Описание на длъжността, заплата и умения на библиотекар

click fraud protection

Интересувате ли се от работа като библиотекар? Ето информация за това какво правят библиотекарите, специализациите, образователните изисквания, уменията, които работодателите търсят, и какво можете да очаквате да получите.

Работни задължения на библиотекаря

Библиотекарите оценяват книги и други информационни ресурси за разглеждане като добавки към колекциите. Те организират ресурси, така че клиентите да могат лесно да намерят материала, който желаят.

Библиотекарите оценяват изследователските нужди на отделните посетители и идентифицират необходимите ресурси. Библиотекарите организират лектори, аниматори и семинари, за да образоват и забавляват посетителите. Те популяризират услугите на своите избиратели и се стремят да разширят използването на библиотечните ресурси.

Библиотеките увеличават използването на дигитални системи за доставка, за да представят ресурси на посетителите в своите съоръжения и от разстояние чрез интернет. Библиотекарите оценяват системите за съхранение и доставяне на цифрово съдържание и следват технологичните тенденции в областта. Те оценяват и купуват компютри, електронни бази данни и софтуер за тяхното съоръжение.

Мениджърите и директорите на библиотеки формулират бюджети и набират, обучават и контролират персонал.

Работна среда и специализации

Библиотекарите работят за колежи, корпорации, училища, адвокатски кантори, болници, затвори и музеи, както и традиционни обществени библиотеки. Някои библиотекари стават специалисти с опит в области като музика, изкуство, право, наука, социални науки или литературни колекции.

Те се съсредоточават върху оценката на материали за закупуване и съветването на клиенти относно това как да получат достъп и да използват този тип информация. Библиотекарите могат също така да се специализират в обслужването на специфични популации като учени, художници, медицински специалисти, адвокати, затворници, деца или младежи.

Образователни изисквания

Библиотекарите обикновено завършват бакалавърска степен по която и да е дисциплина и след това придобиват магистърска степен по библиотекознание. Лица, които възнамеряват да специализират в определена област на съдържание, се възползват от бакалавърска специалност в свързана област.

Например специалностите по изкуства са добре оборудвани да бъдат библиотекари по изкуства, специалностите по правни науки да бъдат библиотекари по право, а специалностите по биология, химия и физика да наблюдават научните колекции.

Заплати на библиотекар

Според Бюрото по трудова статистика, библиотекарите са спечелили средно $59 050 през 2018 г. Най-ниските 10% от библиотекарите са спечелили $34 630 или по-малко, докато най-добрите 10% са спечелили поне $94 050.

Мениджърите на библиотечни зони и директорите на библиотеки получават по-високи заплати, докато библиотечните асистенти и техници печелят значително по-малко.

Списък с умения на библиотекар

Ето списък с библиотекарски умения, които работодателите търсят в кандидатите, които наемат. Уменията ще варират в зависимост от позицията, за която кандидатствате, така че също така прегледайте нашия списък с умения, изброени по работа и тип умения.

Управление на колекции

Може би най-важната работа на библиотекарите е да бъдат много точни пазители на физическите и цифровите колекции, за които отговарят.

  • Придобивания
  • Архивни колекции
  • Каталогизационни операции
  • Развитие на колекцията
  • Дигитално архивиране
  • Дигитално куриране
  • Цифрово съхранение
  • Дигитални проекти
  • Управление на документи
  • Междубиблиотечно заемане
  • Библиотекарство на LexisNexis
  • MARC Records
  • Мобилни среди
  • Организация
  • Запазване
  • Управление на проекти
  • Справочни материали
  • Справочни инструменти
  • Стелажи
  • Специални проекти

Комуникация и междуличностни отношения

Библиотекарите трябва да бъдат готови да осигурят ефективна и подкрепяща помощ на посетителите на библиотеката от всички сфери на живота. Независимо дали помага на хората да намерят книги и ресурси, проверяват книги или помагат при проучване, силните умения за комуникация и обслужване на клиенти са от съществено значение.

