Descrierea postului de îngrijitor de câini: salariu, abilități și altele

Îngrijirea câinilor este una dintre cele mai populare cariere pentru iubitorii de câini, în mare parte pentru că implică un nivel ridicat de interacțiune cu câinii și are un program de lucru flexibil. Îngrijitorii de câini oferă servicii de toaleta si baie pentru o mare varietate de rase de câini.

Îndatoriri și responsabilități de îngrijitor de câini

Îndatoririle zilnice ale unui îngrijitor pot include:

  • Scăldat și tăiat câinii pentru a se conforma unei varietăți de stiluri standard specifice rasei
  • Descurca si indeparteaza parul matusit
  • Uscarea hainei
  • Verificarea paraziților și a altor afecțiuni ale pielii
  • Tunderea unghiilor
  • Curățarea urechilor
  • Exprimarea sacilor anali
  • Spalatul pe dinti
  • Adăugarea de funde și lac de unghii pentru rasele cu păr lung sau creț, cum ar fi pudelii și shi tzus

De asemenea, îngrijitorul este responsabil pentru satisfacerea oricăror solicitări speciale din partea proprietarului și informarea proprietarilor cu privire la orice probleme de sănătate descoperite în timpul procesului de îngrijire.

Saloanele de îngrijire solicită, în general, proprietarilor de animale de companie să furnizeze dovada vaccinărilor înainte de a accepta un câine pentru o întâlnire. Acestea fiind spuse, oricine lucrează cu animale într-o capacitate practică ar trebui să fie atent și să ia măsuri de siguranță adecvate pentru a minimiza riscul de mușcături și zgârieturi.

Salariu îngrijitor de câini

Majoritatea îngrijitorilor lucrează la un fel de combinație de salariu, comision - de obicei 50% din prețul total al îngrijirii și bacșișuri. Suma percepută de un îngrijitor per câine depinde de rasă, tipul de tăiere și timpul necesar pentru a finaliza procesul de îngrijire. Salariul variază foarte mult în funcție de câți câini poate termina un îngrijitor pe zi.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) include acest loc de muncă sub lucrători în îngrijirea animalelor și servicii. Conform acestei categorii, muncitorii non-agricol câștigă următorul salariu:

  • Salariul mediu anual: 23.760 USD (11,42 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 37.250 USD (17,91 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 18.160 USD (8,73 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Payscale oferă un salariu pentru îngrijitorii de câini, după cum urmează:

  • Salariul mediu anual: 30.079 USD (14,46 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 50.000 USD (24,04 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 17.000 USD (8,17 USD/oră)

Sursă: Payscale.com, 2019.

Experiența cu o varietate de rase este un mare plus pentru noul îngrijitor. Persoanele implicate în expoziții canine au un avantaj, deoarece sunt familiarizate cu diferitele croieli și stiluri. Clubul American Kennel (AKC) stabilește standardele oficiale pentru rase și tăierile acestora, iar dictatele lor trebuie respectate.

În timp ce unii îngrijitori încep ca asistent de îngrijire sau ucenic și învață în întregime la locul de muncă, mulți merg la o școală profesională de îngrijire sau program de certificare. Cu toate acestea, certificarea sau licența nu este necesară pentru cei interesați să intre în afaceri ca îngrijitor de câini profesionist.

  • Instruire: O varietate de școli de îngrijire oferă instruire și certificare prin programele lor. Unele școli bine-cunoscute includ Școala de îngrijire a câinilor din New York, cel Academia Americană de îngrijire a animalelor de companie, si Academia Nash. Majoritatea statelor au mai multe opțiuni de școală de îngrijire. Cursurile pot necesita 150 până la mai mult de 600 de ore de experiență practică și, în general, costă câteva mii de dolari. Finalizarea cursurilor poate dura de la câteva săptămâni la câteva luni. Există, de asemenea, o varietate de manuale și cursuri online disponibile, concepute pentru a educa îngrijitorii.
  • Certificare: Finalizarea Asociației Naționale a Îngrijitorilor de Câini din America (NDGAA) examen dă dreptul absolventului de a fi recunoscut ca Master Groomer Național Certificat. Examenul constă în întrebări și eseuri ample de competențe scrise și practice. Procesul de certificare durează câteva zile.

