Jak odpowiedzieć na pytanie „Czego nie będziesz tęsknić w swojej ostatniej pracy?”

click fraud protection

Ankieterzy mają sposób na wprawienie cię w kłopoty za pomocą kilku lepkich pytań. Aby poznać Twoje osobiste i zawodowe pasje, mocne i słabe strony, osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną mogą próbować określić, jaki rodzaj pracy Cię nie interesuje.

Podstawowym założeniem jest to, że będziesz wkładał jak najwięcej pracy w zadania, do których jesteś pasjonatem. Dlatego pytanie „Za czym nie będziesz tęsknić w swojej przeszłej lub obecnej pracy?” pomaga osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną zrozumieć, czy nadajesz się do obowiązków na danym stanowisku.

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest szczera, ale pozytywna odpowiedź na pytanie, które wydaje się być negatywne. Chociaż pytają, co ci się nie podobało w twojej ostatniej pracy, to nie jest czas na obmawianie przełożonych lub współpracowników, narzekać na wyposażenie firmy lub narzekać na projekt lub zadanie pogardzany. Twój rozmówca może się zastanawiać, czy będziesz robić to samo w ich firmie.

Porównaj oferty pracy

Oprócz bycia szczerym i pozytywnym, twoja odpowiedź powinna dotyczyć pracy, o którą się ubiegasz. Przygotowując się do tego pytania, zacznij od sporządzenia listy różnych części swojej przeszłej lub obecnej pozycji, które najmniej Ci się podobały. Spróbuj uwzględnić niektóre obowiązki, które musiałeś wykonywać rzadko i które nie były kluczowe dla twojego ogólnego sukcesu.

Następnie sprawdź stanowisko, o które się ubiegasz, i sporządź listę różnych obowiązków zawartych w opisie. Jeśli ogłoszenie o pracę nie zawiera szczegółów, przejrzyj sekcję dotyczącą zatrudnienia na stronie internetowej organizacji, aby sprawdzić, czy nie ma bardziej szczegółowego opisu. Możesz także przeskanować główne witryny z ofertami pracy według tytułu, aby zobaczyć, co inni pracodawcy uwzględniają w pracy.

Spróbuj uporządkować listę działań związanych z docelową pracą pod względem priorytetu. Jeśli nie masz pewności co do względnego znaczenia różnych elementów pracy, poproś specjalistów w tej dziedzinie o pomoc w ocenie.

Wybierz 3 obowiązki o niskim priorytecie

Teraz wybierz trzy aspekty swojej przeszłej lub obecnej pracy, które nie sprawiały ci przyjemności. Sztuką jest jednak wybranie elementów, które nie znajdują się wysoko na liście priorytetów w docelowej roli.

Porównaj swoje listy i wyciągnij wcześniejsze elementy, które nie są główną częścią pracy, której szukasz. Chcesz uniknąć wrażenia, że ​​nie będziesz cieszyć się istotnymi aspektami pracy. Jeśli wszystkie twoje poprzednie negatywy są kluczowe dla tej nowej pracy, prawdopodobnie nie powinieneś iść na rozmowę kwalifikacyjną. Szukaj pracy, która dobrze pasuje.

Pozostań pozytywny

Podobnie jak w przypadku wszystkich trudnych pytań dotyczących pracy, chcesz uniknąć negatywnych sformułowań w swojej odpowiedzi. Sformułuj swoje wyjaśnienie w taki sposób, aby pokazać, że byłeś w stanie wykonać pracę nawet w obliczu mniej ożywczych zadań.

Mów szczerze o obowiązkach, których nie lubiłeś w poprzedniej pracy, ale przyjmij pozytywne podejście, wyjaśniając powody. Nie chciałbyś na przykład powiedzieć: „Jako kierownik ds. sprzedaży detalicznej nie znosiłem inwentaryzacji. To była jedna z najnudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek musiałem robić, i doprowadzała mnie do szału”.

Zamiast tego powinieneś sformułować swoją odpowiedź w sposób sugerujący, że podobało ci się bardziej stymulujące i wymagające projektów, ale nadal nauczył się kultywować odpowiedni poziom dyscypliny w przypadku zadań, które były żmudne, ale niezbędny.

Możesz na przykład powiedzieć: „Jako kierownik sprzedaży w butiku odzieżowym bardzo podobały mi się prawie wszystkie aspekty mojej pracy. Przypuszczam, że aspektem, który najmniej mnie interesował, było inwentaryzowanie niesprzedanych ubrań, ponieważ nie uważałem tego za stymulujące psychicznie. Mogłem jednak skupić się na szczegółach pracy i dokonać dokładnych obliczeń, ponieważ znałem swoje wyniki byłoby ważne, jeśli chodzi o projekty, które sprawiały mi przyjemność, takie jak wybieranie elementów do naszej nowej jesiennej linii”.

Przykładowe odpowiedzi

Przyjrzyj się dodatkowym przykładowym odpowiedziom i wykorzystaj je jako inspirację, wymyślając własną odpowiedź na pytanie: „Czego najbardziej nie lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?”

  • Chociaż uwielbiałem spędzać czas jako asystent administracyjny w firmie XYZ, zawsze chciałem mieć szansę zademonstrowania mojego doświadczenia w pozyskiwaniu funduszy i pisaniu grantów. Po prostu nigdy nie miałem okazji poszerzyć zakresu moich obowiązków. Jestem podekscytowany perspektywą tej pozycji, która oferuje podział 60-40 między obowiązkami administracyjnymi a pisaniem grantów. Takie stanowisko pozwoli mi wykazać się umiejętnościami w wielu dziedzinach.
  • Jako sprzedawca w firmie ABC zdobyłem cenne umiejętności sprzedażowe i miałem świetny mentoring ze strony przełożonych. Podobało mi się, że mogłem samodzielnie prowadzić rozmowy sprzedażowe, ale zawsze żałowałem, że nie prowadziliśmy też sprzedaży zespołowej. Czuję, że jestem niezwykle uzdolniony w sprzedaży w środowisku grupowym i uwielbiam możliwość pracy z moimi kolegami i uczenia się od nich. Wierzę, że odniosę sukces na stanowisku sprzedaży w Twojej firmie, ze względu na duży nacisk, jaki kładziesz na pracę zespołową i sprzedaż grupową.

Zadaniem ankietera jest odkrycie cech, które mogą sprawić, że będziesz wątpliwym kandydatem na to stanowisko. Zawsze przygotuj się na najtrudniejsze pytania, aby nie dać się zaskoczyć.

Cel i zawartość pliku listy płac pracownika

Plik listy płac pracownika jest repozytorium wszystkiego, co ma związek z wypłatą pracownika. Głównym powodem tworzenia kartoteki płacowej jest ograniczenie dostępu do pozostałych informacji poufnych znajdujących się w aktach osobowych. Cel plik...

Czytaj więcej

7 sposobów, aby darczyńcy zaufali Twojej organizacji charytatywnej

BBB Wise Giving Alliance ujawniło przygnębiające wieści o zaufaniu opinii publicznej do organizacji charytatywnych w ostatnich latach. Według własnej ankiety 73% respondentów stwierdziło, że bardzo ważne jest, aby zaufać organizacji charytatywnej...

Jak zakwalifikować najemcę do wynajmu

Wybór najemcy, który będzie wynajmował mieszkanie, to ogromna odpowiedzialność. Szukasz kogoś, kto zapłaci czynsz, będzie przestrzegać umowy najmu, będzie szanował swoich sąsiadów i nie spowoduje uszkodzeń mieszkania. Posiadanie listy standardów,...