Descrierea postului de analist de afaceri: salariu, abilități și altele

Pe măsură ce liderii guvernamentali au devenit mai dinamici și inovatori în ceea ce privește modul în care se desfășoară munca, rolurile manageri de proiect iar analiştii de afaceri au devenit mai importanţi în organizaţiile guvernamentale. Acești oameni sunt catalizatori ai schimbării, dar fac mai mult decât să-i inspire pe alții să facă lucrurile diferit. Ei aduc schimbarea liderilor organizaționali și părțile interesate vreau sa vad.

Potrivit Ghidului BABOK® produs de Institutul Internațional de Analiză a Afacerilor, sau IIBA®, „analiza de afaceri implică înțelegerea modului în care organizațiile funcționează pentru a-și îndeplini scopurile și pentru a defini capacitățile pe care o organizație le cere pentru a furniza produse și servicii externe părțile interesate."

Analiștii de afaceri caută mai întâi să înțeleagă organizația așa cum este și apoi să-și imagineze cum ar putea fi ea în viitor. Ei își modelează înțelegerea despre starea viitoare dorită, ascultând liderii, părțile interesate, experți în domeniu și membrii echipei de proiect. Analiștii de afaceri elaborează apoi modalități de a duce organizația de unde se află până acolo unde își dorește sau trebuie să fie.

Sunt privirile proaspete de care multe probleme au nevoie. Ei vin într-o situație fără noțiunile preconcepute deținute de oameni care se ocupă în mod obișnuit de subiectul unui proiect. Analiștii de afaceri pun întrebări stupide fără să pară proști. Ei pun la îndoială ipotezele fundamentale pe care toți ceilalți le consideră de la sine înțelese. Pentru oamenii cărora le place să rezolve probleme, analiza de afaceri este un domeniu grozav.

Atribuții și responsabilități ale analistului de afaceri

Analiștii de afaceri lucrează în principal în echipe de proiect și, ca parte a sarcinilor și sarcinilor lor obișnuite, un analist de afaceri poate efectua unele sau toate următoarele:

  • Lucrați în cooperare cu managerii lor de proiect
  • Lucrați la mai mult de un proiect simultan și, prin urmare, trebuie să-și reevalueze constant prioritățile și termenele limită
  • Obțineți o înțelegere a proceselor de afaceri ale organizației relevante pentru obiectivele proiectului
  • Documentați procesele pentru a ajuta la rafinarea problemei pe care proiectul încearcă să o rezolve; documentația implică aproape întotdeauna diagrame care modelează modul în care se lucrează
  • Înțelegerea modului în care munca reală diferă de politica, procedurile și protocoalele stabilite
  • Faceți brainstorming cerințele pe care trebuie să le aibă o soluție și să participe la colectarea cerințelor pentru a vă asigura că cunoștințele lor au cât mai multă profunzime și context posibil
  • Evidențiază detaliile unei soluții de afaceri, care necesită o bună înțelegere a modului în care sunt implementate soluțiile tehnologice.

Analistul de afaceri este esențial pentru succesul unui proiect, deoarece el sau ea înțelege atât partea de afaceri, cât și partea tehnică a lucrurilor. Managerul de proiect are adesea aceste cunoștințe, dar nu în măsura în care o are analistul de afaceri. Un analist de afaceri poate traduce jargonul tehnic în ceva ce membrii echipei de proiect îl pot înțelege și ei poate traduce limbajul specific organizației în termeni pe care programatorii de computere pot încorpora în mentalitatea lor cadru.

Pe măsură ce soluțiile sunt implementate, analistul de afaceri se asigură că munca tehnică răspunde nevoilor afacerii. Analistul de afaceri poate fi, de asemenea, implicat în testarea sistemului și în crearea manualelor de utilizare.

Salariu analist de afaceri

Ca în orice domeniu, cei mai buni câștigători tind să fie cei care au fost în domeniu de mult timp și cei care sunt performanți de top. Biroul de Statistică al Muncii din SUA nu păstrează date despre salarii pentru analiștii de afaceri în mod specific, dar mai jos sunt salariile anuale medii pentru locurile de muncă conexe conform datelor din 2018:

  • Analist de cercetare operațională - 83.390 USD
  • Analist de management - $83,610
  • Analist de sisteme informatice - 88.740 USD
  • Analist de securitate a informațiilor - 98.350 USD

Poziția de analist de afaceri implică îndeplinirea cerințelor de educație și formare, după cum urmează:

  • Educaţie: Această poziție necesită de obicei o diplomă de licență într-un domeniu conex, cum ar fi finanțe, contabilitate, administrarea afacerilor, economie, statistică, științe politice sau sociologie.
  • Experienţă: Formarea are loc la locul de muncă, deși unele posturi pot necesita experiență anterioară într-o poziție de analist junior.
  • Certificare: IIBA oferă două certificări pentru analist de afaceri: the Certificare de competență în analiza de afaceri sau CCBA®, si Certified Business Analysis Professional, sau CBAP®. În același mod, și CAPM® și PMP® sunt certificări absolvite pentru managerii de proiect, CCBA® și CBAP® sunt două niveluri de certificare pentru analiștii de afaceri.

