Descrierea postului de avocat: salariu, abilități și altele

Un avocat, numit și a avocat, consiliază clienții și îi reprezintă pe aceștia și drepturile legale ale acestora atât în ​​cauze penale cât și civile. Acest lucru poate începe cu oferirea de sfaturi, apoi continua cu pregătirea documentelor și pledoariilor și uneori, în cele din urmă, cu prezentarea în instanță pentru a avoca în numele clienților.

În 2016 erau angajați 792.500 de avocați, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA.

Îndatoririle și responsabilitățile avocatului

Responsabilitățile avocaților pot acoperi o gamă largă de sarcini și pot varia oarecum în funcție de domeniul de drept în care practică. Unele îndatoriri comune includ:

  • Consiliați clienții cu privire la litigiile aflate în desfășurare sau pentru a explica problemele juridice cu care s-ar putea confrunta sau cu care au îngrijorări.
  • Cercetați detaliile și dovezile implicate în cazuri, cum ar fi rapoartele poliției, rapoartele de accident sau pledoariile depuse anterior într-un caz, precum și legea aplicabilă.
  • Interpretarea jurisprudenței și a hotărârilor pronunțate de alte instanțe aplicabile. Acest lucru poate implica analizarea efectelor unui număr mare de factori care ar fi putut fi implicați în alte cazuri.
  • Dezvoltați strategii de caz, cum ar fi încercarea de a rezolva cazurile din timp și în mod eficient pentru clienții săi, mai degrabă decât să meargă la proces.
  • Pregătiți pledoarii și alte documente, cum ar fi contracte, acte și testamente.
  • Să se prezinte în instanță în fața unui judecător sau a unui juriu pentru a apăra oral drepturile și interesul superior al unui client.

Avocații pot fi medici generaliști sau s-ar putea specializa în oricare dintre o serie de domenii, cum ar fi dreptul penal, patrimoniu, probleme corporative, chestiuni succesorale și succesorale, proprietate intelectuală, dreptul matrimonial și al familiei sau mediu lege.

Salariu de avocat

Salariul poate depinde de dacă un avocat este un practicant singur sau lucrează pentru o firmă. Avocații care desfășoară activități independente tind să câștige mai puțin.

  • Salariul mediu anual: $120,910
  • Primul salariu anual de 10%: Peste 208.000 USD
  • Salariul anual de jos 10%: Mai puțin de 58.220 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

În timp ce mulți avocați își facturează timpul clienților cu sute de dolari pe oră, acesta nu este neapărat salariul pe care îl câștigă. Cei din cabinetul privat au cheltuieli precum întreținerea biroului și personalul de asistență, iar cei care lucrează pentru firme și corporații ar putea primi doar o parte din ceea ce fac pe oră clienților firmei.

Această carieră necesită de obicei șapte ani de studiu cu normă întreagă, apoi educație continuă.

  • Educaţie:După ce a obținut o diplomă de licență, un avocat care aspiră trebuie să obțină o diplomă de doctor în drept (JD) de la o școală de drept. Facultatea de drept trebuie, în general, să fie acreditată de Asociația Baroului American (ABA) pentru a îndeplini cerințele de autorizare a avocaților în majoritatea statelor.
  • Testare: Admiterea la marea majoritate a facultăților de drept necesită mai întâi trecerea testului de admitere la Facultatea de Drept (LSAT), care măsoară afinitatea candidatului pentru studiul dreptului.
  • Ucenicii și munca de voluntariat:Studenți la Drept ar putea, de asemenea, să obțină experiență practică în timp ce sunt încă la școală, inclusiv voluntariat în domeniul juridic comunitar clinici, participând la concursuri sau probe practice și lucrând în locuri de muncă de vară sau cu jumătate de normă în avocatură firmelor. Unii scriu și pentru jurnalul de drept al școlii lor.
  • Admiterea în Barou: Avocații trebuie să fie admiși în baroul statului în care doresc să profeseze. Acest lucru necesită „trecerea baroului”, o examinare scrisă care include susținerea unui examen de etică scris, de asemenea, în unele state.
  • Educație continuă: Aceasta nu este o profesie de absolvent și de absolvire și ați terminat. Multe asociații de avocați cer ca membrii să urmeze cursuri de formare juridică continuă anual sau uneori la fiecare trei ani pentru a-și menține calitatea de membru.

Majoritatea barourilor de stat nu vor accepta solicitanți care au condamnări penale în dosarele lor sau un istoric de abuz de substanțe sau alcool. Conduita necorespunzătoare academică poate, de asemenea, descalifica un candidat.

