Coordonator de proiect Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Lucrând alături de a manager de proiect, coordonatorii de proiect sunt responsabili pentru supravegherea etapelor specifice ale unui proiect mai mare. The manager de proiect supraveghează proiectul în ansamblu. Coordonatorii de proiect pot lucra la mai mult de un aspect al unui proiect, în funcție de natura și domeniul de aplicare al acestuia.

Coordonatorul de proiect urmărește fiecare etapă aplicabilă de-a lungul ciclului său de viață și se asigură că informațiile critice sunt partajate între diferiții membri ai echipei.

Coordonator de proiect Atribuții și responsabilități

Coordonatorii de proiect trebuie să fie capabili să se ocupe de următoarele sarcini pentru a fi cât mai eficienți posibil:

  • Programare
  • Organizarea
  • Păstrarea înregistrărilor
  • Monitorizarea progresului
  • Urmărirea documentelor
  • Actualizarea membrilor echipei și a partenerilor
  • Gestionarea fluxului de informații

Coordonatorii de proiect trebuie să fie experți în multitasking, deoarece în general li se cere să îndeplinească o mare varietate de sarcini zilnic. În timp ce rolul specific variază de la companie la companie, se așteaptă, în general, coordonatorilor de proiect să dezvolte un program conceput pentru respectă termenele limită necesare, comunică cu membrii echipei despre acel program și urmărește munca pentru a te asigura că este în ritm termenele limită.

Atunci când apar probleme sau dacă lucrările sunt în întârziere, responsabilitatea coordonatorului de proiect este pentru a face ajustările necesare și a comunica cu managerul de proiect și membrii echipei despre emisiune.

Coordonator de proiect Salariu

Câștigurile pentru coordonatorii de proiecte sunt legate în mare parte de experiență. Cu atât mai mult coordonatorii de proiecte demonstrează că pot gestiona proiecte cu succes, cu atât cererea pentru serviciile lor va fi mai mare.

  • Salariul mediu anual: 48.595 USD (23,36 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 69.000 USD (33,17 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 35.000 USD (16,82 USD/oră)

Sursă: Payscale.com, martie 2019.

În general, nu este necesară o diplomă oficială în management de proiect. Cu toate acestea, majoritatea angajatorilor caută mai mulți ani de experiență în industria lor specifică și, de preferință, o diplomă sau o certificare în acel domeniu.

  • Educaţie: Deși adesea nu există cerințe specifice de diplomă, o diplomă de licență face mult mai ușor pentru candidații la locuri de muncă să pună piciorul în ușă. O diplomă în comunicații, afaceri, management de afaceri sau alte domenii similare poate oferi abilitățile necesare.
  • Certificare: Angajatorii caută expertiză în software-ul folosit de profesioniștii în domeniu, deci certificări în PRIȚUL 2, Microsoft Office sau Primavera pot fi benefice.

Abilități și competențe ale coordonatorului de proiect

Coordonatorii de proiect trebuie să fie organizați, eficienți, buni la multitasking și motivați să reușească. Unele abilități specifice necesare pentru această linie de lucru includ:

  • Comunicare: Pentru a dezvolta și menține calendarele, coordonatorii de proiect trebuie să fie conștienți de provocările sau obstacolele cu care se pot confrunta membrii echipei, iar membrii echipei trebuie să fie conștienți de așteptările proiectului coordonator.
  • Rezolvarea problemelor: Proiectele rareori merg exact așa cum au fost planificate, iar cei mai buni manageri de proiect încorporează neprevăzute în planificarea lor. Înainte de a apărea problemele, ei au planuri pregătite pentru a fi implementate și strategii pentru a ocoli aceste obstacole. Când apare o problemă complet neașteptată, coordonatorii de proiect trebuie să fie pricepuți să o rezolve cât mai repede posibil.
  • De gestionare a timpului: O etapă a unui proiect se bazează adesea pe o altă etapă care își respectă termenul limită sau își menține programul. Acest tip de coordonare face vital ca coordonatorii de proiecte să țină programe strânse.
  • Bugetare: Proiectele costă bani, iar coordonatorii de proiecte trebuie să știe cum să aloce cel mai bine resursele pentru a atinge obiectivele.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA nu urmărește informațiile pentru coordonatorii de proiecte, dar se estimează că managerii de proiect vor vedea o creștere de 8% a locurilor de muncă pentru deceniul care se încheie în 2026. Aceasta este puțin mai bună decât media națională de 7% pentru toate locurile de muncă.

Mediile de lucru pot varia semnificativ în funcție de industria în cauză. Fie că este vorba de construcții, tehnologia informației (IT) sau alt domeniu, coordonatorii de proiect cheltuiesc cantități semnificative de timp întâlnindu-se cu membrii echipei, evaluând munca și raportând proiectul administrator. Unele domenii, cum ar fi construcțiile, implică petrecerea multor ore afară, în timp ce alte proiecte ar putea fi strict legate de birou.

Programele de lucru sunt în general în concordanță cu orele de lucru standard, dar cu cât proiectele sunt mai aproape de atingerea termenelor, coordonatorii de proiecte ar putea fi nevoiți să lucreze seara sau în weekend. Natura industriei poate afecta, de asemenea, orele. Un coordonator de proiect care lucrează într-o industrie care implică ore de seară sau de weekend, de regulă, ar putea fi nevoit, de asemenea, să lucreze la ore netradiționale pentru a fi în contact cu membrii echipei.

Cum să obțineți postul

STUDIU

Dobândirea de cunoștințe în afaceri și finanțe este benefică.

EXPERIENŢĂ

Coordonatorii de proiect sunt de obicei angajați din rândul candidaților cu experiență în domeniu.

CAUTĂ RESPONSABILITĂȚI MAI MAI MARE

Oportunitățile pot veni din reușita la sarcini din ce în ce mai mari până când obțineți o oportunitate ca coordonator de proiect.

Coordonatorii de proiect lucrează într-o varietate de domenii, dar tehnologia informației și construcțiile sunt printre cele mai comune. Alte locuri de muncă similare în acele domenii includ:

  • Analist de sisteme informatice: $88,270
  • Analist de securitate a informațiilor: $95,510
  • Director de constructii: $91,370

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA

Dezvoltarea politicilor pentru salariul de concediu al angajaților

Moșul trebuie să-și plătească spiridușii pentru că lucrează în Ajunul Crăciunului? Își dă vreodată spiridușilor Crăciunul cu plată? Pentru că este o practică obișnuită să acordați angajaților o zi liberă plătită pentru diverse sărbători, toată lu...

Citeste mai mult

Cercetare de piață 101: Analiza datelor

Analiza datelor într-un proiect de cercetare de piață este etapa în care datele calitative, datele cantitative sau un amestec al ambelor, este reunit și analizat pentru a trage concluzii pe baza date. 6 pași de cercetare de piață Pasul 1 - Artic...

Citeste mai mult

Cum să înregistrați intrările de jurnal în QuickBooks

Tranzacțiile contabile pot fi introduse incorect într-un sistem de contabilitate sau poate că o tranzacție ar fi trebuit împărțită în două conturi contabile diferite, de exemplu. În orice caz, atunci când se întâmplă acest lucru, trebuie să face...