Film Antrenor de animale Descrierea postului: Salariu și altele

click fraud protection

Antrenorii de animale de film își folosesc cunoștințele despre comportamentul animalelor pentru a antrena și îngriji o varietate de specii. Ei folosesc tehnici de întărire pozitivă pentru a antrena animalele să efectueze comportamente specifice care sunt dorite pentru roluri din televiziune și filme. Ei trebuie să aducă animalele pe platou pentru mai multe fotografii care pot fi făcute pe parcursul unei zile.

Îndatoririle și responsabilitățile antrenorului de animale de film

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Antrenează animalele pentru a îndeplini sarcini specifice.
  • Animale de exercițiu.
  • Hraneste animalele.
  • Monitorizați dieta, comportamentul și sănătatea animalelor.
  • Întreține echipamentele și instrumentele de antrenament.
  • Consultați-vă cu actorii, regizorii și alții care lucrează cu animale.
  • Respectați recomandările Asociației Americane pentru Umane.

Instructorii de animale de film trebuie să urmeze instrucțiunile de la Asociația Americană pentru Umane

pentru a se asigura că îngrijirea animalelor oferită îndeplinește sau depășește standardele din industrie. Instructorii oferă exerciții fizice și mentale adecvate pentru a menține animalele sănătoase și fericite în timpul orelor în care nu lucrează pe platou.

Îndatoririle suplimentare pentru antrenorii de animale de film pot include furnizarea de hrană și apă, administrarea de medicamente și suplimente, întreținerea cuștilor și a incintelor, exercitarea animalelor, păstrarea înregistrărilor exacte de sănătate și comportament și transportul animalelor. De asemenea, antrenorii de animale de film trebuie să lucreze îndeaproape cu animal mare, animal mic, cabaline, și veterinarii de animale exotice pentru a menține sănătatea colecției lor.

Antrenorii de animale de film trebuie să fie în formă fizică și să poată lucra în aer liber în condiții meteorologice schimbătoare și temperaturi extreme. De asemenea, poate fi necesară o călătorie extinsă pentru a aduce animalele în locurile de filmare, mai ales dacă antrenorul nu se află într-o zonă în care producția de filme este obișnuită. Instructorii trebuie să aibă camioane, remorci și alte echipamente adecvate pentru a facilita mișcarea în siguranță a animalelor sau trebuie să contracteze cu cineva care poate furniza acest serviciu.

Salariu antrenor de animale de film

Biroul de Statistică al Muncii din SUA nu urmărește salariile în mod special pentru antrenorii de animale din film. Cu toate acestea, datele arată că dresorii de animale din California o medie cu aproximativ 10.000 de dolari pe an mai mult decât salariul mediu anual pentru toți dresorii de animale la un loc. Cifrele de mai jos reprezintă toți dresorii de animale.

  • Salariul mediu anual: 29.290 USD (14,08 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 55.760 USD (26,80 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 20.270 USD (9,74 USD/oră)

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Educație, formare și certificare

O diplomă de facultate nu este obligatorie pentru a intra în domeniu. Majoritatea antrenorilor de animale de film au o diplomă într-un domeniu legat de animale sau o experiență practică semnificativă dobândită prin stagii cu instructori experimentați.

  • Educaţie: Specializările universitare obișnuite pentru antrenorii de animale care aspiră includ știința animalelor, comportamentul animalelor, biologia, zoologia, biologia marina și psihologia. Programul de management al dresajului animalelor exotice la Colegiul Moorpark în California oferă un program de 22 de luni care acceptă aproximativ 50 de studenți în fiecare an. Beneficiarii de diplome au continuat să lucreze la grădini zoologice importante, parcuri de animale și la Hollywood.
  • Instruire: antrenorii de animale de film pot, de asemenea, să dobândească experiență practică în urma finalizării stagii de animale de la grădina zoologică, stagii de mamifere marine, sau alte stagii și programe de formare legate de animale. Stagiul cu un trainer cu experiență este, de asemenea, o modalitate excelentă de a învăța dezavantajele afacerii, dobândind experiență practică valoroasă pe parcurs. În mod ideal, antrenorul de animale care aspiră ar trebui să urmeze o diplomă, să efectueze mai multe stagii și apoi să fie ucenic cu un profesionist cu experiență în afaceri.

Abilități și competențe de antrenor de animale de film

Pe lângă cunoștințele și experiența specifice comportamentului și dresajului animalelor, există mai multe abilități soft care pot ajuta antrenorii de animale din film să reușească în afacere.

