Coordonator guvernamental de recreere Descrierea postului: salariu, abilități și altele

click fraud protection

În timp ce coordonatorii de recreere pot fi găsiți în toate niveluri de guvernare, lucrează adesea în parcurile orașului și departamentele de recreere. Ei lucrează direct cu cetățenii, furnizând servicii orașului. Ei lucrează adesea cu tineri și adulți în vârstă, deoarece aceste grupuri sunt cei mai obișnuiți consumatori de servicii de recreere.

În timp ce organizațiile guvernamentale folosesc termenii coordonator și manager în mod diferit, în sensul acestui articol și al articolelor conexe, un manager de recreere supraveghează mai mulți coordonatori de recreere. Coordonatorii de recreere pot supraveghea personalul cu fracțiune de normă sau voluntarii, dar funcția lor principală este de a supraveghea operațiunile programatice. Managerii de recreere au sarcini administrative mai ample și de supraveghere. Coordonatorii de recreere sunt uneori numiți tehnicieni de recreere.

Coordonatorii de recreere sunt angajați prin normal procesul de angajare guvernamentală. Selecțiile se fac de către managerul de recreere care supraveghează postul.

Atribuții și responsabilități ale coordonatorului de recreere

Mediul de lucru pentru un coordonator de recreere poate varia de la o zi la alta sau de la o oră la alta. Programul unei zile poate include sarcini precum:

  • Monitorizarea și facilitarea activităților precum baschetul și cursurile de exerciții au loc adesea în interior, iar alte activități, cum ar fi fotbalul și fotbalul, care au loc în aer liber.
  • Moderarea activității între jucători, deoarece recreerea face ca adrenalina să curgă prin corpul uman. Acest lucru poate crea situații stresante. Argumentele pot escalada cu ușurință, iar rănile pot apărea chiar și în cel mai sigur mediu. Coordonatorii de recreere trebuie să gestioneze aceste situații cu hotărâre calmă și să se arate ca figuri de autoritate, păstrând în același timp o atitudine de serviciu pentru clienți.
  • Aplicarea tehnicilor de de-escaladare ca instrumente bune de utilizat atunci când situațiile se încinge.
  • Asigurarea unui mediu sigur pentru activități recreative. Mediul fizic trebuie să fie curat și fără obstacole inutile. Regulile menite să sporească siguranța trebuie aplicate cu strictețe. Coordonatorii de recreere trebuie să fie exemple de siguranță și spirit sportiv.
  • Urmărirea echipamentelor și asigurarea faptului că funcționează corect. Echipamentele nesigure și potențial nesigure nu trebuie utilizate. Coordonatorii de recreere monitorizează, de asemenea, stocurile de provizii și avertizează cumpărătorii atunci când proviziile trebuie reordonate.
  • Programarea activităților pentru a ține cont de dorințele populației deservite, disponibilitatea echipamentelor și rechizitelor și disponibilitatea personalului sau a voluntarilor pentru monitorizarea activităților.
  • Executarea anumitor sarcini de custodie. Frecvența îndeplinirii acestor sarcini depinde de disponibilitatea personalului de custodie din oraș sau a furnizorilor de servicii de custodie contractați. Coordonatorii de recreere ar putea fi nevoiți să curețe materiale periculoase, cum ar fi fluidele corporale, atunci când au loc răni. Curățarea și igienizarea de rutină sunt efectuate de personalul de custodie, dar poate fi necesar să fie făcute de coordonatorii de recreere în circumstanțe atenuante.
  • Crearea de materiale de relații publice, cum ar fi fluturași, comunicate de presă și broșuri cu managerul de recreere sau cu alt personal al departamentului de parcuri și recreere. Coordonatorilor de recreere li se poate cere să participe la dezvoltarea lor. Ofițeri de informații publice sunt experți interni utili pentru aceste proiecte. Materialele de relații publice sunt instrumente utile pentru coordonatorii de recreere atunci când explică ofertele programatice cetățenilor interesați.

În mediile de asistență medicală sau de reabilitare, coordonatorii de recreere evaluează, de asemenea, progresul clienților în planurile lor de tratament. Cu toate acestea, acest tip de coordonator de recreere are adesea experiență clinică și cunoștințe de specialitate pentru a oferi recreere terapeutică. Ar fi o comparație falsă să echivalăm acești coordonatori de recreere cu varietatea mai comună.

Salariu coordonator recreere

Salariul unui coordonator de recreere variază în funcție de nivelul de experiență, locația geografică și alți factori.

  • Salariul mediu anual: aproximativ 25.060 USD (12,05 USD/oră)

Gama exactă de salariu pentru coordonatorii de recreere variază de la organizație la organizație. Deoarece posturile de manager de recreere nu necesită o experiență vastă, coordonatorii de recreere pot avansa rapid la posturi de nivel superior cu salarii mai mari.

