Длъжностно описание на мърчандайзинг анализатор: Заплата, умения и много повече

Анализаторите за мърчандайзинг на дребно помагат да се увеличи максимално потенциалът за печалба за магазин или верига за търговия на дребно. Те подобряват паричния поток и увеличават маржовете на печалба чрез анализиране на рисковете и възможностите за инвентара и прилагане на стратегии за разпределение на инвентара.

В зависимост от размера на търговската верига, мърчандайзинг анализаторите понякога също са натоварени със задачата отговорността за управлението на веригата за доставки, но най-големите вериги за търговия на дребно в САЩ разделят двете позиции. Това позволява на всеки да се съсредоточи върху специфични аспекти на потока от стоки в и извън магазините за търговия на дребно.

Анализаторите за мърчандайзинг на дребно почти винаги работят в централата на компания за търговия на дребно, където взаимодействието с маркетинговите и финансовите отдели, както и с купувачите и висшите ръководители е най-лесно.

Задължения и отговорности на анализатора по мърчандайзинг

Обхватът на отговорностите на мърчандайзинг анализатора може да зависи от изискванията на работодателя, но някои общи задължения включват:

  • Наблюдавайте продажбите в категории магазини
  • Наблюдавайте физическата инвентаризация
  • Идентифицирайте тенденциите в продажбите
  • Мониторинг на времето и обхвата на сезонните промени
  • Поддържайте желаните нива на запаси и асортименти
  • Планирайте доставките и наблюдавайте изпращането, получаването и складирането на стоки
  • Разработете стратегии за доставки, които ще сведат до минимум изчерпването на запасите, като същевременно максимизират оборотите на инвентара.
  • Осигурете насоки относно моделите на продажба, времето за бъдещи покупки и философиите за закупуване

Мърчандайзинг анализаторите работят в тясно сътрудничество с категорийни мениджъри в търговски вериги, които са достатъчно големи, за да наемат и двамата. Те са отговорни за поддържането на обща картина на тенденциите за цялата верига и за потока от стоки както във, така и извън веригата за доставки на дребно.

Заплата на мърчандайзинг анализатор

Размерът и обемът на продажбите на една операция на дребно е ключов фактор при определяне на възнаграждението за нейния мърчандайзинг анализатор, но мърчандайзинг и пазарните анализатори като цяло печелят следното:

  • Средна годишна заплата: $63 120 ($30,35/час)
  • Топ 10% годишна заплата: Повече от $121 080 ($58,21/час)
  • Долните 10% годишна заплата: По-малко от $34 310 ($16,50/час)

източник: Бюро по трудова статистика на САЩ, 2018.

Успешен мърчандайзинг анализатор често ще получава старши консултантски функции и ще получава допълнително възнаграждение, което съответства на добавените отговорности. Позицията обикновено идва с пълен пакет от предимства, който често включва отстъпки за стоки.

Образование, обучение и сертифициране

Тези, които търсят кариера като мърчандайзинг анализатор, в идеалния случай трябва да имат висше образование и значителен опит.

  • образование: За предпочитане е бакалавърска степен по финанси, счетоводство или икономика. Магистърската степен е плюс и може да бъде предпоставка в зависимост от размера и обхвата на операцията на дребно.
  • Опит: Други степени или дори никаква степен понякога са приемливи с правилната комбинация от опит в търговията на дребно, покупката и разпределението. Желателно е съчетание от опит в мърчандайзинга и анализ на данни. Значителен аналитичен опит и компютърни умения с програми като MS Excel и/или Access са от съществено значение.

Умения и компетенции на анализатор на мърчандайзинг

Трябва да имате няколко основни качества, за да успеете да станете мърчандайзинг анализатор.

  • Математически умения: Тази позиция е най-подходяща за математически, логичен, ляв мозък, който обича да работи с компютри на бюро в офис среда.
  • Комуникационни умения: Силните писмени и устни комуникационни умения също са необходими за писане на доклади и препоръки и ясно изразяване на аргументи и данни.
  • Организация: Ще следите няколко проекта и инициативи във всеки един момент.
  • Творческо решаване на проблеми: Нещата невинаги ще се развиват по начина, по който очаквате, така че трябва да можете да измислите работещи резервни планове и да знаете кога да преминете към такъв.

Перспективи за работа

Областта на мърчандайзинга и пазарните проучвания като цяло се очаква да нарасне с много значителни 23% от 2016 г. до 2026 г., според Бюрото по трудова статистика на САЩ. Това е много по-бързо от средното за всички професии и се дължи главно на търговците, които работят повече от всякога, за да се съобразят с предпочитанията и нуждите на потребителите.

Работна среда

Мърчандайзинг анализаторите в най-популярните вериги за облекло като Zara и Forever 21 имат напрегнати, бързо променящи се работни задължения, тъй като са в крак с непрекъснато променящите се тенденции. Това може да бъде стресиращо.

Големите компании за търговия на дребно като Walmart и Costco изискват повече в начина на междуличностна работа. Мърчандайзинг анализаторите често ще трябва да предоставят насоки на лидери и вземащи решения в глобален мащаб.

Работен график

Повечето мърчандайзинг анализатори работят на пълен работен ден през нормалното работно време, с почивни дни и празници. Крайните срокове на проекта обаче понякога могат да наложат допълнителни часове над 40 на седмица.

Сравняване на подобни работни места

Някои подобни работни места и тяхното средно годишно заплащане включват:

  • Търговски управител: $132,620
  • икономист: $104,340
  • Изследовател на проучването: $57,700

Примери за мощни квалифициращи въпроси

В продажбите квалифицирането на потенциалните клиенти ви позволява да стесните списъка си с потенциални клиенти и да намерите клиенти, които е вероятно да направят покупка от вас. След като сте сортирали вашите потенциални клиенти и сте идентифиц...

Прочетете още

Азбуката на връзките с обществеността

Усилията за връзки с обществеността (често наричани инициативи или кампании) са комуникационни дейности, които подобряват видимостта, оформят общественото възприятие и влияят върху промяната. Тези дейности създават положителен обществен имидж за ...

Прочетете още

Защо аудиторията на новините е фрагментирана

Ако не си в местната телевизия, не съществуваш. Не за голяма част от хората. И ако не сте в радио новините, вие сте невидими за различна аудитория, която включва новинарското радио, когато включи запалването и потегли към работа. в връзки с общ...