Abilități și competențe de îngrijitor de câini

Această profesie necesită următoarele abilități:

  • Abilități de îngrijire: Capacitatea de a îngriji diferite rase de câini în funcție de tipul lor de păr
  • Abilități interpersonale: Abilitatea de a lucra bine cu alții, cum ar fi proprietarii de câini, personalul magazinului de animale de companie și asistenții de îngrijire
  • Abilitati analitice: Capacitatea de a evalua comportamentul și starea fiecărui câine
  • Rezistență fizică și psihică: Capacitatea de a îngriji câini mari, prea entuziasmați sau speriați, fără a fi rănit sau rănit animalele
  • Cunoașterea comportamentului animal: Capacitatea de a determina comportamentul unui animal și de a folosi tehnici, cum ar fi un răsfăț, pentru a-l menține calm și în siguranță
  • Cunoștințe de sănătate: Capacitatea de a recunoaște boli obișnuite, cum ar fi tulburări ale pielii, ochi lăcrimați și nas, posibil din cauza alergiilor sau a unei entorse

In conformitate cu Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018, ocuparea forței de muncă pentru lucrătorii de îngrijire a animalelor și de servicii este estimată să crească cu 22% până în 2026, mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile.

Industria de îngrijire a câinilor a înregistrat o creștere puternică în ultimii ani. Cheltuielile pentru serviciile de îngrijire a animalelor de companie continuă să crească, iar îngrijitorii de câini ar trebui să beneficieze de această tendință în viitorul apropiat.

Îngrijitorii câini lucrează într-o varietate de medii, fie ca practicant solo, fie ca parte a unui salon de grup. Marile magazine de animale oferă și servicii de îngrijire și, multe saloane de îngrijire colaborează cu o clinică veterinară sau îngrijire de zi pentru câini pentru confortul proprietarilor de animale de companie.

Pot exista chiar și oportunități de a călători în timp ce lucrați ca îngrijitor de câini. Unii indivizi oferă a serviciu de îngrijire mobil modelate dintr-o dubă personalizată și călătoresc la casele clienților lor. Alți îngrijitori călătoresc pe circuitul expozițiilor canine, oferind servicii concurenților la evenimentele majore și expozițiile comerciale din toată țara.

Unul dintre beneficiile acestei profesii este orele flexibile, care pot include weekend-uri și sărbători.

Cum să obțineți postul

Uită-te la resurse precum Într-adevăr, SimplyHired, și iHireVeterinar pentru cele mai recente postări de locuri de muncă, care pot include posturi la clinici veterinare, spitale de animale și magazine de animale de companie.

GĂSEȘTI O OPORTUNITATE DE VOLUNTAT

Contactați unitățile de îngrijire a animalelor, cum ar fi clinici veterinare, adăposturi de animale și crescători pentru a vă informa despre munca voluntară ca îngrijitor. Consultați Free For All, care are o funcție de căutare pentru a localiza munca de voluntariat în zona dvs.

GĂSEȘTI O UCENICĂ

Obțineți îndrumare lucrând ca asistent al unui îngrijitor de câini experimentat.

Persoanele interesate de o carieră ca îngrijitor de câini ar trebui să ia în considerare și aceste cariere similare, împreună cu salariul lor mediu:

  • Dresor de câini: $35,830
  • Plimbător de câini: $29,782
  • Handler de câini: $50,322
  • Crescător de animale: $37,060
  • Asistent veterinar și îngrijitor de animale de laborator: $27,540
  • Tehnolog și tehnician veterinar: $34,420

Sursă: Payscale.com, 2019; Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Cum să-ți explodezi complet interviul de angajare

Obținerea unui interviu de angajare vă aduce cu un pas mai aproape de a primi o ofertă de muncă, dar tot trebuie să vă impresionați intervievatorii. Asigurați-vă că evitați numeroasele capcane potențiale pe drumul către un interviu de angajare im...

Citeste mai mult

Ar trebui să renunți la job pentru a călători?

Mulți dintre noi au visat să-și ia concediu de muncă sau chiar să renunțe complet la muncă pentru a călători prin lume. Pentru majoritatea dintre noi, aceasta este doar o fantezie. Dar este posibil să se urmărească și să devină realitate. Renunț...

Citeste mai mult

7 greșeli pe care le fac angajații și cum să le facă față

Una dintre bucuriile managementului este sprijinirea dezvoltării membrilor echipei tale. Una dintre provocările managementului este navigarea în numeroasele greșeli pe care le fac angajații tăi de-a lungul timpului. Și în timp ce greșelile sunt p...