Descrierea postului de nutriționist pentru animale: salariu, abilități și altele

Un animal nutritionist este responsabil pentru crearea și echilibrarea rațiilor pentru a se asigura că toate nevoile alimentare sunt satisfăcute pentru animalele aflate sub supravegherea lor.

Îndatoririle și responsabilitățile nutriționistului animal

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Luați în considerare nevoile nutriționale variate ale diferitelor specii, deoarece formulează rații alimentare echilibrate
  • Evaluați cerințele nutriționale și calorice pe baza stării unui animal și a tipului de activitate fizică cum ar fi performanța, reproducerea, alăptarea sau depășirea deficiențelor nutriționale în cazurile prealabile neglijare
  • Utilizați o evaluare cunoscută sub denumirea de notare a stării corporale, pentru a determina ce ajustări ar trebui făcute dietei unui animal
  • Lucrați împreună cu medici veterinari și tehnicieni veterinari, îngrijitorii de grădină zoologică, reabilitatorii faunei sălbatice, managerii de puie de puiși alți profesioniști din domeniul animalelor în activități de cercetare sau de predare

Nutriționiștii pentru animale se pot specializa lucrând cu un anumit grup de animale, cum ar fi rase de companie, animale sau animale sălbatice exotice. Unii nutriționiști își specializează și mai mult atenția lucrând în mod specific cu o singură specie, cum ar fi caii, Vaci de lapte, câini sau pisici.

Scorurile condiției corporale variază, în general, de la unu (extrem de subțire, fără rezerve de grăsime) la nouă (extrem de obezi) la bovine și cai, un scor ideal pentru aceste specii ar fi cinci. Vitele, porcinele, oile, câinii și pisicile sunt evaluate pe o scară de la unu (extrem de subțire) la cinci (extrem de obezi). Scorul ideal pentru aceste specii ar fi trei.

În general, un nutriționist va simți vertebrele, sternul și coastele pentru a determina grosimea stratului de grăsime în aceste zone și efectuați o evaluare vizuală a structurii musculare a animalului înainte de a atribui un punctaj de condiție corporală.

Salariu nutriționist animale

Salariile nutriționistului animal pot varia foarte mult în funcție de anii de experiență, nivelul de educație și natura specifică a muncii lor.

  • Salariul mediu anual: $72,702
  • Primul salariu anual de 10%: $115,000
  • Salariul anual de jos 10%: $40,000

Sursă: Scala de plată, 2019.

Cerințe și calificări educaționale

Nutriționiștii pentru animale trebuie să urmeze cursuri universitare în domenii precum biologie, chimie, creșterea animalelor, nutriția animalelor, anatomie și fiziologie, matematică, știința animalelor, comportamentul animalelor, producția de furaje și hrană și rație formulare. În timpul educației lor, nutriționiștii animalelor sunt învățați atât metode computerizate de creare și echilibrare a rațiilor, cât și cum să obțină aceleași rezultate manual.

Cei care lucrează ca profesori de colegiu li se cere, de obicei, să efectueze și să publice cercetări în timp ce caută titularizare în departamentele lor.

  • Educaţie: O diplomă de licență în științe este de obicei necesară pentru nutriționiștii de origine animală. Multe programe de facultate oferă diplome de licență în nutriție animală, dar nutriționiștii pot deține diplome într-o varietate de domenii, de la știința animalelor la biologie la biochimie. Master și doctorat. diplomele sunt în general necesare pentru posturi de cercetare și predare - în special cele de la nivel colegial.
  • Experienţă: Unii angajatori corporativi pot solicita finalizarea unor stagii intensive sau stagii de ucenicie pentru ca potențialul angajat să obțină experiență practică.
  • Certificare prin ACVN: Unii medici veterinari obțin certificare de bord în specialitatea nutriție prin intermediul Colegiul American de Nutriție Veterinară (ACVN). Acest program intensiv necesită o rezidență de doi ani după absolvirea diplomei de bază veterinare și anul de rezidență generală. Acest rezidențiat se desfășoară sub supravegherea unui nutriționist veterinar certificat de consiliu.
  • Certificare prin AVNT: Unii tehnicieni veterinari obțin certificare în nutriție prin Academia Tehnicienilor în Nutriție Veterinară (AVNT). Pentru a fi certificat, un tehnic licențiat trebuie să aibă trei ani sau minimum 4.000 de ore de experiență de lucru în domeniu, 40 de ore de credite de educație continuă legate direct de studiul nutriției și documentație detaliată care arată clinice sau cercetări avansate experienţă.

