Muncitor în construcții Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Muncitorii și ajutoarele în construcții efectuează o varietate de sarcini fizice pe șantiere. Toți muncitorii în construcții lucrează direct sub supravegherea maiștrilor de construcții și li se cere să urmeze planurile de construcție create de arhitecți.

Unii muncitori se specializează ca ajutoare. Aceștia asistă muncitorii calificați în faze specifice ale construcției, cum ar fi tâmplărie, zidărie, acoperișuri, montarea țevilor și vopsirea interioară și exterioară.

Îndatoririle și responsabilitățile muncitorului în construcții

Acest loc de muncă necesită, în general, capacitatea de a efectua următoarele tipuri de muncă:

  • Îndepărtați resturile de pe structurile în construcție sau în curs de demolare.
  • Descărcați și transportați materialele de construcție în locațiile corespunzătoare de pe șantier.
  • Poziționați și asigurați materialele în cadrul structurilor.
  • Turnați fond de ten.
  • Operați echipamente grele și ușoare.

Lucrează muncitori în construcții și ajutoare toate domeniile constructiilor

, iar responsabilitățile exacte pot varia în funcție de tipul de lucru necesar, cum ar fi zidăria sau instalațiile sanitare.

Salariu muncitor in constructii

Salariile muncitorilor din construcții pot depinde de zona țării în care sunt angajați, precum și de domeniul sau afacerea în care sunt angajați. La nivel național, veniturile medii ale muncitorilor din construcții în 2018 au fost:

  • Salariul mediu anual: 34.810 USD (16,73 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 62.590 USD (30,09 USD/oră)
  • Salariul anual de jos de 10%.: mai puțin de 23.010 USD (11,06 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Statele cu cele mai mari salarii anuale pentru muncitorii în construcții sunt Illinois, Hawaii, Massachusetts, New Jersey și Alaska.

Nu există cerințe formale academice pentru cei interesați să intre în domeniul construcțiilor. Marea majoritate a muncitorilor în construcții își pot găsi locuri de muncă fără nicio pregătire formală. Există, totuși, pași pe care îi puteți lua pentru a vă crește șansele de a obține un loc de muncă.

  • Ucenicie: Participarea la o program de ucenici si primind un diploma de asociat vă poate crește salariul și vă poate spori șansele de avansare. Uniunea Internațională a Muncitorilor din America de Nord necesită 160 de ore de formare înainte ca lucrătorilor să li se permită să lucreze pe un șantier. În timpul programului de ucenicie, lucrătorii învață abilități de bază de construcție, cum ar fi comunicarea, citirea planului, utilizarea adecvată a instrumentelor și echipamentelor și politici și proceduri de sănătate și siguranță.
  • Formare la locul de muncă: Muncitorii începători sunt de obicei colaborați cu lucrători în construcții mai experimentați pentru a primi instruire la locul de muncă. Această formare vă va avansa în cele din urmă cariera și vă va crește potențialul de câștig.

Abilități și competențe ale muncitorului în construcții

Ar trebui să aveți câteva calități esențiale pentru a reuși să deveniți muncitor în construcții:

  • Viziune ascuțită: Viziunea bună a culorilor este deosebit de importantă, deoarece muncitorii trebuie adesea să facă diferența între fire, unelte și alte echipamente în funcție de culoarea lor.
  • Dexteritate manuală și condiție fizică: Nu vă înșelați, aceasta este o muncă practică. Veți opera echipamente, dintre care unele necesită o rezistență superioară. Unele instrumente pot fi foarte mici, astfel încât abilitățile motorii fine pot fi la fel de importante.
  • Rezistență fizică: Forța și agilitatea sunt importante, dar trebuie să fiți capabil să mențineți și acest nivel de activitate pe perioade lungi de timp.
  • Abilități de matematică: Calculele sunt un aspect comun al acestui job.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA (BLS) estimează că angajarea muncitorilor în construcții și ajutoarele vor crește cu aproximativ 12% până în 2026, ceea ce este mai rapid decât media pentru toți ocupatii. Activitatea de construcții poate fi dependentă de economie, dar clădirile și infrastructurile existente trebuie menținute chiar și atunci când banii sunt strânși.

Cererea pentru acești lucrători este foarte puternică în perioadele de reconstrucție după pagubele provocate de uragan și incendii.

Muncitorii în construcții lucrează pe multe șantiere diferite, inclusiv rezidențiale, comerciale, poduri, tuneluri, drumuri și artere, conducte, proiecte de demolare și eliminarea deșeurilor. Este o profesie solicitantă din punct de vedere fizic în orice mediu. Poate fi periculos. Utilizarea dopurilor de urechi și a altor echipamente de siguranță poate atenua rănile, dar acești lucrători au unele dintre cele mai mari rate de accidentare din orice ocupație, potrivit BLS.

Majoritatea muncitorilor și ajutoarelor în construcții lucrează cu normă întreagă. Munca poate fi întreruptă în perioade de vreme extrem de rea, iar unii muncitori nu pot lucra pe vreme nefavorabilă dacă ploaia sau umiditatea ar afecta calitatea muncii. Dar acest lucru nu echivalează neapărat cu o săptămână scurtă de lucru. S-ar putea să trebuiască să lucrați seara și la sfârșit de săptămână pentru a recupera timpul, astfel încât proiectele să poată veni la timp.

Acesta este cazul și pentru lucrătorii independenți. Ei reprezentau aproximativ 25% din forța de muncă în 2016.

Cum să obțineți postul

PARTICIPA LA UN PROGRAM DE UCENICĂ

The Uniunea Internațională a Muncitorilor din America de Nord (LIUNA) oferă programe de doi până la patru ani care combină instruirea tehnică și formarea la locul de muncă.

INTRAȚI LA PARTAR

Ed oferă o listă de locuri de muncă comune de nivel de intrare pentru a vă ajuta să începeți în acest domeniu.