Grefier adjunct Descrierea postului: Salariu și altele

Grefierii adjuncți lucrează sub supravegherea grefierii de judecată să desfășoare diferite activități clericale care se referă la pregătirea și procesarea cauzelor în sistemele judecătorești ale orașului, județului, statelor și federale. Postul implică frecvent și activități orientate către client, cum ar fi explicarea procedurilor instanței membri ai publicului larg și lucrează direct cu ofițerii judiciari, avocații și personalul ca Necesar.

Supravegherea altora nu este de obicei o funcție a acestui rol, ci cu experiență și educație, o instanță adjunctă grefier, cunoscut și ca grefier asistent, poate avansa la funcția de grefier adjunct II, grefier, sau grefier șef al instanței.

Adjunctul grefierului judecătoresc Atribuții și responsabilități

Atribuțiile unui grefier adjunct necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele lucrări:

  • Asistați și răspundeți la întrebările telefonice și față în față din partea avocaților, ofițerilor judiciari și de aplicare a legii și a publicului larg.
  • Pregătiți, revizuiți și procesați documente legale, corespondență, moțiuni și ordine.
  • Depune jurământ martorilor.
  • Completați formulare legate de instanță, cum ar fi petiții și mandate.
  • Modificări ale numelor documentelor, licențe, înregistrări de adopție și multe altele.
  • Colectați amenzi, taxe și plăți de obligațiuni.
  • Reconciliați încasările zilnice.
  • Pregătiți dosarele sau listele de cazuri programate.
  • Arhivați documentele fizic sau electronic.

Pe lângă sprijinirea funcțiilor administrative ale grefierului sau grefierului șef, pentru a asigura funcționarea instanței în conformitate cu cu legile și reglementările de stat și locale, se așteaptă adesea ca grefierul adjunct să aibă experiență avansată în tribunalul general proceduri, pledoarii (declarații scrise făcute de cele două părți într-un caz juridic) și cerințe de depunere, stabilirea audierilor și cercetarea cazuri arhivate. De asemenea, se așteaptă ca aceștia să mențină o înfățișare și un comportament profesional în orice moment și pot fi obligați să participe la cursuri de educație continuă.

Salariul adjunct al grefierului

Biroul de Statistică a Muncii din S.U.A. nu furnizează informații despre salariu în mod special pentru grefierii adjuncți, deși salariul pentru grefierii judecătorești, municipali și de licență este:

  • Salariul mediu anual: 38.450 USD (18,48 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 60.330 USD (29,01 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 25.150 USD (12,09 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Salariul mediu al grefierului adjunct este ceva mai mic decât cel al unui grefier, deși salariile variază în funcție de jurisdicție. De exemplu, fișa postului pentru un grefier adjunct din Manor, Texas, afirmă că intervalul de salariu pentru acea funcție era 31.368 USD până la 42.429 USD din octombrie 2016.

Majoritatea grefierilor adjuncți trebuie să aibă cel puțin un an de experiență într-un loc de muncă de birou sau administrativ, în mod ideal într-un cadru juridic. Cerințele de educație, formare și licență variază în funcție de stat sau jurisdicție:

  • Educaţie: Această ocupație necesită o diplomă de liceu sau GED, deși un certificat de la un colegiu comunitar, cum ar fi Certificat de licență Ivy Tech în studii parajuridice, sau o diplomă de asociat într-un domeniu strâns înrudit va poziționa un candidat pentru oportunități de avansare.
  • Instruire:Pregătirea la locul de muncă de una până la 12 luni care lucrează sub un angajat cu experiență este normală pentru grefierii adjuncți.
  • Licențiere: Unele state cer grefierilor să fie autorizați. Aflați despre cerințele de licență în statul dvs. utilizând Căutare de licențe la CareerOneStop.

Adjunctul grefierului de judecată Abilități și competențe

Pentru a deveni un loc de muncă adjunct de grefier al instanței și pentru a-ți îndeplini munca cu succes, vei avea nevoie de o varietate de abilități și cunoștințe:

  • Abilități interpersonale: Această poziție lucrează cu oameni din toate categoriile sociale în fiecare zi. Tratarea tuturor cu respect și curtoazie este cheia pentru a face treaba în mod eficient.
  • Abilități de comunicare:Abilitatea de a asculta activ și să te exprimi clar, concis și diplomatic, fie oral, fie în scris, este esențial, deoarece vei folosi aceste abilități în mod continuu. O bună cunoaștere a gramaticii este esențială pentru a corecta corect lucrările pentru a identifica și corecta erorile.
  • Cunoștințe de calculator și software: Trebuie să fiți abil în utilizarea computerelor, precum și a foilor de calcul, a bazelor de date, a aplicațiilor de procesare de text, a calendarului și a aplicațiilor de e-mail în îndeplinirea sarcinilor.
  • Gestionarea timpului și abilități organizatorice: Trebuie să vă organizați în mod eficient timpul, să prioritizați sarcinile și să găsiți fișiere și răspunsuri la întrebările adresate de asociați și public.
  • Abilități de matematică: O cunoaștere de lucru a operațiilor aritmetice de bază este esențială pentru a echilibra încasările zilnice de numerar.

De asemenea, este util să fii informat în domenii precum terminologia juridică, întreținerea înregistrărilor, păstrarea fișierelor și politici de distrugere, servicii de informare a comunității locale și proceduri de securitate fizică și evacuare.

Conform O*NET OnLine, angajarea grefierilor este de așteptat să crească între 5% și 9% din 2016 până în 2026, ceea ce este aproximativ aceeași cu media pentru toate clasele de locuri de muncă.

Grefierii adjuncți își petrec cea mai mare parte a timpului în sălile de judecată și birouri. Aceștia stau în picioare sau stau perioade îndelungate în timp ce interacționează cu avocații, oficialii instanțelor și publicul și când îndeplinesc sarcini cum ar fi introducerea datelor, copierea și depunerea documentelor și înregistrărilor, colectarea și înregistrarea taxelor și completarea altor sarcini.

Grefierii adjuncți lucrează o săptămână întreagă de 40 de ore în timpul orelor normale de lucru, deși programul de lucru poate varia în funcție de jurisdicție și de nevoile instanței.

Cum să obțineți postul

SCRIEȚI O SCRISOARE DE INTENȚIE EFICIENTĂ

Consultați sfaturile experților de scriere și exemplele de scrisori de intenție pe care le puteți adapta la post.

CONSTRUIȚI UN CV CĂ FUNȚIONEAZĂ

Indiferent dacă aveți nevoie să vă revizuiți CV-ul existent sau să începeți de la zero, aflați ce face un CV eficient și încercați generatori de CV-uri și șabloane gratuite pentru a demara procesul.