Descrierea postului de planificator media: salariu, abilități și altele

Planificatorii media, cunoscuți și ca brand planners sau brand strategis, lucrează la agenții de publicitate și creează campanii publicitare pentru diverși clienți. Planificatorul media lucrează cu clienții pentru a-i ajuta să ia decizii cu privire la modul în care se va desfășura o anumită campanie media.

Principalul obiectiv al planificatorului media este de a orchestra plasarea copiei publicitare a clientului lor în diferite locații media care maximizează acoperirea publicității către publicul țintă al clientului. Aceste locații includ televiziune, internet, radio, panouri publicitare, tipărire și poștă directă.

Unii planificatori media urmăresc, de asemenea, performanța reclamei în spate, informând clientul rentabilitatea investiției pentru campania lor și dacă primesc o valoare bună pentru publicitate dolari.

Îndatoririle și responsabilitățile Media Planner

Planificatorii media se ocupă de o varietate de responsabilități, inclusiv analiza și interpretarea datelor publicitare pentru a ajuta clienții să-și îmbunătățească campaniile publicitare. Îndatoririle includ următoarele:

  • Analizând datele, gândind creativ și proiectând strategii inovatoare pentru a vă asigura că campaniile de marketing ale clienților ajung la publicul țintă în cel mai eficient mod posibil
  • Evaluarea impactului și adecvarea diferitelor tipuri de media utilizate pentru a viza anumite piețe în funcție de nevoile și dorințele clienților lor
  • Dezvoltarea diverselor optiuni pentru planuri media in functie de obiectivele clientului
  • Analizarea rezultatelor post-campanie ale clientului și recomandarea de perfecționări
  • Interacționarea cu partenerii interni și externi pentru a evalua, implementa și menține un plan media
  • Colectarea și analizarea informațiilor pe diferite canale media, cum ar fi ziare, radio, reviste, televiziune, filme, internet și afișe în aer liber și panouri digitale
  • Crearea sau recomandarea anumitor strategii media pentru a atrage și reține clienți, pentru a crește recunoașterea mărcii clientului și pentru a menține și crește satisfacția și loialitatea clienților
  • Lucrul îndeaproape cu clienții pentru a le înțelege nevoile, dorințele și obiectivele și apoi pentru a determina care canale media se potrivesc cel mai bine pentru anumite campanii

Salariu Media Planner

Salariul unui planificator media variază în funcție de domeniul de expertiză, nivelul de experiență, educație, certificări și alți factori.

  • Salariul mediu anual: 48.885 USD (23,5 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: peste 62.000 USD (29,81 USD/oră)
  • Salariul anual de minim 10%: mai puțin de 36.000 USD (17,31 USD/oră)

Sursa: Payscale.com, 2019.

Nu aveți nevoie de pregătire specială sau de o diplomă de absolvire pentru a deveni planificator media, deși multe agenții necesită o diplomă de licență sau o specializare într-o anumită zonă.

  • Educaţie: Majoritatea angajatorilor preferă candidații să aibă o diplomă universitară în domenii precum comunicare și studii media, afaceri sau management, marketing, publicitate, engleză, jurnalism, cercetare operațională, statistici sau alte domenii conexe.
  • Experienţă: Este posibil să obțineți o poziție de nivel de intrare în planificarea media fără pregătire sau experiență anterioară. Cu toate acestea, având în vedere că publicitatea și marketingul sunt extrem de competitive, este foarte puțin probabil ca acest lucru ai putea progresa foarte mult în această carieră fără o diplomă sau o cantitate considerabilă de industrie experienţă. Angajatorii îi caută pe cei cu experiență anterioară în marketing, managementul activelor media sau într-un domeniu similar.

Abilități și competențe de planificator media

Principalul lucru de care are nevoie un planificator media este dorința și dorința de a învăța despre lumea publicității, dar alte câteva abilități și seturi de cunoștințe le pot oferi candidaților un avantaj, cum ar fi:

