Profil de carieră: lingvist criptologic al marinei americane

Fiecare ramură militară își are degetele în plăcinta de informații cu semnale (SIGINT) de dragul protejării trupelor și a câștigării bătăliilor, iar Corpul Marin al SUA nu face excepție.

Corpul caută solicitanți cu abilități sau aptitudini în limbi străine cheie pentru a se alătura specialității ocupaționale militare lingvistice criptologice (MOS).

Sarcini si responsabilitati

Manualul Marine Corps MOS descrie lingviștii criptologici ca pușnii marini care „monitorizează, transcriu și traduceți comunicațiile țintă interceptate”, apoi analizați acele comunicări pentru a fi utilizate de către Corp.

Lingviștii criptologici interceptează orice fel de informații electronice pe care inamicul le poate trimite prin unde electromagnetice, cum ar fi transmisiile radio și telefoanele mobile.

Acest job centrat pe informații contrastează cu misiunea interpreților din Armată, care cheltuiesc în general mai mult timp la sol facilitând comunicațiile bidirecționale între trupe și local populatia.

Specializarea este împărțită în patru categorii MOS care acoperă diferite regiuni:

  • MOS 2671, Lingvist Cryptologic din Orientul Mijlociu îi include pe cei cunoscători în arabă, ebraică, turcă și somaleză
  • MOS 2673, Lingvist Cryptologic Asia-Pacific îi acoperă pe cei care cunosc fluent limba cambodgiană, cantoneză sau mandarină, japoneză și coreeană
  • MOS 2674, Lingvistul criptologic european include spaniolă, franceză, germană și haitian-creol
  • MOS 2676, Lingvistul Cryptologic din Asia Centrală necesită cunoaștere a limbilor afgane sau farsi, cehă, maghiară, rusă și alte limbi

Cerințe militare

Marine Corps acceptă doar cetățenii americani ca potențiali lingviști criptologici. În plus, o verificare a antecedentelor determină dacă un candidat este eligibil pentru secret sau top secret clearance-ul de securitate.

Candidații trebuie să înceapă, ca întotdeauna, prin a lua Baterie de aptitudini profesionale pentru serviciile armate (ASVAB). Un scor tehnic general de cel puțin 105 este necesar pentru a se califica pentru formarea ca lingvist criptologic.

Nu este surprinzător că abilitățile de limbi străine sunt necesare. Candidații trebuie să ia Baterie de aptitudine pentru limbajul de apărare (DLAB) și să obțină cel puțin 110 pentru limba în care speră să se specializeze. Fluența nu este necesară, dar candidații trebuie să demonstreze potențialul de a deveni fluenți cu formarea continuă. În mod alternativ, un recrut ar putea sări peste DLAB, susținând testul de competență lingvistică pentru apărare (DLPT) și dovedindu-se fluent în ascultare și citire.

Educaţie

Deși supraviețuind legendarului instructori de foraj la Antrenamentul recruților în Corpul Marin este considerat de mulți ca fiind cea mai grea parte a devenirii marinei, nu subestimați provocarea foarte diferită, dar formidabilă a formării lingvistice criptologice.

Conform Publicației 2-22 pentru Marine Corps Warfighting, Signals Intelligence (Fișier PDF), lingvistul criptologic are „cea mai lungă cale de pregătire inițială dintre orice MOS la sol”. Este necesară rezistența cerebrală. Poate dura până la nouă luni la Institutul Limbii Apărării în Monterey, California, pentru a deveni suficient de fluent pentru a trece la următoarea fază de formare.

Pentru această fază, stagiarii sunt atașați la Detașamentul Marine Corps de la baza forțelor aeriene Goodfellow, Texas. Pregătirea acolo nu este specifică limbii. Se concentrează pe „sarcini critice criptologice comune efectuate la nivel național, operațional și tactic”.

Produse cu valoare adăugată: ce sunt acestea?

Produsele cu valoare adăugată sunt bunuri cu o valoare sporită care decurge dintr-un proces sau produs suplimentar. Produsele cu valoare adăugată sunt comune în industriile agricole – anumite practici agricole și strategii de procesare pot adăuga...

Citeste mai mult

Apărarea aeriană a armatei (câmpul 14) Descrierea postului

Sunt numite locuri de muncă înrolate în armată specialități ocupaționale militare, sau MOS. Armata își împarte MOS în domenii de locuri de muncă care au misiuni similare. Mai jos sunt câteva dintre locurile de muncă care aparțin domeniului Apără...

Cum sunt utilizate cifrele de vânzări din același magazin în comerțul cu amănuntul

Vânzările în magazine comparabile sau vânzările la același magazin sunt o măsură a productivității în venituri, utilizată pentru a compara vânzările magazinelor de vânzare cu amănuntul care au fost deschise de un an sau mai mult. Datele istorice ...