Cariere cu animale: crescător de păsări

Crescătorii de păsări sunt responsabili pentru îngrijirea zilnică a găinilor, curcanilor, rațelor sau altor specii de păsări care sunt crescute în scopuri de producție de carne. Aproximativ nouă miliarde de pui broiler și 238 de milioane de curcani sunt consumați în SUA în fiecare an. Aceste păsări sunt crescute în peste 233.000 de ferme de păsări, dintre care multe sunt operațiuni la scară mică.

Obligațiile unui crescător de păsări

Responsabilitățile de rutină ale unui crescător de păsări includ:

  • Distribuirea furajelor
  • Administrarea medicamentelor
  • Curățarea incintelor
  • Asigurarea unei ventilații adecvate
  • Îndepărtarea păsărilor moarte sau bolnave
  • Mentinerea instalatiilor in stare buna de functionare
  • Monitorizarea comportamentului turmei pentru a detecta orice semne de boală
  • Transportul păsărilor la fabricile de procesare
  • Repopularea incintelor cu păsări tinere
  • Păstrarea înregistrărilor detaliate
  • Supravegherea diverșilor angajați ai fermei de păsări

Producătorii de păsări lucrează în colaborare cu medicii veterinari de păsări pentru a asigura sănătatea efectivelor lor. Reprezentanții vânzărilor de hrană pentru animale și nutriționiștii pentru animale pot, de asemenea, să sfătuiască producătorii de păsări despre cum să creeze rații echilibrate din punct de vedere nutrițional pentru unitățile lor.

Așa cum este cazul multor cariere în creșterea animalelor, unui crescător de păsări i se poate cere să lucreze ore lungi, care pot include nopți, weekenduri și sărbători. Lucrările pot fi efectuate în condiții meteorologice diferite și temperaturi extreme. Lucrătorii pot fi, de asemenea, expuși la boli care se găsesc în mod obișnuit în deșeurile de pasăre, cum ar fi salmonella sau E. coli.

Opțiuni de carieră

Majoritatea crescătorilor de păsări cresc o specie de păsări pentru un anumit scop. Aproape două treimi din veniturile din carnea de pasăre provin din producția de pui de carne, care sunt pui tineri crescuți pentru carne. Aproximativ un sfert din veniturile din carnea de pasăre provin din producția de ouă. Veniturile rămase din păsări provin din producția altor specii, cum ar fi curcani, rațe, păsări de vânat, struți sau emu.

Potrivit USDA, majoritatea fermelor de păsări din SUA implicate în producția de carne sunt concentrate în nord-est, sud-est, Regiunile Appalachian, Delta și Corn Belt, ceea ce le plasează în imediata apropiere a majorității procesării păsărilor de curte centre. Statul cu cel mai mare număr de ferme de pui de carne este Georgia, urmată de Arkansas, Alabama și Mississippi. SUA este al doilea cel mai mare exportator de pui de carne, pe locul doi după Brazilia.

Majoritatea fermelor care produc pui de carne sunt operațiuni comerciale mari implicate în producția de pui de carne de interior. Alte tipuri de creștere a puilor de carne sunt producția de pui de carne în aer liber sau producția ecologică de pui de carne.

Educatie si antrenament

Mulți crescători de păsări dețin o diplomă de doi sau patru ani în știința păsărilor de curte, știința animalelor, agricultură sau un domeniu de studiu strâns legat. Cu toate acestea, nu este necesară o diplomă pentru a intra în cariera. Cursurile pentru aceste diplome legate de animale pot include știința păsărilor de curte, știința animalelor, anatomie, fiziologie, reproducere, producția de carne, nutriție, știința culturilor, genetică, managementul fermei, tehnologie și agricultură marketing.

Mulți crescători de păsări învață despre industrie în anii lor tineri prin programe pentru tineret, cum ar fi Future Farmers of America (FFA) sau 4-H. Aceste organizații expun studenții la o varietate de animale și încurajează participarea la expoziții de animale. Alții dobândesc experiență practică lucrând cu animale la ferma familiei.

Potențialul de câștig al unui crescător de păsări

Venitul pe care îl câștigă un crescător de păsări poate varia foarte mult în funcție de numărul de păsări ținute, tipul de producție și valoarea actuală de piață a cărnii de pasăre. Biroul de Statistică a Muncii (BLS) raportează că salariul mediu pentru managerii agricoli era de 68.050 USD pe an (32,72 USD pe oră) în mai 2014. Cea mai mică zecime din managerii agricoli a câștigat sub 34.170 USD, în timp ce cea mai mare zecime din categorie a câștigat peste 106.980 USD.

De asemenea, gunoiul de grajd de pui poate fi colectat și vândut grădinarilor pentru a fi folosit ca îngrășământ, care poate servi ca o sursă suplimentară de venit pentru crescătorii de păsări. Mulți crescători de păsări mai mici care nu sunt corporativi se angajează în alte întreprinderi agricole în fermele lor – de la creșterea culturilor până la producerea altor specii de animale – pentru a oferi venituri suplimentare fermei.

Crescătorii de păsări trebuie să ia în considerare diverse cheltuieli atunci când își calculează câștigurile totale. Aceste cheltuieli pot include hrana, forța de muncă, asigurarea, combustibilul, consumabilele, întreținerea, îngrijirea veterinară, îndepărtarea deșeurilor și repararea sau înlocuirea echipamentului.

Biroul Muncii și Statistică estimează că va exista o scădere foarte ușoară de aproximativ 2% în numărul de oportunități de angajare pentru fermieri, fermieri și manageri agricoli în următoarele câteva ani. Acest lucru se datorează în primul rând tendinței de consolidare a industriei agricole, deoarece producătorii mai mici sunt absorbiți de ținutele comerciale mai mari.

În timp ce numărul total de locuri de muncă poate arăta o scădere ușoară, sondajele din industrie ale USDA indică faptul că producția de păsări de curte va avea câștiguri constante până în 2021, datorită cererii în creștere pentru pui de carne.

Ce trebuie să știți pentru a începe un nou restaurant

Deschiderea unui nou restaurant poate fi descurajantă. Sunt atât de multe lucruri de luat în considerare – de la alegerea locației potrivite la găsirea de finanțare până la selectarea numelui potrivit. Și, desigur, cumpărarea de echipamente și ang...

Formular de notificare de evacuare (Șablon pentru proprietari)

Înainte de a putea depune o moțiune oficială la instanță pentru a evacua un chiriaș, trebuie mai întâi să-i anunțați locatarul. Această notificare va informa locatarul despre motivul pentru care veți depune cererea de evacuare și îi va acorda un ...

Cum să alegeți cel mai bun lanț de aprovizionare pentru produsul dvs

Lanțul dvs. de aprovizionare ar trebui să vă ajute compania să livreze produsele pe care le doresc clienții dvs. - când clienții tăi doresc acele produse – și realizează acele lucruri în același timp fiind la fel de rentabili ca posibil. Aceasta...