Descrierea postului de tehnician de difuzare: salariu, abilități și altele

click fraud protection

Tehnicienii de difuzare, care sunt numiți și ingineri de difuzare, folosesc echipamente specializate pentru a reglementa puterea și claritatea imaginilor și sunetelor pe care le vedem la televizor și sunetele pe care le auzim la radio. Ei operează transmițătoare pentru a difuza programe radio și televiziune din studiouri și locații îndepărtate.

Atribuții și responsabilități ale tehnicianului de difuzare

Tehnicienii de emisie îndeplinesc următoarele sarcini:

  • Instalați și operați toate echipamentele, cum ar fi console de mixare audio, sisteme de control media, osciloscoape, analizoare de frecvență și receptoare de satelit, utilizate pentru a difuza radio și televiziune programe
  • Mențineți echipamentul pentru a vă asigura că funcționează corect
  • Depanați rapid și eficient problemele cu transmisiile
  • Efectuați proceduri de testare funcțională și operațională pentru a asigura performanța de calitate a produselor de difuzare, inclusiv a programelor de radio și televiziune
  • Colaborați cu inginerii pentru a testa și integra sisteme noi.
  • Utilizați software de calculator pentru a edita înregistrări audio și video
  • Respectați reglementările FCC (Federal Communications Commission) și legile statale, federale și locale

Prin îndeplinirea acestor sarcini, tehnicienii de emisii se asigură că programele de radio și televiziune ajung la ascultători și telespectatori cât mai impecabil posibil.

Salariu Tehnician Audiovizual

Câștigurile tehnicienilor de difuzare variază în funcție de experiența și locația lor. Industriile în care lucrează, de asemenea, plătesc diferit. De exemplu, industria filmelor și a înregistrărilor de sunet au salarii la nivelul superior spectrul de frecvențe, în timp ce salariul celor care lucrează în radiodifuziune și televiziune este mai scăzut Sfârşit.

  • Salariul mediu anual: $40,080
  • Primul salariu anual de 10%: $82,580
  • Salariul anual de jos 10%: $21,130

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Educație, formare și certificare

Tehnicienii de difuzare au nevoie de cel puțin o diplomă de asociat în tehnologie de difuzare sau un domeniu conex.

  • Colegiu: Va dura aproximativ doi ani pentru a obține o diplomă de asociat. Cursurile ar trebui să includă matematică, știință, managementul producției, și editare video.
  • Instruire practică: Pe lângă instruirea la clasă, tehnicienii care aspiră la difuzare trebuie să obțină și experiență practică cu echipamentele utilizate de profesioniștii din industrie.
  • Certificare:Certificare, care nu este obligat să lucreze în acest domeniu, poate face ca un tehnician de radiodifuziune să fie un candidat mai competitiv. Demonstrează că se îndeplinește standardele din industrie. The Societatea Inginerilor de Radiodifuziune (SBE) oferă mai multe certificări.

Abilități și competențe ale tehnicienilor de difuzare

Tehnicienii de radiodifuziune, pe lângă abilitățile tehnice dobândite în timpul formării oficiale, au nevoie de următoarele abilități:

  • Abilități de comunicare: Excelent vorbitor și abilități de ascultare sunt esențiale deoarece permit tehnicianului de difuzare să lucreze într-o echipă care include supraveghetori și colegi.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Fără această abilitate, nu se poate îndeplini sarcina de depanare și rezolvare a problemelor legate de echipamente și semnal.
  • Dexteritate manuală puternică și coordonare mână-ochi: Un tehnician de transmisie trebuie să fie capabil să-și configureze și să-și folosească echipamentul.
  • Competențe informatice: Cunoștințe excelente de calculator sunt, de asemenea, esențiale pentru multe sarcini, inclusiv pentru programarea echipamentelor și editarea înregistrărilor video și audio.

Perspectivă de locuri de muncă

Tehnicienii de difuzare nu au un promițător perspective de muncă conform previziunilor Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Se preconizează că ocuparea forței de muncă va scădea cu 3% între 2016 și 2026. Rezultatul va fi o scădere netă cu 1.100 de locuri de muncă. Cei care caută de lucru pe piețele mai mici vor avea cel mai mare succes, la fel și persoanele care au experiență practică la posturile de radio și televiziune.

Mediu de lucru

Deși lucrează de obicei în interior, unele locuri de muncă necesită ca tehnicienii de transmisie să lucreze în aer liber pentru emisiuni la locație. Acest lucru poate implica petrecerea mult timp pe vreme nefavorabilă.

Program de lucru

Cele mai multe locuri de muncă sunt posturi cu normă întreagă, dar sunt disponibile posturi cu normă parțială și cu contract. Deoarece posturile de radio și televiziune difuzează program nonstop, tehnicienii de difuzare trebuie să lucreze zile, nopți, weekend-uri și sărbători.

Cum să obțineți postul

Societatea Inginerilor de Radiodifuziune listează locurile de muncă disponibile, dar detaliile sunt disponibile numai pentru membri. Cu toate acestea, non-membrii pot vizualiza liste prescurtate. De asemenea, găsiți locuri de muncă în industria media pe EntertainmentCareers.net.

SCRIEȚI UN CURRICUM ȚINTIT

Consultați sfaturi care vă vor ajuta să vă scoateți în evidență CV-ul din industria divertismentului.

PREGĂTIȚI-VĂ PENTRU INTERVIURI DE MUNCĂ

Pregătiți-vă pentru interviurile de angajare în industria media și obțineți indicații despre aceasta ce sa porti.

Compararea locurilor de muncă similare

Persoanele interesate să devină tehnicieni de transmisie ar trebui, de asemenea explora următoarele ocupații, enumerate aici cu salariile lor medii anuale:

  • Inginer audio: $52,390
  • Tehnician echipamente audio și video: $43,770
  • Cameraman: $54,570

Rochia de mireasă uimitoare găsită la Goodwill costă mai puțin de 50 USD

Ne place să obținem o afacere bună, iar aceasta pe care Jessica de la @red.car.crew împărtășit s-ar putea să ia tortul!Jessica iubește economiile cumpărături și găsirea de oferte. Recent, a fost la un Goodwill în Connecticut și a găsit un furt de ...

Citeste mai mult

Actrița Millie Bobby Brown anunță logodna în cel mai dulce mod

Millie Bobby Brown, tânăra actriță cunoscută pentru rolul ei remarcabil din serialul de succes Netflix Stranger Things, și-a anunțat recent logodna cu iubitul, Jake Bongiovi, fiul lui Job Bon Jovi, într-o rețea de socializare plină de căldură. po...

Cel mai bun multivitamin pentru femei pentru a te simți bine în corpul tău

Nu este surprinzător faptul că nevoile corpului nostru se schimbă rapid de la o zi la alta, între ciclurile noastre, etapele vieții și vârsta. Prin urmare, este greu să obținem întotdeauna toată hrana de care avem nevoie prin dietele noastre obișn...