Asistent medic în armată Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

O slujbă de asistent medic al armatei americane (PA) nu este atât de subordonată pe cât pare. Deși sunt supravegheați de medici formați la doctorat, PA sunt instruiți la nivel de absolvent și sunt capabili să extindă aria de acoperire a echipei de asistență medicală în evaluarea și tratarea pacienților. Acest nivel de calificare și educație le face ca PA-urile militare să aibă un loc în rândurile comandate chiar alături de medici, asistente și alți profesioniști de nivel absolvent.

În plus față de performanțe în domeniul de aplicare al practicii lor profesionale, AP din armata SUA oferă conducere în comunitatea medicală militară: Conform GoArmy.com, ei pot servi chiar ca „comandanti de companii, batalioane, brigăzi și unități de tratament medical”.

Îndatoriri și responsabilități ale asistentului medical al armatei

Această poziție necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Examinați pacienții și diagnosticați boala sau rănirea acestora
  • Luați sau examinați istoricul medical al pacienților
  • Asistați medicii în timpul intervențiilor chirurgicale sau a altor proceduri medicale
  • Administrați și prescrieți pacienților medicamente și proceduri terapeutice
  • Oferiți pacienților examene fizice de rutină, tratamente și consiliere
  • Comandați și evaluați rezultatele testelor și recomandați tratament

PA-urile armatei lucrează cu medici sau ca parte a unei echipe de servicii pentru pacienți pentru a menține sănătatea și bunăstarea personalului militar și a familiilor acestora. Aceștia pot ajuta medicii în sala de operație, efectuând operații de rutină sau de urgență. Unele AP pot oferi tratament medical de urgență în zone de luptă sau îndepărtate.

AP se pot specializa, de asemenea, în testarea de laborator a probelor de țesut și sânge; menținerea consumabilelor de farmacie sau a evidenței pacienților; asistență la proceduri stomatologice; operarea instrumentelor de diagnosticare, cum ar fi aparatele cu raze X și cu ultrasunete; sau alte sarcini medicale.

Salariul asistent medic al armatei

Biroul de Statistică a Muncii din SUA include acest loc de muncă sub asistenți medicali. Conform acestei categorii, PA câștigă următorul salariu:

  • Salariul mediu anual: 108.610 USD (52,22 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 151.850 USD (73,00 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 69.120 USD (33,23 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Payscale oferă un salariu pentru PA din armata SUA, după cum urmează:

  • Salariul mediu anual: 94.000 USD (45,19 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: 119.000 USD (57,21 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: 76.000 USD (36,54 USD/oră)

Sursă: Payscale.com, 2019.

Conform Servicii de Contabilitate Finante Apararii (DFAS), o divizie a Departamentului de Apărare al S.U.A., PA primesc anual un bonus suplimentar de 5.000 USD și pot primi un bonus suplimentar de reținere pentru anii de muncă. De exemplu, un PA care a lucrat pentru armata SUA timp de șase ani va primi un bonus de reținere de 35.000 USD anual.

Pentru a deveni un PA al Armatei SUA, va trebui să aveți următoarea educație, pregătire și certificare, care variază în funcție de timpul petrecut în serviciu:

  • Cerințe privind comisionul direct: Dacă ați obținut deja o diplomă și o licență, puteți aplica pentru comision direct în armată. Medical Specialist Corps, un cadru de ofițeri care include și terapeuți ocupaționali și fizici și dieteticieni. Trebuie să aveți cetățenie americană, cunoaștere a limbii engleze scrise și vorbite și capacitatea de a trece standardele medicale pentru ofițerii de armată. În plus, trebuie să ai între 21 și 46 de ani și să îndeplinești anumite standarde de înălțime și greutate, precum și să treci testul de fitness al armatei.
  • Educaţie: Dacă aveți o diplomă de master, va trebui totuși să urmați o versiune modificată a școlii de ofițeri pentru a vă asigura că sunteți bine familiarizat cu stilul de viață și cultura personalului armatei. Spre deosebire de alți ofițeri, totuși, PA și alți candidați ai Corpului de specialiști medicali participă la aproximativ 10 săptămâni de formare numită Basic Officer Leader Course (BOLC), la Fort Sam Houston, Texas. Dacă vă alăturați rezervelor, șederea dumneavoastră va fi mult mai scurtă de două săptămâni. După cum este ilustrat de prezentarea generală a cursului BOLC, noile AP se aclimatizează cu armata SUA cu subiecte standard, cum ar fi foraj și ceremonie — cum să mergeți, obiceiuri și politețe — când și pe cine să salutați și antrenament de bază cu armele cu pușca și pistol. Materialul special adaptat ofițerilor medicali include evacuarea victimelor, doctrina medicală a armatei și ultimele câteva săptămâni care prezintă subiecte specifice pentru fiecare categorie de profesii medicale conexe.
  • Programul de burse pentru profesii medicale: Dacă dețineți o diplomă de licență și intenționați să obțineți diploma de master și licența PA, vă puteți califica și pentru Programul de burse pentru profesii medicale în schimbul serviciului dumneavoastră în armată după absolvire.
    Cerințe de program: Pe lângă cerințele obișnuite pentru obținerea unui comision în armată, solicitanții de bursă trebuie să aibă deja o scrisoare de acceptare la un program de absolvire cu normă întreagă. Spre deosebire de PA-urile cu comisioane directe, beneficiarii de burse trebuie să participe la BOLC doar șase săptămâni, în timpul unei pauze la școală. Ulterior, PA proaspăt absolvenți sunt comisionați și trebuie să ramburseze bursa cu un an în armată pentru fiecare an de studii postuniversitare.
    Conform Rezumatul GoArmy.com al programului de burse, școlarizarea, cărțile și echipamentul sunt plătite, și costul vieții este acoperit cu peste 2.000 USD pe lună. Acest lucru vă va ajuta să vă concentrați pe studii, mai degrabă decât să munciți pentru a obține un venit suplimentar.
  • Programul de asistent medical interserviciu (IPAP): Soldații profesioniști interesați să avanseze într-o comisie ca PA, vor trebui să se înscrie în IPAP. Similar cu bursa civilă, aceasta permite bărbaților și femeilor înrolați să câștige o diplomă de absolvire și un trai fără a-și întrerupe timpul în serviciu. IPAP prevede o progresie naturală în carieră pentru soldații deja aflați în domeniul sănătății și medicinei, similar cu a medic, dar armata nu cere solicitanților să dețină vreo specialitate ocupațională militară (MOS) pentru a califica.
    Cerințe de program: Cerințele generale, cum ar fi cetățenia S.U.A. și cunoașterea limbii engleze rămân aceleași. Avantajul major față de bursa civilă este că soldații care aplică la IPAP nu au neapărat nevoie de o diplomă de patru ani, deoarece sunt necesare doar 60 de credite universitare. Conform Regulamentului Armatei 601-20, 30 de credite trebuie luate în reședință pentru cursuri de engleză, științe umaniste sau sociale, chimie, anatomie și fiziologie, algebră și psihologie. Alte 30 de credite pot fi îndeplinite prin alte mijloace, cum ar fi credite de testare sau experiență militară echivalentă.
    Tehnicienii de laborator ale armatei pot trece spre îndeplinirea cerinței numai de rezidență cu chimie credite, în timp ce medicii forțelor speciale și asistenții medicali autorizați pot primi trei credite pentru om anatomie. Deși IPAP este un program de studii superioare, soldații nu trebuie să susțină examenele de înregistrare a absolvenților (GRE). Cu toate acestea, ei vor trebui să fi susținut testele de aptitudine școlară (SAT) și să aibă un scor de cel puțin 1000, care nu are mai mult de cinci ani.

