Descrierea postului de topor: salariu, abilități și altele

Supravegherii stabilesc limitele legale ale proprietății. Ei furnizează date și compilează documente juridice - numite sondaje - pentru proiecte de construcție, realizarea de hărți și proiecte imobiliare. Cei care lucrează în această disciplină ar putea fi numiți inspectori de terenuri, de șantier sau de proprietate.

Atribuții și responsabilități ale inspectorului

Îndatoririle postului pe care ar trebui să se aștepte să le aibă inspectorii pot fi diverse și necesită diverse pregătire și abilități.

  • Efectuați sondaje fizice pe amplasament folosind o varietate de echipamente și instrumente.
  • Pregătiți schițe și note și efectuați colectarea datelor electronice.
  • Coordonează personalul de pe teren și procesează datele de pe teren.
  • Interfață cu ingineri civili, arhitecți peisagisti, cartografi sau urbaniști.
  • Verificați acuratețea datelor de sondaj, inclusiv măsurătorile și calculele efectuate la locurile de sondaj.
  • Calculați suprafețe de parcele de teren și servituți folosind matematică și software de calculator.
  • Cercetați dovezile sondajelor anterioare, inclusiv hărți, acte, dovezi fizice și alte înregistrări pentru a obține datele necesare pentru sondaje.
  • Pregătiți documente de inspecție și prezentați concluziile clienților.

Inspectorii pot lucra în diferite domenii. De exemplu, proprietarii de case sau proprietarii de afaceri ar putea angaja un inspector atunci când este nevoie să se determine limitele de proprietate. Stabilirea limitelor legale de proprietate în acest fel poate ajuta la prevenirea sau soluționarea litigiilor legate de utilizarea terenului și proprietatea.

Agențiile guvernamentale folosesc, de asemenea, inspectori atunci când construiesc drumuri și alte infrastructuri pentru a asigura construcția și amplasarea corespunzătoare.

Salariu de inspector

Salariul unui inspector poate varia în funcție de locație, experiență și angajator.

  • Salariul mediu anual: $62,580
  • Primul salariu anual de 10%.: $102,220
  • Salariul anual de jos de 10%.:$35,160

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Această profesie necesită atât educație, cât și acreditare.

  • Educaţie: Este nevoie de o diplomă de licență pentru a lucra ca topograf. Majoritatea angajatorilor preferă candidații la locurile de muncă care s-au specializat în topografie, dar unii vor angaja lucrători care au diplome în inginerie civilă și silvicultură.
  • Licență: Toate statele și Districtul Columbia au cerințe specifice stabilite de consiliul lor de autorizare profesională. Acestea pot include o diplomă de facultate de la o Program acreditat ABET, promovarea mai multor examene și câțiva ani de experiență în muncă. Consiliul Național al Examinatorilor pentru Inginerie și Topografie (NCEES) menține legături către consiliile de autorizare de stat pe site-ul său.

Abilități și competențe de topografie

Veți avea nevoie de anumite abilități soft pentru a avea o carieră de succes ca geodez.

  • Înțelegerea lecturii: Trebuie să fiți capabil să înțelegeți documentele scrise.
  • Matematică: Este necesară o aptitudine pentru aplicarea principiilor matematice la rezolvarea problemelor.
  • Atenție la detalii: Precizia este de cea mai mare importanță deoarece veți pregăti documente legale. De asemenea, trebuie să aveți mare grijă atunci când efectuați și înregistrați măsurători.
  • Abilități de ascultare: va trebui să înțelegeți instrucțiunile altora, inclusiv arhitecți și manageri de proiect.
  • Abilități de vorbire: va trebui să comunicați informații membrilor echipei și clienților dvs.
  • Abilități de gestionare a timpului: Va fi necesar să vă planificați timpul propriu și al echipei pentru fiecare job.

The Biroul de Statistică a Muncii din SUA proiectează că ocuparea forței de muncă în acest domeniu va crește cu 11% până în 2026, ceea ce este mai rapid decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară. Persoanele care au diplome de licență se vor descurca mai bine pe piața muncii.

Firmele de inginerie angajează majoritatea topografilor, dar unii lucrează pentru companii de construcții și guverne de stat sau locale. Slujba poate implica o combinație de sarcini de birou și muncă pe teren, iar munca pe teren poate implica alpinism și drumeții, de multe ori purtând echipamente greoaie și pe vreme nefavorabilă.

Supraveghetorii se pot găsi, de asemenea, în pericol atunci când lucrează pe șantierele de construcții și pe arterele majore cu trafic intens de trecere.

Aceasta este în principal o ocupație cu normă întreagă, iar orele suplimentare pot fi așteptate în perioadele în care activitatea de construcție este la apogeu sau când un proiect implică muncă de teren. Lucrările de construcție pot fi oarecum sezoniere în unele zone ale țării unde există o diferență marcată de vreme între lunile de vară și cele de iarnă.

Această profesie nu se ține întotdeauna de un ceas. Naveta lungă la șantier este obișnuită și, uneori, distanțele necesită ca inspectorii să rămână departe de casă, locuind în apropierea șantierului, timp de săptămâni sau luni la un moment dat. S-ar putea să nu lucreze 24/7, dar viața lor personală este afectată.

Cum să obțineți postul

CREAȚI UN CURRICULUM EVIDENT

Utilizați un șablon de CV gratuit sau un generator pentru a crea unul dacă este necesar.

Uitați-vă la panouri de locuri de muncă în mod special pentru inspectori. De exemplu, Land Surveyors United Community oferă o Consiliu de topografie pentru locuri de muncă și aplicație cu locuri de muncă crowdsourced în întreaga lume.

BINE INTERVIUL

Exersați interviurile pentru a vă dezvolta abilitățile și încrederea.

Cei interesați de sondaj ar putea descoperi că seturile lor de abilități îi predispun și îi califică și pentru alte cariere.

  • Cartograf: $64,430
  • Inginer civil: 86.640 USD
  • Arhitectul peisagist: 68.230 USD

Bărbatul Săgetător și Femeia Balanță

Bărbatul Săgetător și femeia Balanță ar putea fi o potrivire grozavă. Și vreau să spun asta cu sinceritate. Dar dacă vor fi astfel, ambii vor trebui să fie egali în inteligență, altfel lucrurile ar putea merge în jos destul de repede. Oh, vor exis...

Citeste mai mult

Cum să spui cuiva că o iubești

Deci ai acel sentiment în inima ta despre care nu poți să-i spui celuilalt. De fiecare dată când te apropii chiar de a-ți exprima ceea ce simți, altceva preia controlul și te face să mergi în direcția opusă sau te face să acționezi într-un mod opu...

Citeste mai mult

Cuibul gol: un sezon nou și împlinit al vieții tale

Dr. Yvette Stupart este consilier clinic și educator. Ea oferă informații despre cum să experimentați sănătatea emoțională și bunăstarea relațională.Pregătește-te pentru tranziția într-un nou sezon al vieții.macanuda prin Stock.xchngDr. James Dobs...