Abilități și competențe nutriționist pentru animale

Următoarele abilități îi vor ajuta pe nutriționiștii pentru animale să îndeplinească munca în mod eficient:

  • Abilități de comunicare: Nutriționiștii pentru animale trebuie să fie capabili să explice de ce aleg anumite proporții de nutriție pentru animale pentru toți părțile interesate, cum ar fi medicii veterinari și tehnicienii veterinari, îngrijitorii grădinii zoologice, recuperatorii de animale sălbatice și alții.
  • Abilități de gândire critică: Ei trebuie să-și folosească expertiza pentru a determina cea mai bună modalitate de a evalua și de a satisface nevoile nutriționale ale animalelor.
  • Abilitati matematice: Nutriționiștii pentru animale trebuie să aibă o înțelegere solidă a conceptelor matematice pentru a putea calcula proporțiile alimentare.

Se așteaptă ca carierele de nutriționist pentru animale și alte cariere de știință alimentară să crească aproximativ la fel ca media pentru toate profesiile, conform Biroul de Statistică a Muncii din SUA: aproximativ 7 la sută între 2016 și 2026. BLS spune că această industrie va avea probabil o creștere mai mare pe măsură ce metodele și tehnicile de producție continuă să evolueze.

În timp ce concurența pentru posturi de facultate va continua să fie deosebit de intensă, ar trebui să existe oportunități ample pentru posturi de nutriționist animal în cercetare, producție și vânzări.

Nutriționiștii pentru animale pot lucra într-o varietate de medii, cum ar fi ferme, cercetare corporativă, dezvoltare facilități, companii farmaceutice, companii de hrană pentru animale de companie sau animale, birouri ale guvernului federal, laboratoare, grădini zoologice și instalații de reabilitare a faunei sălbatice.

În timp ce mulți nutriționiști pentru animale sunt angajați în mod tradițional, lucrează în program regulat și în săptămâni de lucru, unii aleg să lucreze în mod independent și să își alcătuiască propriile programe.

Persoanele interesate să devină nutriționiști pentru animale pot lua în considerare și următoarele locuri de muncă, enumerate aici cu salariu mediu:

  • Tehnician în agricultură și științe alimentare: 39.910 USD
  • Medic veterinar: 90.420 USD
  • Zoolog sau biolog al vieții sălbatice: 62.290 USD

Sursă: Departamentul de Statistică al Muncii din SUA, 2017.

Locuri de muncă în Corpul Inginerilor din Armată Seria 12 MOS

Locurile înrolate în armată sunt numite specialități de ocupație militară (sau MOS). În cadrul Corpului Inginerilor Armatei, care sunt constructorii Armatei, există aproximativ o duzină de locuri de muncă, inclusiv instalatori, pompieri și dulghe...

Lista completă a programelor extinse de cumpărături de sărbători

În ultimele zile ale sezonului sărbătorilor de Crăciun 2018, mulți retaileri de top au creat ore de cumpărături de sărbători extinse pentru a satisface cumpărătorii de ultimă oră, vânătorii de chilipiruri și amânatorii. Unele magazine au deschide...

Citeste mai mult

Fapte distractive, istorie și trivia și despre Home Depot

Home Depot este unul dintre cele mai mari zece lanțuri de retail din lume, conform listei anuale Global Powers of Retailing întocmite de Deloitte. Când fondatorii Home Depot – Bernie Marcus și Arthur Blank – și-au deschis primul magazin în Atlant...