Informații despre carieră de la un avocat adevărat în dreptul familiei

Dreptul familiei este un domeniu de practică care cuprinde numeroasele probleme juridice cu care se pot confrunta familiile. Unele dintre problemele pe care le pot acoperi includ cazuri de divorț și probleme legate de întreținerea soțului și a copilului. De asemenea, pot lucra cu:

  • Custodia copilului
  • Împărțirea activelor și pasivelor din cauza divorțului
  • Adopţie
  • Încetarea drepturilor părintești
  • Paternitate
  • Dependența și neglijarea copilului
  • Protecție împotriva abuzului

Practică în domeniul dreptului familiei

În dreptul familiei, poți fi mai mult decât un avocat care evaluează și consiliază un client cu privire la drepturile sale legale. Puteți ajuta o persoană printr-una dintre cele mai stresante experiențe din viață. Este foarte satisfăcător să știi că ai ajutat pe cineva într-o perioadă atât de dificilă.

Deși este plin de satisfacții, poate fi și destul de dificil să treci prin aceste evenimente cu clienții tăi. Una dintre cele mai mari provocări pentru avocați este atunci când una sau ambele părți sunt hotărâte să facă procesul cât mai dificil posibil, într-o încercare de auto-înfrângere de a răni cealaltă parte.

O zi tipică sau sarcini tipice

Nu există sarcini tipice în dreptul familiei. Fiecare zi aduce o problemă nouă din partea clienților care trebuie rezolvată, de la un schimb de custodie ratat până la o dispută cu privire la modul de gestionare a custodiei într-o vacanță pentru o parte care ia bani dintr-un cont comun.

Noi probleme apar zilnic. Poate face ca trecerea prin lista de lucruri de făcut să fie destul de dificilă. În general, vă veți petrece ziua răspunzând apelurilor telefonice, negociând probleme mici, redactând corespondență, pregătind pledoarii pentru instanță și mergând în instanță pentru audieri și moțiuni.

În dreptul familiei, petreci o perioadă destul de mare de timp în instanță pentru audieri de la zece minute la două ore. Ocazional aveți încercări care pot dura câteva zile.

Oportunități de angajare în domeniul dreptului familiei

Domeniul dreptului familiei este, din păcate, în creștere, Creșterea este din două motive. În primul rând, mai mulți oameni divorțează. Celălalt motiv este că este dificil să rămâneți în acest domeniu, așa că există o sumă decentă de turnover. Este nevoie de un anumit tip de avocat pentru a practica în primul rând dreptul familiei.

Abilitățile necesare pentru a practica dreptul familiei

Avocații în dreptul familiei trebuie să posede abilitățile de a litigator si negociator. Abilitățile de gestionare a timpului sunt, de asemenea, o necesitate, deoarece practicarea dreptului în domeniul familiei este foarte determinată de întrerupere. Este foarte util să dezvolți abilitățile de consiliere, deoarece vei avea de-a face cu oameni care trec printr-o perioadă foarte emoțională din viața lor.

O înțelegere de bază a problemelor contabile și financiare este o necesitate atât pentru a vă sfătui clientul, cât și pentru a prezenta probleme financiare în fața instanței. Abilitățile oamenilor sunt importante, în special comunicarea orală. Ești în contact permanent cu oamenii; fie că este vorba de clientul tău, de avocatul advers sau de personalul instanței, așa că întotdeauna există cineva cu care trebuie să comunici eficient.

Dacă sunteți interesat de domeniu, ar trebui să urmați cursuri la facultatea de drept în dreptul familiei și stagiari la organizații precum Kids’ Voice și Family Legal Services. Fii persistent. Dacă nu găsiți nimic imediat, încercați din nou.

Ultimele tendințe în dreptul familiei

Dreptul colaborativ este un proces structurat care oferă părților care divorțează și părților implicate în alte dispute legate de dreptul familiei o alternativă la litigii. Deși dezvoltat în urmă cu peste 17 ani, încă nu a ajuns în toate zonele țării.

Dreptul Colaborativ permite părților să păstreze controlul asupra destinului lor prin angajarea de avocați angajați într-un proces de includere a părțile, prin utilizarea întâlnirilor de grup, în toate negocierile și discuțiile într-un efort de colaborare pentru a rezolva problema fără a merge la tribunal. Avocații de drept colaborativ sunt de acord să nu reprezinte părțile în instanță în cazul în care oricare dintre părți decide să își judece diferențele. Acest proces a obținut cu succes rezultate satisfăcătoare pentru părțile care divorțează și este mult mai puțin stresant pentru avocat.

Descrierea postului de medic veterinar de medicina interna

Medicii veterinari de medicină internă sunt specialiști care sunt calificați să efectueze servicii avansate de diagnostic și să creeze planuri de tratament pentru boli legate de sistemele interne ale corpului animalelor. Atribuții și responsabil...

Coordonator de proiect Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Lucrând alături de a manager de proiect, coordonatorii de proiect sunt responsabili pentru supravegherea etapelor specifice ale unui proiect mai mare. The manager de proiect supraveghează proiectul în ansamblu. Coordonatorii de proiect pot lucra ...

Ofițer financiar principal Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Directorii financiari (CFO) creează strategia financiară pentru o organizație și îi gestionează prioritățile fiscale. Aceștia sunt în fruntea organigramei și lucrează îndeaproape cu ceilalți directori de nivel C pentru a stabili și atinge obiecti...