Abilități și competențe ale asistentului medical al armatei

Pentru a fi asistent medic în armată, veți avea nevoie de următoarele abilități:

  • Abilități de comunicare scrisă și verbală: Abilitatea de a explica probleme medicale complexe pe care pacienții le pot înțelege, precum și de a comunica cu medicii, personalul medical și personalul armatei
  • Auto-disciplina: Abilitatea de a adera la reguli și reglementări stricte ca membru al armatei
  • Rezistență fizică și psihică: Capacitatea de a trata în mod corespunzător pacienții afectați psihic și fizic de război, ceea ce poate implica, de asemenea, călătorii în zone de luptă sau zone îndepărtate care transportă echipamente medicale și, eventual, pacienții
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Capacitatea de a evalua simptomele pacienților și de a administra tratamentele adecvate
  • Stabilitate emoțională: Capacitatea de a rămâne calm în situații stresante care pot implica lipituri rănite sau scene deranjante
  • Orientat spre detalii: Capacitatea de a se concentra atunci când se tratează pacienții
  • Răbdare și compasiune: Capacitatea de a trata pacienții care suferă de durere sau de suferință cu bunătate și înțelegere

In conformitate cu Biroul de Statistică a Muncii din SUA Se estimează că angajarea asistenților medicali va crește cu 37% până în 2026, mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile. Se așteaptă ca AP să continue să aibă un rol tot mai mare în furnizarea de servicii de asistență medicală, deoarece pot fi instruiți mai rapid decât medicii. Sub ei cariere militare categorie, cel Biroul de Statistică a Muncii din SUA afirmă că oportunitățile ar trebui să fie în continuare favorabile pentru persoanele calificate din toate ramurile forțelor armate.

AP lucrează în bazele armatei, spitale sau oriunde este nevoie de ele. Își petrec mult timp pe picioare, făcând tururi și evaluând pacienții. Ei lucrează în săli de operație, deseori stând în picioare pentru perioade lungi de timp.

PA-urile armatei americane lucrează de obicei cu normă întreagă. Orele includ de obicei ore suplimentare, tratarea urgențelor și asistarea în intervenții chirurgicale îndelungate și alte proceduri medicale. PA-urile pot lucra, de asemenea, noaptea, weekend-urile și sărbătorile. Ei pot fi de gardă și trebuie să facă față situațiilor de urgență fără preaviz.

Persoanele interesate de o carieră ca asistent medic al armatei ar trebui să ia în considerare și aceste cariere similare:

  • EMT sau paramedic: $34,320
  • Medic sau Chirurg: $208,000
  • Asistent social: $71,730
  • Terapeut fizic: $87,930

Cum să faci bani vânzând produse informative online

Sunteți interesat să vindeți produse de informare online și să accesați una dintre tendințele de afaceri online cu cea mai rapidă creștere din istorie? Dacă da, atunci pregătiți-vă să descoperiți cum puteți face bani online prin simpla creare și ...

Teamwork.com (Teamwork PM) Analiza managementului de proiect

Teamwork Projects (fost Teamwork Project Manager) este un software de management de proiect bazat pe web și aplicație pentru liber profesioniști și echipe mici, oferit de Teamwork.com. Teamwork.com oferă trei produse de bază: Proiecte de lucru î...

Cum să puneți pe lista albă un expeditor de e-mail în Outlook.com

Dacă vă lipsesc e-mailuri importante deoarece sunt trimise în dosarul dvs. de spam sau nedorit, atunci este posibil să trebuie să puneți pe lista albă expeditorul sau un întreg nume de domeniu pentru a vă asigura că acele e-mailuri ajung acolo un...