  • Abilitati sociale: Slujba poate fi foarte socială, deoarece presupune lucrul cu clienții și distracția acestora, astfel încât interesul și capacitatea de a socializa cu colegii și clienții sunt primordiale.
  • Cunoștințe de marketing: De asemenea, importantă este înțelegerea modului în care funcționează marketingul și publicitatea. Prima întrebare pe care trebuie să vă puneți este următoarea: Cum poate un client - fie o mare companie de produse de consum precum Starbucks sau o organizație națională de servicii nonprofit, cum ar fi Planned Parenthood, cea mai bună marcă în sine?
  • Cunoștințe media de divertisment: De acolo, planificatorii media trebuie să cunoască lumea divertismentului în profunzime (de la emisiuni TV de rețea precum „Good Morning America” de la ABC-TV până la emisiuni TV de nișă precum „Chopped Junior” de pe Food Network). Dacă planificatorii media nu știu ce tip de public este atras de ce fel de emisiune, ei nu pot plasa reclame în mod corespunzător.
  • Cunoștințe media online: Și, pentru că peisajul media din secolul 21 este foarte diferit de cel din secolul al 20-lea, planificatorii media trebuie să știe nu doar care națiune. Emisiunile TV și reviste mari și ziare de vizat, trebuie, de asemenea, să fie familiarizați cu toate site-urile web, blogurile și ofertele de rețele sociale disponibile pentru consumatori.
  • Competențe informatice: Jobul de planificator media presupune cercetare folosind mai multe baze de date online.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) se așteaptă la o creștere puternică a locurilor de muncă pentru analiștii de cercetare de piață din 2016 până în 2026. Ei proiectează că locurile de muncă pentru această profesie vor crește cu 23%, ceea ce este mult mai rapid decât media în comparație cu toate ocupațiile. Creșterea este determinată în principal de utilizarea sporită a datelor de piață și a cercetării în multe industrii.

Deși se estimează că domeniul cercetării de piață (care include profesia de planificare media) va crește, concurența pentru locuri de muncă este de așteptat să fie foarte mare.

Planificatorii media lucrează de obicei într-un mediu de birou, deși pot avea o cantitate mică de călătorie la birourile clienților.

Programul de lucru al unui planificator media este similar cu cel al celorlalte profesii din industria de publicitate și marketing (adică între 35 și 40 de ore pe săptămână), cu excepția când se apropie termenele limită sau vi se cere să faceți prezentări sau să participați la întâlniri în afara orelor de lucru obișnuite, care se potrivesc cu clientul dvs. programa.

Cum să obțineți postul

REŢEA

Pentru a vă oferi un avantaj competitiv fie pentru a obține primul loc de muncă ca planificator media, fie pentru a avansa pe scară, este un lucru bun. idee de a vă conecta (și de a interacționa cu) cei mai buni planificatori media (și cumpărători) angajați în prezent la agențiile de publicitate din toată lumea. lume.

Încercați să vizitați Centrul de date AdAge, care este o resursă primară pentru business intelligence și cercetare media. Folosiți resursele site-ului pentru a vă construi contacte de cumpărare și planificare media cu profilurile agenților de publicitate, agențiilor și alții. De asemenea, puteți verifica LinkedIn Sales Navigator. Profesioniștii în vânzări și alții folosesc acest navigator pentru a găsi contacte și pentru a obține recomandări către mărci media importante.

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. Puteți vizita, de asemenea, centrul de carieră universitar și site-urile web ale diferitelor grupuri comerciale din industrie pentru a căuta liste de cariere. Agențiile de publicitate oferă posturi de nivel de intrare, iar pentru cei încă în facultate, multe agenții oferă stagii.

Persoanele interesate de o carieră de planificator media iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Planificator de marketing: 60.000 USD
  • Strategist media: 53.849 USD
  • Planificator de comunicații: 48.574 USD

Comercianți cu amănuntul fără politică de returnare a cadourilor de sărbători extinse

Cele mai multe dintre cele mai mari companii de retail din SUA își modifică politicile de returnare pentru sezonul cumpărăturilor de sărbători de Crăciun, oferind termeni de returnare extinși și mai îngăduitori pentru a se potrivi atât cumpărător...

Citeste mai mult

Definiția ratei de capitalizare în imobiliare

Definiție: Rata de capitalizare definește numărul procentual utilizat pentru a determina valoarea curentă a unei proprietăți pe baza veniturilor din exploatare viitoare estimate. Cu alte cuvinte, luând venitul net din exploatare dintr-un complex d...

Site-uri populare de cumpărături online și modificări pentru 2019

Cumpărăturile online, de pe desktop sau mobil, sunt acum o componentă ferm înrădăcinată a stilurilor de viață moderne. Având aproape timp pentru cumpărături, comoditatea comenzii cu un singur clic și livrarea rapidă la ușa clientului împinge pieț...