  • Избор на книга
  • Тираж
  • Услуги за циркулация
  • Сътрудничество
  • Комуникации
  • компютър
  • Обслужване на клиенти
  • Улеснение
  • Маркетинг
  • Устна комуникация
  • Обществена служба
  • Надзор
  • Съвместна дейност
  • обучение
  • Вербални комуникации
  • Писмени съобщения

Аналитичен

Библиотекарите използват мощни умения за аналитично мислене, за да отстраняват проблеми, да извършват библиотечни изследвания, идентифициране на индивидуалните нужди на покровителите и определяне на възможности за подобрения на процеса и политика развитие.

  • Оценяване на библиотечните услуги
  • Оценяване на нуждите на заинтересованите страни
  • Устен превод
  • Разработване на библиотечна политика
  • Управление на времето
  • Отстраняване на неизправности

технология

С широкото приемане във всички библиотеки на автоматизирани циркулационни и каталожни системи и най-наскоро, на дигиталните колекции, познаването на настоящите и нововъзникващите библиотечни технологии е критично умение за библиотекари.

  • компютър
  • Информационни технологии
  • интернет
  • jQuery
  • Изучаване на актуализирани технологии
  • Microsoft Office
  • Софтуер
  • WebCast

образование

Както в училищните, така и в обществените библиотеки, библиотекарите често са призовавани да създават образователни програми, за да запознаят потребителите с ресурсите, които са им достъпни.

  • Коучинг
  • Инструкция
  • Инструкционен дизайн
  • Учебни материали
  • Изнасяне на лекции
  • Избор на материал
  • MLIS степен

Проучване

Научните библиотекари са ключови членове на персонала на колежи, държавни училища и юридически библиотеки.

  • Търсене в каталог
  • Търсене в база данни
  • Документация
  • Помощ за научни изследвания
  • Търсене на OPAC

Въпроси за интервю за библиотекар

По-долу можете да прегледате много от най-често срещаните въпроси, които библиотечните комисии за наемане на работа задават на потенциални кандидати за свободни библиотекарски позиции:

  • Опишете особено стресираща или хаотична ситуация на бюрото за справки и ми кажете как сте се справили с инцидента.
  • Разкажете ми за работа, която сте заемали, където трябва да изпълнявате няколко задачи едновременно. Как се справихте с успешното изпълнение на всяка задача?
  • Разкажете ми за случай, когато сте имали конфликт с колега. Как се справихте със ситуацията? Какво бихте направили по различен начин?
  • Какво бихте направили, ако не сте сигурни как да отговорите на референтен въпрос?
  • Представете си, че сте чули член на персонала да дава на покровител неправилен отговор. Какво би направил?
  • Какво бихте направили, ако помагате на човек в справочното бюро и телефонът звънне?
  • Как бихте интегрирали технологиите в работата си с тийнейджъри и деца?
  • Как бихте препоръчали насърчаването на четенето за деца в средното училище? Назовете две книги, които сте прочели през последните два месеца, и опишете една от тях, сякаш я препоръчвате на покровител.
  • Имате ли опит с аудио-визуални материали?
  • Имате ли опит с настройването на дисплеи?
  • Разкажете ми за екипен или групов проект, по който сте работили, и как сте допринесли за него.
  • Разкажете ми за презентация, която сте направили наскоро на работа или в училище. Как се подготвихте за презентацията?

Справяне с проблеми с поддръжката на наемателя

Проблеми с поддръжката са проблем за всеки собственик на жилище. За собственик на имот под наем тези проблеми с поддръжката нарастват с броя на наемателите, които имате, и броя на имотите, които притежавате. Въпреки че наемодатели сте свикнали да ...

Прочетете още

Може ли наемодател да откаже животно за емоционална подкрепа

Като наемодател и собственик на имот под наем, ваше право е да имате политика без домашни любимци във вашия имот. Ще има определени моменти, когато наемателят ще заяви, че има животно за емоционална подкрепа, необходимо за облекчаване на умствено...

Кои базирани в САЩ вериги за търговия на дребно и ресторанти имат магазини в Австралия

Все по-голям брой базирани в САЩ вериги за търговия на дребно и ресторанти правят бизнес в Австралия, а някои от най-популярните американски вериги за търговия на дребно също се превърнаха в едни от най-популярните вериги „надолу“. Австралийците...