  • Răbdare: Întărirea pozitivă necesară pentru modelarea comportamentului animal necesită timp. Nu este posibil să îi explici animalului ce trebuie să facă, așa că instructorii trebuie să lucreze cu animalele pas cu pas pentru a învăța sarcini și comportamente noi.
  • Compasiune: Pentru a construi încrederea cu animalele, antrenorii trebuie să le pese cu adevărat de bunăstarea lor și să lucreze pentru a le îngriji.
  • Rezistență: Munca este adesea fizică, mai ales când implică animale mai mari care sunt antrenate pentru a îndeplini sarcini fizice.
  • Fiabilitate și consecvență: Repetiția este una dintre cheile pentru dresarea cu succes a unui animal, așa că antrenorii trebuie să urmeze în fiecare zi un program strict. Această trăsătură beneficiază și un formator, deoarece realizatorii de film vor să lucreze cu cineva despre care știu că este de încredere.
  • Abilitățile oamenilor: În timp ce antrenarea animalelor este cea mai mare parte a muncii, dresorii de animale de film trebuie, de asemenea, să comunice cu regizorii, actorii și alți membri ai echipei care lucrează cu animalele în timpul filmărilor.

Perspectivă de locuri de muncă

Se estimează că oportunitățile de angajare pentru toți antrenorii de animale vor crește cu aproximativ 11% pentru deceniul care se încheie în 2026, potrivit Biroul de Statistică a Muncii din SUA. Aceasta este mai bună decât creșterea de 7% proiectată pentru toate ocupațiile.

Concurența este puternică pentru posturi de antrenor de animale de film. În plus, a existat o schimbare în industria divertismentului de la utilizarea animalelor vii, cu mai mulți regizori aleg să folosească imagini generate pe computer (CGI) pentru a obține rezultatele dorite pe ecran.

Mediu de lucru

Instructorii de animale de film se pot specializa în lucrul cu anumite tipuri de animale, cum ar fi câini sau mamifere marine. De asemenea, pot lucra cu grupuri mai variate de specii domestice sau exotice, în funcție de preferințele lor personale. Unele dintre cele mai populare animale din film includ pisici mari, reptile, câini, pisici, cai, urși, elefanți, papagali, animale de fermă și păsări de pradă.

Unii dresori de animale lucrează în principal în filme de lung metraj, în timp ce alții sunt specializați în lucrul cu animale pentru reclame sau reclame tipărite. Alții lucrează în orice formă de media care este necesară.

Program de lucru

Programele de lucru sunt variate. Filmările pentru reclame de televiziune sau reclame tipărite au mai multe șanse să urmeze programul obișnuit de lucru. Programele de filmare pentru filme sau emisiuni de televiziune pot include totuși orice oră din zi sau din noapte, mai ales când filmați la locație.

Cum să obțineți postul

Căutați oportunități cu Asociația Americană pentru Umane sau cu firme consacrate precum Servicii pentru animale de studio.

RELUARE VIDEO

În loc sau în plus față de un CV tradițional, produceți un scurt videoclip care să vă demonstreze abilitățile cu animalele.

INTERN

Câștigați experiență căutând oportunități prin organizații precum The Institutul de Comportament Animal.

Compararea locurilor de muncă similare

Persoanele interesate să lucreze ca antrenor de filme cu animale ar putea lua în considerare, de asemenea, una dintre următoarele căi de carieră, listate cu salariile anuale medii:

  • Asistent veterinar: $27,540
  • Tehnician veterinar: $34,420
  • Zoolog sau biolog al vieții sălbatice: $63,420

Strategii de combatere a agresiunii, hărțuirii la locul de muncă

Mulți lucrători din industria juridică se confruntă cu hărțuirea la locul de muncă - comportament înjositor, abuziv sau autoritar perpetuat de colegi sau chiar de angajatori. Cu toate acestea, studiile arată că doar una din 10 victime ale hărțuir...

Citeste mai mult

Exemplu de formular de avertizare privind disciplina progresivă

Acțiunea disciplinară este uneori necesară atunci când comportamentul unui angajat are un impact negativ asupra muncii sale sau a colegilor săi. În general, a face locul de muncă mai puțin eficient, armonios sau productiv este un motiv suficient ...

Care sunt obiectivele SMART?

Obiectivele specifice, măsurabile, realizabile, realiste și limitate în timp (SMART) oferă un cadru pentru stabilirea obiectivelor la locul de muncă și în viața personală. Obiectivele care îndeplinesc criteriile SMART sunt în general mai ușor de ...