Asistent City Manager Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

click fraud protection

Managerii adjuncți ai orașului dețin poziții critice de conducere în administrația orașului. Ei susțin managerul orașului în conducerea orașului și reprezintă legătura critică între managerul orașului și șefii de departament. Un asistent de city manager se concentrează în primul rând pe probleme organizaționale, astfel încât managerul orașului să se poată concentra mai mult pe probleme externe.

În orașele mici, asistentul orașului manager este al doilea cel mai înalt angajat al organizației. În orașele mai mari, organizația poate avea mai multe posturi de asistent manager de oraș. S-ar putea chiar și de către un director adjunct al orașului care îi depășește pe ceilalți directori adjuncți. Directorul adjunct al orașului poate fi primul dintre mulți sau poate supraveghea directorii adjuncți ai orașului. Totul depinde de modul în care managerul orașului vrea să organizeze personalul orașului.

Asistent City Manager Atribuții și responsabilități

Postul necesită, în general, capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Supraveghează un grup de șefi de departament
  • Supraveghează gestionarea proiectelor orașului, după cum este necesar
  • Informați managerul orașului despre problemele actuale sau emergente și despre stadiul proiectului
  • Faceți prezentări în fața consiliului municipal și a altor consilii municipale
  • Participați și participați la ședințele consiliului municipal
  • Contribuiți la procesele de bugetare și planificare strategică a orașului
  • Serviți ca punct de contact pentru personalul altor agenții guvernamentale și lucrați cu ei după cum este necesar

Se așteaptă ca asistenții managerilor orașului să contribuie la procesele de bugetare și planificare strategică. Nu numai că oferă recomandări despre departamentele aflate sub supravegherea lor, dar ajută și managerul orașului și consiliul orașului să ia decizii cu privire la probleme mai ample.

De obicei, departamentele aflate în competența unui asistent manager de oraș sunt similare. De exemplu, un asistent administrativ al orașului poate supraveghea departamentele de siguranță publică, cum ar fi pompieri, poliție și aplicarea codului, sau departamente de lucrări publice, cum ar fi transport, utilități și parcuri.

Întrucât managerul orașului nu are timp să supravegheze niciun proiect, managerul orașului deleagă adesea astfel de responsabilități unui asistent manager al orașului pentru proiecte de mare profil.

Salariu asistent City Manager

Asemenea celor ale managerilor de oraș, salariile pentru asistenții managerilor de oraș depind în mare măsură de dimensiunea orașului. Candidații se pot aștepta să câștige undeva între ceea ce face managerul orașului și ceea ce câștigă șefii de departament. Dacă există și alte posturi de asistent manager de oraș în oraș, probabil că aceștia vor fi plătiți cu salarii foarte similare, dacă nu exact aceeași sumă.

  • Salariul mediu anual: 87.000 USD (35,63 USD pe oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 136.000 USD (50,47 USD pe oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 49.000 USD (19,65 USD pe oră)

Sursă: PayScale, 2019.

Educație, formare și certificare

Asistentii managerilor de oraș trebuie să aibă o diplomă de licență și o experiență semnificativă în administrația orașului.

  • Educaţie: Orașele preferă ca un candidat să aibă o diplomă de master în administrație publică (MPA), dar nu este obligatoriu. O diplomă MPA arată orașelor că candidatul este dispus să depună eforturi în afara muncii pentru a obține acreditări suplimentare.
  • Experienţă: Experiența unui candidat ar trebui să fie treptat responsabil, ceea ce înseamnă că ar fi trebuit să dețină mai multe funcții de conducere care să urce în organigrama. Această experiență indică faptul că un candidat are cunoștințe extinse despre administrația orașului și cunoștințe de lucru ale guvernului de stat și federal.
  • Certificare: Candidații care se află în etapele ulterioare ale carierei pot alege să obțină o acreditare de manager public certificat (CPM). CPM necesită mai puțin timp și efort decât un MPA, dar este încă apreciat de orașe.