Abilități și competențe de avocat

În plus față de cerințele educaționale și de licență, un avocat are nevoie de anumite abilități soft pentru a excela in acest domeniu:

  • Abilități de comunicare: Un avocat trebuie să fie capabil să comunice bine atât în ​​scris, cât și oral. De asemenea, trebuie să fie excelente ascultători.
  • Nervi de oțel: Un avocat trebuie să rămână de neclintit atunci când lucrurile merg prost în instanță în fața unui public critic – și uneori o vor face.
  • Abilități de gândire critică: Un avocat trebuie să aibă o soluție puternică de rezolvare a problemelor și gândire critică abilități pentru a identifica problemele și a veni cu soluții, apoi alegeți și implementați-o pe cea mai bună.
  • Abilități de cercetare: Multe despre această profesie necesită capacitatea de a izola și de a identifica informații relevante.
  • Abilități interpersonale: Aceste abilități pot fi și mai importante în domenii delicate de specialitate, cum ar fi dreptul familiei, pentru a stabili o relație de susținere cu clienții în momente în care s-ar putea să nu fie la maxim.

Avocații își încep adesea cariera ca asociații unei firme de avocatură. După ce au petrecut câțiva ani lucrând cu avocați mai experimentați, s-ar putea să își facă drumul pentru a deveni parteneri în firmă. Unii avocați cu experiență devin judecătorii, în timp ce alții se alătură facultăților de drept.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că creșterea locurilor de muncă pentru avocați va fi de aproximativ 8%, ceea ce este la fel de rapid ca media pentru toate ocupațiile din 2016 până în 2026.

Majoritatea avocaților lucrează în cabinete private sau corporative, dar guvernele locale sau de stat sau pentru Guvernul federal angajați pe alții. Unii servesc ca consilieri interni pentru corporații, ceea ce înseamnă că sunt de fapt angajați de companiile pe care le reprezintă. Aproape un sfert din toți avocații lucrează pe cont propriu. În toate cazurile, însă, cea mai mare parte a muncii lor este petrecută în birouri.

Un avocat trebuie uneori să călătorească pentru a se întâlni cu clienții și, în funcție de specialitatea sa, să se prezinte în instanță pentru procese, conferințe și mediere. Avocații penalisti își petrec o parte din timp în închisori atunci când clienții lor sunt încarcerați. Totuși, acest lucru este mai puțin frecvent în unele domenii, cum ar fi dreptul patrimonial. Unele specialități implică mult mai mult în modul de interacțiune și întâlniri client/avocat.

Aceasta poate fi o carieră cu o presiune foarte mare, cu viețile și mijloacele de existență ale clienților atârnând în echilibru.

Munca unui avocat implică nevoia de a respecta în permanență termenele limită. Acest lucru poate duce la o mulțime de ore suplimentare, în special pentru practicanții solo care nu au asociați pe care să se bazeze.

Majoritatea avocaților lucrează cu normă întreagă și mulți lucrează mai mult de 40 de ore pe săptămână, în special cei angajați de mari firme de avocatură sau care lucrează în cabinet privat.

Unele locuri de muncă similare pot fi ocupate în timpul facultății de drept, în timp ce altele pot rezulta din petrecuți mulți ani lucrând ca avocat:

  • Grefier judiciar: $53,540
  • Paralegal: $50,940
  • Judecător: $133,920

Cum să găsești pacea când trăiești într-un oraș mare

Zilele se întind una în alta ca o legătură muzicală infinită - atât de mult sunet, atât de puțină odihnă. De fiecare dată când urc scările din apartamentul meu, sunt întâmpinat de tot zgomotul din Los Angeles. Nu că în interior este mai bine; sire...

Citeste mai mult

7 pijamale durabile din mătase pentru un somn de lux

Probabil ați observat că diferite țesături vă oferă experiențe diferite când dormi, de la lână caldă iarna la bambus răcoritor în timpul verii. O țesătură care ne ține termoreglate tot anul? Mătase!Pentru pijamale moi, netede și durabile pe care l...

Citeste mai mult

9 cămăși de mătase durabile pentru primăvară

Mătasea are reputația: este netedă, strălucitoare și durabilă - ca să nu mai vorbim de grațioasă și rafinată. Și deși știm asta nu toată mătasea este egală, multe mărci de astăzi folosesc mătasea pentru colecțiile lor. (Am legat mai jos câteva din...