mediu anual: 99.730 USD (47,95 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 182.600 USD (84,67 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 58.680 USD (28,05 USD/oră)

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018

Nu este necesară nicio certificare sau licență, dar o diplomă de licență în managementul sănătății sau un program de studii similare este de obicei minimul necesar pentru a începe în domeniu.

  • Educaţie: O diplomă de licență este suficientă pentru a obține un loc de muncă la nivel de intrare în domeniu, dar este probabil să fie necesare diplome avansate pentru a gestiona un departament sau o întreagă unitate. Programele de master și doctorat sunt, de asemenea, posibile în managementul sănătății sau administrarea sănătății publice.
  • Experienţă: Chiar și înainte de a termina orice tip de program de studii, experiența într-un spital, azil de bătrâni, cabinet medical sau altă unitate de îngrijire a sănătății va fi considerată benefică.

Abilități și competențe ale administratorului de asistență medicală/spital

Pe lângă abilitățile dure și experiența la locul de muncă, anumite calități personale sau soft skills sunt importante pentru posturile de administrare a asistenței medicale.

  • Comunicare: Conducerea este o parte importantă a devenirii unui administrator. Pentru administratorii din domeniul sănătății, acest lucru necesită posibilitatea de a comunica cu medicii și cu alții care oferă îngrijire directă pacienți și servesc ca o legătură între acea îngrijire practică și realitățile de afaceri și financiare ale conducerii unei unități sau a departament.
  • Foarte organizat: Administratorii din spitale sau alte unități de îngrijire a sănătății trebuie să țină evidența finanțelor, înregistrărilor, modificărilor în reglementările privind asigurările sau îngrijirea sănătății și multe altele. A rămâne la curent cu toate aceste probleme necesită ca cineva să fie orientat spre detalii, cu abilități organizaționale puternice.
  • Rezolvarea problemelor: Ca în orice posturi de conducere, lucrurile nu merg întotdeauna bine și, de multe ori, depinde de administrator să găsească o soluție atunci când este cazul.
  • Gândire critică/analitică: Este important ca administratorii din domeniul sănătății să poată analiza totul, de la finanțele unității până la procesele de facturare, păstrarea înregistrărilor și multe altele.

Oportunitățile pentru administratorii din domeniul sănătății sunt de așteptat să crească cu o rată de aproximativ 20% pentru deceniul care se încheie în 2026, potrivit Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Aceasta este de aproape trei ori rata de creștere de 7% proiectată pentru toate ocupațiile. Creșterea este atribuită unei creșteri generale a cererii de servicii de îngrijire a sănătății, ceea ce duce la o nevoie crescută a managerilor de a supraveghea evidențele, finanțele și alte sarcini administrative.

Administratorii din domeniul sănătății pot lucra în spitale, instituții de îngrijire medicală, cabinete private sau în orice loc în care îngrijirea sănătății este în centrul atenției. Deși astfel de poziții sunt în domeniul îngrijirii sănătății, munca se desfășoară de obicei într-un cadru de birou, gestionând sarcini administrative, în loc să joace un rol direct în îngrijirea pacientului.

Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. raportează că aproximativ 30 la sută din medicii și managerii serviciilor de sănătate lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână. Acest lucru nu este atipic în funcțiile administrative, deoarece responsabilitățile duc adesea la ore târzii. În unitățile de asistență medicală care sunt deschise în timpul serii și în weekend, administratorii ar putea fi nevoiți să lucreze ocazional în acele ore. Cu toate acestea, orele normale de lucru sunt mai frecvente pentru posturile administrative.

Cum să obțineți postul

DIPLOMĂ DE LICENȚĂ

Managementul sănătății sau administrația sănătății publice sunt căi de diplomă recomandate.

EXPERIENŢĂ

Orice experiență de lucru într-un spital, cabinet medical sau în altă parte în domeniul sănătății va fi benefică.

GRADUL POST-LICENZIAT

Pentru a avansa într-o poziție administrativă de nivel înalt, este probabil de așteptat o diplomă de master sau un doctorat.

Persoanele interesate de o carieră ca administrator de spital ar putea lua în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile anuale medii:

  • Director executiv: $104,700
  • Manager Servicii Administrative: $94,020
  • Manager Resurse Umane: $110,120
  • Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017

Arme utilizate în antrenamentul de luptă de bază

Nu ar fi militar dacă nu presupunea tragerea cu arme. Membrii vor primi prima trăsătură cu arme militare reale în ultimele săptămâni de antrenament de bază de luptă, iar capacitatea de a mânui o armă este crucială pentru membrii serviciului – deș...

Creați un grafic al gamei de cadouri pentru campania dvs. de strângere de fonduri

O diagramă a gamei de cadouri poate părea puțin de modă veche în era digitală, dar încă funcționează. O diagramă a gamei de cadouri este un instrument de planificare care vă ajută să decideți de câte cadouri și perspective veți avea nevoie pentru...

Citeste mai mult

Slujbă în Corpul Marin al SUA: Câmpul 21, Ordnance

Ground Ordnance Maintenance OccFld asigură MARFOR că sunt disponibile materiale de reparație. Sarcinile includ inspecția, repararea și întreținerea majorității sistemelor de arme deținute de unitățile corpurilor maritime. Calificările necesare in...