Manager de practică veterinară Descrierea postului: Salariu, abilități și altele

Managerii de cabinete veterinare sunt responsabili pentru furnizarea de servicii de management al afacerilor și supravegherea operațiunilor din mediul veterinar. Acestea asigură că operațiunile zilnice se desfășoară fără probleme în clinică, permițând medici veterinari să se concentreze doar pe practicarea medicinei, mai degrabă decât pe numeroasele detalii ale conducerii unei afaceri.

Responsabilități și responsabilități ale managerului de practică veterinară

Atribuțiile unui manager de cabinet veterinar pot include:

  • Raportare financiară, inclusiv conturi de încasat, reconciliere a veniturilor, credit, conturi de plătit, inventar, bugetare și taxe de stabilire
  • Supravegherea și gestionarea dosarelor medicale ale pacienților
  • Servicii pentru clienți, inclusiv comunicarea cu clienții, educația, interacțiunea, protocolul de durere, confortul pacientului și personalului
  • Implicarea comunității, inclusiv participarea la strângerea de fonduri și evenimente caritabile

Managerii cabinetelor veterinare sunt responsabili pentru supravegherea managementului personalului și a relațiilor cu clienții. De asemenea, pot fi nevoiți să manipuleze animale ocazional dacă nu este disponibil suficient personal pentru a-i ajuta pe medicii veterinari. Managerii cabinetelor veterinare, de asemenea, trebuie să se asigure că

echipa clinicii oferă îngrijiri de calitate, generând în același timp venituri adecvate pentru a rămâne profitabile.

Salariu manager de cabinet veterinar

Mulți factori pot influența salariul managerilor de cabinete veterinare, inclusiv numărul de cabinete gestionate, cel numărul de membri ai personalului gestionați, responsabilitățile postului, nivelul de experiență, certificările și locația practică.

  • Salariul mediu anual: $47,000 ($18.02)
  • Primul salariu anual de 10%: $66,000 ($24.45)
  • Salariul anual de jos 10%: $35,000 ($14.31)

Sursă: PayScale, 2019.

O diplomă de facultate nu este neapărat necesară pentru a fi manager de practică veterinară, dar o diplomă de licență sau cel puțin o experiență în managementul afacerilor le poate oferi candidaților un avantaj. Managerii pot beneficia, de asemenea, de o varietate de programe de certificare și formare concepute special pentru această carieră de nișă.

  • Certificare: Managerul de practică veterinară certificat (CVPM) nu este obligatorie, dar este foarte apreciată în industrie. Programul de certificare este administrat de Asociația Managerilor Spitalelor Veterinare (VHMA). Solicitanții CVPM trebuie să aibă cel puțin trei ani de angajare activă din ultimii șapte ani ca manager de practică; 18 ore de semestru de facultate la cursuri de management; 48 de ore de cursuri de formare continuă legate de management; și patru scrisori de recomandare. Ei trebuie să treacă și un examen scris.
  • Educație continuă: Unele colegii și universități oferă cursuri de nivel postuniversitar care sunt luate în considerare pentru cerința de educație continuă pentru desemnarea CVPM. O astfel de instituție, Universitatea Purdue, oferă un management al practicii veterinare program. Programul are patru module cu mai multe cursuri care includ dezvoltarea și conducerea unei echipe veterinare, învățarea financiară a practicii, marketing și social media, printre altele.

Abilități și competențe manager de practică veterinară

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Abilitati de organizare: Această poziție necesită supravegherea și organizarea înregistrărilor și dosarelor importante.
  • Abilități de conducere: Managerii cabinetelor veterinare trebuie să fie capabili să motiveze angajații și să se ocupe de problemele care pot apărea, astfel încât veterinarii să se poată concentra pe ajutorarea animalelor.
  • Abilitati de comunicare si interpersonale: Majoritatea zilei unui manager de cabinet veterinar este petrecută lucrând cu alți oameni, așa că abilitățile de comunicare verbală și scrisă și capacitatea de a lucra eficient cu ceilalți sunt cheia succesului.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA prevede că numărul de locuri de muncă în domeniul medicinei veterinare va crește cu 19 la sută până în 2026, ceea ce mult mai rapid decât creșterea generală a ocupării forței de muncă de 7% pentru toate ocupațiile din țară.

În plus, industria animalelor de companie a atins 72,56 miliarde de dolari în 2018 este de așteptat să continue să arate o creștere puternică în viitorul previzibil, potrivit Asociația Americană a Produselor pentru Animale de companie.

Ambele statistici sugerează o perspectivă de angajare peste medie pentru managerii cabinetelor veterinare.

Managerii de cabinete veterinare pot lucra în orice mediu veterinar, inclusiv practici de animale mici, practici de animale mari, clinici de urgenta, spitale de animale, clinici didactice universitare și laboratoare veterinare. Ei pot găsi locuri de muncă în cabinete generale cu un singur medic sau în clinici mari de specialitate cu mulți practicieni.

La fel ca multe posturi administrative și de conducere, acest job poate necesita multitasking și este potrivit pentru cei care prosperă sub presiune.

Așa cum este cazul majorității căilor de carieră veterinară, este obișnuit ca un manager de practică să lucreze în unele ore de seară, weekend și vacanță.

Persoanele care sunt interesate să devină manageri de cabinet veterinar pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Manager resurse umane: $113,300
  • Manager de compensații și beneficii: $121,010
  • Planificator de întâlniri, convenții și evenimente: $49,370

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2019.

Cum să obțineți postul.

Cum să obțineți postul

Obțineți certificare

Finalizarea unui program de certificare specific acestei lucrări poate oferi candidaților un avantaj competitiv. Două astfel de programe sunt Manager de practică veterinară certificat (CVPM) certificare oferită de Asociația Managerilor Spitalelor Veterinare și de Programul de management al practicii veterinare oferit de Universitatea Purdue.

Puteți aplica online pe site-uri precum iHire veterinar și Într-adevăr.

Cum să aduci la pensie cu un angajat mai în vârstă

Când angajații din organizația dvs. ating o vârstă la care pot încasa pensia companiei sau sociale venituri de securitate, este normal să ne întrebăm dacă angajatul se gândește sau are planuri de pensionare pe care le are încă a împărtăși. Profes...

Citeste mai mult

Ce poate învăța orice antreprenor de la Walt Disney

Cu toții putem învăța de la Walt Disney, antreprenorul. Walt Disney este renumit pentru crearea uneia dintre cele mai recunoscute mărci din lume, Disney, dar puțini știu la fel de multe despre omul din spatele Regatului Magic, ca să nu mai vorbim...

Elaborați un plan de afaceri al departamentului de resurse umane

Dacă ești un lider de departament, șeful tău probabil că într-o zi va pune această întrebare: „Pentru ce este planul tău de afaceri departamentul tău?” În calitate de lider al funcției de Resurse Umane, puteți folosi acești pași pentru a răspunde...