Educație, formare și certificare

Pozițiile de coordonator de recreere pot necesita o diplomă de facultate și anumite certificări, în funcție de locul în care se află locul de muncă.

  • Educaţie: Organizațiile au cerințe variate de educație și experiență pentru posturile de coordonator de recreere. Atunci când organizațiile necesită o diplomă de licență, tind să necesite mai puțină experiență decât organizațiile care necesită o diplomă de colegiu sau un asociat. Oricum, cerința de experiență nu este mai mare de câțiva ani.
  • Certificari: CPR și certificarea primului ajutor sunt adesea necesare, deoarece există șanse mari ca coordonatorul de recreere să fie nevoit să se ocupe de urgențe medicale.
  • Permis de conducere: De asemenea, este necesar un permis de conducere, deoarece activitățile de recreere pot avea loc în mai multe locații fizice.

Abilități și competențe ale coordonatorului de recreere

Coordonatorii de recreere planifică activități de recreere în funcție de cerințele populației deservite în limitele de resurse ale programului, facilității sau departamentul de parcuri și recreere. Iată câteva abilități tipice care pot oferi indivizilor un avantaj prin performanța lor:

  • Abilități de comunicare: Lucrătorii din recreere trebuie să fie capabili să se ocupe de grupuri mari de oameni, să ofere instrucțiuni clare și să motiveze participanții.
  • Abilități de conducere: Un lucrător în recreere trebuie să fie capabil să conducă în mod eficient atât grupuri mari, cât și mici
  • Forță fizică: Lucrătorii ar trebui să fie apți din punct de vedere fizic, deoarece ar putea avea nevoie să demonstreze activitățile altora.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Lucrătorii din recreere trebuie să fie capabili să creeze noi activități și programe pentru participanții lor.

Perspectivă de locuri de muncă

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, perspectivele pentru lucrătorii din recreere în următorul deceniu comparativ cu alte ocupații și industrii este bun, determinat de o nevoie crescută de lucrători în sport și fitness centre. În plus, odată cu îmbătrânirea baby boomerului și un accent continuu pe sănătate, sunt necesari mai mulți lucrători de recreere în instituțiile de viață asistată și de pensionare.

Ocuparea forței de muncă este de așteptat să crească cu aproximativ 9% în următorii zece ani, ceea ce reprezintă o creștere puțin mai rapidă decât media pentru toate ocupațiile între 2016 și 2026. Această rată de creștere se compară cu creșterea estimată de 7% pentru toate ocupațiile.

Mediu de lucru

Mulți lucrători își petrec timpul în aer liber, deși pot petrece timpul și în interior, predând cursuri. Unii petrec timp într-un birou, planificând evenimente și programe speciale.

Program de lucru

Coordonatorii de recreere lucrează adesea seara și orele de weekend, dar cu un mediu de lucru atât de distractiv și rapid, de multe ori acest lucru nu îi deranjează pe acei oameni deja aflați în astfel de posturi.

Cum să obțineți postul

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita site-urile web ale muzeelor ​​individuale sau le puteți vizita personal pentru a aplica la locurile de muncă existente.

GĂSIȚI O OPORTUNITATE DE VOLUNTAT DE COORDONATOR DE RECREARE

Căutați o oportunitate de a face muncă de voluntariat prin site-uri online precum VolunteerMatch. De asemenea, puteți contacta direct diverse organizații non-profit și vă puteți oferi voluntar serviciile de coordonator de recreere.

Compararea locurilor de muncă similare

Persoanele interesate să devină coordonator de recreere iau în considerare și următoarele căi de carieră, listate cu salariile lor medii anuale:

  • Sportivi și concurenți sportivi: 50.650 USD
  • Antrenori atletici: 47.510 USD
  • Fiziologi de exerciții: 49.270 USD

Sursa: U.S. Bureau of Labor Statistics, 2017

Ce ar trebui să știți despre deschiderea unui restaurant

Dacă vă gândiți să deschideți un nou restaurant, este important să determinați mai întâi a plan de afaceri clar. Acest lucru va implica multe considerații, cum ar fi finanțarea, locația, tema și personalul, pentru a oferi afacerii dvs. cele mai b...

Citeste mai mult

4 Servicii de livrare de alimente la prețuri accesibile

Peapod este cel mai mare magazin alimentar online. Funcționează în 23 de zone urbane și colaborează cu magazine precum Stop & Shop și Giant. Intră online și alegi ce produse îți plac și îți sunt livrate acasă. Vă poate stoca comenzile anterio...

Pași pentru Închiderea Biroului de Sărbători

Pregătirea biroului înainte de a închide de sărbători necesită o pregătire atentă. Mesajele adecvate vă vor asigura că clienții, vânzătorii și angajații dvs. pot planifica în jurul închiderii și asta înseamnă că nu va trebui să faceți față multor...