Descrierea postului de mediator: salariu, abilități și altele

Unii oameni decid să-și soluționeze litigiile legale în afara sălii de judecată printr-un proces cunoscut sub numele de soluționare alternativă a litigiilor (ADR). Dar reclamanții și pârâții nu sunt aruncați singuri într-o cameră pentru a se împăca între ei. Acolo intervin mediatorii, cunoscuți uneori ca arbitri sau conciliatori. Ele ghidează procesul SAL și ajută la rezolvarea conflictelor dintre părțile aflate în litigiu.

Este datoria unui mediator să faciliteze negocierea și soluționarea între părțile în litigiu, oferind îndrumări și încurajare, lucrând în colaborare cu ei pentru a găsi modalități creative de a ajunge la o soluție reciproc satisfăcătoare, de obicei a compromite. Mediatorii nu reprezintă și nu pledează pentru niciuna dintre părți într-un proces. Rolul lor este să încerce să aducă ambele părți la o cale de mijloc comună.

Îndatoririle și responsabilitățile mediatorului

Atribuțiile specifice ale unui mediator pot varia foarte mult în funcție de instanță și de stat, dar, în general, acestea includ:

  • Facilitarea comunicării între două părți opuse într-o dispută pentru a le ajuta să le ghideze către un acord reciproc
  • Organizarea de întâlniri introductive cu părțile aflate în litigiu pentru a le informa despre procesul de arbitraj
  • Intervievarea martorilor, a părților aflate în litigiu și a altor părți și examinarea documentelor după cum este necesar pentru a obține informații despre disputa în cauză
  • Gestionarea chestiunilor de procedură într-un ADR, inclusiv cerințele de timp și martorii necesari

În general, mediatorul este responsabil pentru facilitarea discuțiilor și ghidarea direcției negocierilor pentru un SAL. Când se ajunge la o soluție, mediatorul poate întocmi procese-verbale, dosare sociale, corespondență și alte documente. În unele cazuri, aceștia pot implementa acte legislative și regulile instanțelor referitoare la un caz.

Salariu mediator

Salariul unui mediator poate varia în funcție de locație, experiență și dacă lucrează pentru organizații publice sau private. Majoritatea mediatorilor sunt angajați de stat și guvernele locale, școli și universități, furnizori de servicii juridice, transportatori de asigurări și corporații.

  • Salariul mediu anual: $60,670
  • Primul salariu anual de 10%: $124,570
  • Salariul anual de jos 10%: $35,800

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017

Nu există niciun proces formal de licență sau certificare în SUA pentru mediatori, dar instruirea este disponibil prin programe independente de mediere și calitatea de membru la mediere națională și locală organizatii. Unele colegii și universități din SUA încep, de asemenea, să ofere diplome avansate în soluționarea disputelor și gestionarea conflictelor. Deși mulți mediatori sunt avocati si fosta judecătorii, devine din ce în ce mai comun pentru neavocaţi din toate mediile pentru a servi.

  • Educaţie: Asta depinde de angajator. Unele posturi necesită o diplomă în drept sau o altă diplomă avansată, cum ar fi un master în administrarea afacerilor. Pentru alții, este suficientă o diplomă de licență într-un domeniu adecvat de expertiză.
  • Instruire: Numărul de ore de formare necesare pentru mediatori variază în funcție de stat sau de instanță. Majoritatea statelor solicită mediatorilor să finalizeze 20 până la 40 de ore de formare, iar unele necesită pregătire suplimentară într-o zonă de specialitate. Mediatorii vor lucra sub supraveghere pentru un anumit număr de cazuri înainte de a lucra independent. Centrele de mediere comunitară oferă adesea formare dacă sunteți voluntar cu ele, iar programele de mediere și organizațiile de membru oferă, de asemenea, propriile programe.

Abilități și competențe de mediator

Comunicare superioară, negociere, rezolvare de probleme, analitică și abilități de rezolvare a conflictelor sunt esențiale pentru acest tip de muncă. Mediatorii trebuie să aibă, de asemenea, capacitatea de a-și menține încrederea, de a-și exercita raționamentul și discreția, de a lucra în colaborare cu alții și să promoveze relații de lucru eficiente cu clienții, tribunalele, personalul judiciar, agențiile comunitare și generalul public.

Pe lângă un nivel ridicat de competență, mediatorii de succes sunt intuitivi și capabili să ajute să satisfacă nevoile emoționale ale clienților lor. Neutralitatea, onestitatea, creativitatea și răbdarea sunt, de asemenea, cruciale pentru rolul mediatorului.

Pe măsură ce indivizii, întreprinderile și instanțele încearcă să evite întârzierile, publicitatea și costurile ridicate inerente în litigii, soluționarea alternativă a litigiilor devine o alternativă din ce în ce mai populară la procese. Ca rezultat, se așteaptă ca mediatorii să experimenteze o creștere peste medie a ocupării forței de muncă. Biroul de Statistică a Muncii din SUA estimează că angajarea mediatorilor va crește cu 10% până în 2026, ceea ce este mai rapid decât media de 7% pentru toate ocupațiile.

În general, mediatorii lucrează într-o sală de ședințe sau birou privat. Alternativ, aceștia pot călători ocazional în alte locații neutre pentru negocieri SAL.

Programele pentru mediatori pot varia de la program full-time, de luni până vineri, până la programe flexibile, part-time.

Persoanele interesate să devină mediator pot lua în considerare și alte căi de carieră, cum ar fi aceste poziții, împreună cu salariile lor medii anuale:

  • Judecător sau ofițer de audieri: 115.520 USD
  • Avocat: 119.250 USD
  • Paralegal sau asistent juridic: 50.410 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Cum să obțineți postul

Obțineți certificare

The Institutul de Formare în Mediere oferă o listă de cerințe de certificare pentru fiecare stat.

Alăturați-vă unei asociații

A deveni membru al unui grup profesional, cum ar fi Asociația Națională a Mediatorilor Autorizați poate oferi candidaților un avantaj.

Începeți căutarea

Site-uri web precum Mediate.com este o resursă care este special adaptată celor care caută locuri de muncă de mediator.

Exemple de scrisori de reziliere de utilizat la locul de muncă

O scrisoare de reziliere este o parte necesară a procesului de reziliere a angajatului. Confirmă detaliile întâlnirii de reziliere și oferă angajatului informații utile pentru momentul în care se încheie locul de muncă. Informațiile pot fi despre...

Panouri de locuri de muncă ecologice pe care ar trebui să le utilizați

Popularul panou de locuri de muncă Monster.com are o secțiune de cariere ecologice. Accentul aici se pune în principal pe stagii și locuri de muncă la nivel de intrare pentru absolvenții de facultate recent. Așteptați-vă ca acest accent să se ex...

Avantaje și dezavantaje ale celor 3 structuri organizaționale ale proiectului

Modul în care este structurată organizația dumneavoastră influențează modul în care gestionați și derulați proiecte. De asemenea, poate influența cât de multă autoritate și întindere aveți pentru a vă face treaba ca manager de proiect. Există tr...