Abilități și competențe de analist de afaceri

Pe lângă educație și alte cerințe, candidații care posedă următoarele abilități pot fi capabili să performeze cu mai mult succes la locul de muncă:

  • Cunostinte de calculator: Analistul de afaceri nu trebuie să fie a programator, dar el sau ea are nevoie de o înțelegere rudimentară a modului în care funcționează sistemele tehnice și a modului în care se realizează munca de schimbare a acestora. Soluțiile analistului de afaceri trebuie să fie realizabile și pentru programatori.
  • Abilități de rezolvare a problemelor: Analistul trebuie să înțeleagă organizația așa cum există, apoi să încerce să o schimbe și să o îmbunătățească.
  • Abilitati analitice: Analiștii de afaceri trebuie să prelucreze o mare varietate de informații, să evalueze costurile și beneficiile soluțiilor și să rezolve probleme complexe de afaceri.
  • Abilități de comunicare: Analiștii de afaceri au nevoie de abilități puternice de comunicare pentru a-și explica și susține analizele și recomandările în ședințele și audierile comisiilor legislative.
  • Orientat spre detalii: Crearea unor planuri eficiente de soluții de afaceri necesită o analiză atentă a unui număr mare de detalii.
  • Abilitati matematice: Majoritatea analiștilor au nevoie de abilități de matematică și ar trebui să fie confortabil să utilizeze anumite tipuri de software, inclusiv foi de calcul, programe de baze de date și software de analiză financiară.
  • Abilități de scriere: Analiștii trebuie să fie capabili să prezinte informații foarte tehnice într-o formă scrisă, care să fie clară și înțeleasă pentru publicul vizat.

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, angajarea pentru diferite tipuri de analiști de afaceri este se estimează că va crește de la aproximativ 7% la 27% în următorii zece ani, în funcție de tipul de afacere analist.

Aceste rate sunt aceleași sau o creștere mai rapidă decât media de 7% pentru toate ocupațiile între 2016 și 2026. Se așteaptă ca locurile de muncă de analist bugetar și de sisteme informatice să crească de la 7% la 9%, în timp ce locurile de muncă de analist de management și analist de cercetare operațională ar trebui să crească mai rapid, de la 14% la 27% până în 2026.

Deși analiștii de afaceri lucrează de obicei în setări de birou, unii ar putea fi nevoiți să călătorească pentru a colecta detalii de afaceri direct sau să se întâlnească cu diverși personal din alte motive.

Majoritatea analiștilor de afaceri lucrează cu normă întreagă în timpul orelor normale de lucru. Orele suplimentare sunt uneori necesare în timpul evaluărilor finale ale rezultatelor proiectului sau ale rezultatelor. Presiunea termenelor de proiectare sau de raportare și a programelor de lucru strânse pot deveni stresante pentru unele persoane.

Cum să obțineți postul

A PREGATI

Evidențiați experiența relevantă pe CV-ul dvs., inclusiv orice cursuri relevante pentru colegiu. Consultați fișele postului pentru a vă asigura că puteți îndeplini calificările.

Uită-te la resursele de căutare de locuri de muncă, cum ar fi Indeed.com, Monster.com, și Glassdoor.com pentru posturile disponibile. De asemenea, puteți vizita centrul de carieră universitar pentru a găsi locuri de muncă disponibile.

  • Contabili si Auditori: $70,500
  • Actuarii: $102,880
  • Analistii financiari: $85,660

Cum să-ți dezvolți afacerea cu reclame LinkedIn

Marketingul pe rețelele de socializare a luat lumea cu asalt în ultimii ani. Cu milioane de utilizatori, rețelele sociale precum Facebook, Instagram și altele au devenit, de asemenea, o platformă majoră pentru marketing inovator. În timp ce mulț...

Citeste mai mult

Programul de membru simultan ROTC al Armatei SUA

Programul de membru simultan (SMP) permite oamenilor să facă parte atât din Garda Națională a Armatei, cât și din programul ROTC al colegiului lor. Beneficiile imediate sunt posibilitatea de a folosi asistența pentru școlarizare din GI Bill după ...

Un exemplu de manual al angajatului de confirmare de primire

Fiecare angajator are nevoie de un manual al angajatului. În acest articol, veți afla care este scopul și motivele pentru care aveți nevoie de un manual al angajatului. Apoi, sunt furnizate un exemplu de confirmare de primire a manualului angajat...