Aptitudini și competențe asistent City Manager

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Abilități de comunicare: Fie că îl ține pe managerul orașului informat cu privire la problemele actuale sau emergente, dacă dau direcții șefilor de departament sau lucrează cu alte agenții guvernamentale, un asistent manager al orașului trebuie să comunice eficient informațiile necesare subordonaților, superiorilor și colegii. De asemenea, unui asistent manager al orașului i se poate cere să facă prezentări în fața consiliului orașului și a altor consilii municipale.
  • Abilități de conducere: Administratorii de oraș asistenți trebuie să fie capabili să supravegheze eficient proiectele orașului până la finalizare și să ofere îndrumări șefilor de departamente.
  • Abilități interpersonale: Administratorii municipali asistenți trebuie să poată menține relații pozitive cu membrii comunității, personalul departamentului orașului și contactele altor agenții guvernamentale.

Perspectivă de locuri de muncă

The Biroul de Statistică a Muncii din SUA proiectează că ocuparea forței de muncă în acest domeniu va crește cu 10% până în 2026, ceea ce este puțin mai rapid decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

Mediu de lucru

Administratorii de oraș asistenți lucrează de obicei într-un mediu cu ritm rapid, cu presiune ridicată. Ei trebuie să fie la curent cu multe probleme simultan și să fie în comunicare constantă cu managerul orașului și cu toate celelalte părți interesate. Deși această slujbă este o slujbă de birou, asistenții managerilor de oraș călătoresc adesea pentru ședințele consiliului municipal, proiecte comunitare și multe altele.

Program de lucru

Acesta este considerat un loc de muncă cu normă întreagă și, adesea, necesită muncă extinsă în afara orelor normale de lucru. Administratorii municipali adjuncți trebuie să participe la ședințele consiliului municipal, dintre care multe au loc seara. De obicei, acestea trebuie să fie disponibile ori de câte ori administratorii orașului au nevoie de ajutorul lor, care poate include serile și weekendurile, mai ales în perioade de criză.

Compararea locurilor de muncă similare

Persoanele care sunt interesate să devină asistenți manageri urbani pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Administratorul orașului: 95.610 USD
  • Funcționar de contabilitate, contabilitate sau audit: 40.240 USD
  • Funcționar financiar: 39.570 USD
  • Funcționar general de birou: 32.730 USD
  • Funcționar de informații: 34.520 USD

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Cum să obțineți postul

Câștigați experiență guvernamentală

Asistentii managerilor de oraș sunt adesea angajați din interior. Pune piciorul pe ușă devreme cu a stagiu guvernamental și construiți din asta pentru a conduce în cele din urmă departamente ale orașului.

Obțineți un mentor

Cine cunoști poate face adesea diferența între a obține sau nu un loc de muncă la guvern. Un bun mentor cu o carieră în guvern vă poate ajuta construiește-ți rețeaua și deschide oportunități.

Interviuri Master Panel

Administratorul orașului ar putea cere oricâte persoane să participe la un interviu, inclusiv primarul, Consiliul municipal membri, directori de școală, comisari de județ, șefi de departamente ale orașului sau un director de oraș dintr-un oraș învecinat. Acest lucru poate fi copleșitor pentru candidații care nu sunt pregătiți, așa că este important să practicați în avans strategiile de succes pentru interviuri cu panel.

Cum să alegi o nișă profitabilă pentru afacerea ta online

Când decideți să începeți o afacere online, unul dintre primii pași pe care va trebui să-i faceți este să alegeți o nișă. Având o nișă concentrată, vă permite să vă creșteți mai ușor public, conectează-te cu sponsorii și agenții de publicitate și...

Citeste mai mult

Cum să începi o afacere de house-sitting

House-sitting este o afacere ideală pentru a câștiga bani în plus în timp ce lucrați la un loc de muncă cu normă întreagă. În timp ce mulți proprietari de case angajează îngrijitori pentru a-și hrăni și îngriji animalele de companie, resetează al...

Cum să rămâneți motivați în timp ce vă simțiți subapreciat

Unii oameni sunt motivați intrinsec și întâmpină puține dificultăți în a avansa cu o muncă dificilă – indiferent dacă obțin sau nu recunoaștere. Dar nu toată lumea. Mulți oameni nu suportă să fie subapreciați atunci când depun ore de muncă grea. ...