Educație și cerințe pentru carieră pentru grefierul judiciar

Oricine a încercat vreodată să se ocupe de o problemă juridică pe cont propriu, probabil că a făcut cunoștință cu un grefier al tribunalului. Acești grefieri sunt responsabili pentru munca administrativă implicată în gestionarea sistemelor judecătorești municipale, județene, de stat și federale. Indiferent dacă doriți să depuneți o plângere legală sau doar să plătiți o amendă, cel mai probabil vă veți preda documentele sau banii unui funcționar.

Responsabilitati

Responsabilitățile acestei poziții pot varia foarte mult în funcție de instanțele deservite, de nivelul de experiență al grefierului și de regiunea în care lucrează. Puteți începe într-o poziție de nivel de intrare și puteți continua de acolo. Cu educație și experiență, grefierii judecătorești pot avansa în poziții superioare de responsabilitate.

Calea tipică de carieră pentru un grefier este:

  • grefier adjunct: Majoritatea grefierilor încep ca grefieri adjuncţi, cunoscut și sub numele de grefieri adjuncți. Aceștia îndeplinesc o varietate de sarcini administrative, inclusiv pregătirea și prelucrarea documentelor legale, corespondență, moțiuni și ordine și furnizarea de servicii pentru clienți pentru public, ofițeri judiciari, avocați, si personalul.
  • Grefier: Grefierii adjuncți pot avansa la funcția de grefieri. Responsabilitățile grefierului sunt similare cu cele ale grefierilor adjuncți, dar implică niveluri mai ridicate de responsabilitate și compensare.
  • grefier-șef de judecată: Grefieri șefi, cunoscuți și sub denumirea de grefieri șefi adjuncți sau grefieri șefi, sunt cel mai înalt nivel din sistemul grefierului judiciar. În unele jurisdicții, grefierul șef al instanței este o funcție de nivel executiv. Grefierii șefi sunt responsabili pentru toate elementele administrative și operaționale ale Grefiei. Ei supraveghează adesea alt personal. Aceasta este efectiv a pozitie de management.

Educaţie

Cel puțin, grefierii dețin o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia. Experiența contează foarte mult pe scara de mobilitate ascendentă, dar s-ar putea să reușești cel puțin să pui piciorul pe ușă fără studii ulterioare dincolo de liceu. Unele sisteme judecătorești necesită cel puțin doi ani de facultate, iar multe jurisdicții preferă a diplomă de licență. O experiență în afaceri sau administrație publică, științe politice, justitie penala, dreptul sau un domeniu înrudit este de ajutor.

Salariile

Salariile grefierilor variază în funcție de jurisdicție, instanță și funcție. Grefierii care lucrează pentru sistemul judiciar federal câștigă, în general, cele mai mari salarii. Funcționarii care abia încep cu o diplomă de liceu tind să câștige cel mai puțin. Salariul mediu din februarie 2019 a fost de aproximativ 39.499 USD, ceea ce înseamnă că la fel de mulți funcționari câștigă mai mult decât cei care câștigă mai puțin.

Conditii de lucru

Grefierii de judecată lucrează în general într-un cadru de birou și pot fi obligați să stea sau să stea în picioare pentru perioade lungi de timp în timp ce efectuează lucrări de depunere, copiere și administrare. Funcționarii trebuie adesea să se aplece sau să se aplece pentru a prelua dosare și a ridica cutii, dosare și alte materiale care cântăresc până la 30 de lire sau mai mult.

Grefierii judecătorești lucrează de obicei o săptămână de cinci zile și 40 de ore. Programul lor poate varia în funcție de legile federale sau de stat, regulile jurisdicționale și ordinele judecătorilor sau altor persoane cu puterea de a reglementa orele de lucru. Majoritatea sărbătorilor sunt zile libere plătite.

Grefieri nu poti acordă consultanță juridică, deși li se cere adesea acest lucru. Acest lucru poate fi frustrant pentru cetățenii pe care îi deservesc, deoarece ei pot explica cum să depună un document, dar nu pot detalia ramificațiile legale ale acestui lucru. Aceasta poate fi o linie fină care este greu de întreținut. Un grefier entry-level are de obicei mult mai mult contact cu publicul decât un grefier șef al instanței, care are rareori sau vreodată motive să interacționeze cu justițiabilul obișnuit. Aspectul de serviciu pentru clienți al acestui job poate fi deosebit de dificil pentru cei fără experiență în a face față celor mai rele pe care natura umană le are de oferit. Oamenii nu merg la tribunale pentru că totul este grozav în viața lor - au probleme, își doresc răspunsuri și pot deveni furiosi și chiar abuzivi atunci când li se spune că doar un avocat le poate oferi răspunsuri. Este necesară o piele groasă.

Asociațiile

Grefierii judecătorești pot face parte din asociații profesionale, cum ar fi Asociația Grefierilor Tribunalului Federal sau Asociația Națională pentru Administrarea Tribunalului.

Sursă: Salary.com

Scrisoare de felicitare pentru un nou loc de muncă pentru un coleg

Este întotdeauna o idee bună să-i felicităm pe cineva care a acceptat un nou loc de muncă, a fost promovat, se pensionează sau, în alt mod, a făcut o mutare în carieră.Dragă John,Felicitări pentru noua poziție la Sunshine Agency. Sunt sigur că vei...

Sfaturi pentru transferul de instruire a angajaților de făcut după antrenament

Rezultate, măsurare, rentabilitatea investiției, testare, schimbare de comportament, îmbunătățire a performanței, așteptări, responsabilitatea și învățarea aplicată la locul de muncă sunt limbajul de educație, formarea angajaților și performanța ...

Citeste mai mult

De ce Pret Manger are succes în Fast Casual Dining

„Când auzi „sandwich shop”, ce îți vine în minte? Probabil Quiznos, Subway, Schlotzky's și multitudinea de „burggeri și” concepte care au înflorit recent. Magazinele de sandvișuri seamănă mai degrabă cu unitățile de fast-food sau cu termenul din ...