Descrierea postului de analist de merchandising: salariu, abilități și altele

click fraud protection

Analiștii de vânzare cu amănuntul ajută la maximizarea potențialului de profit pentru un magazin sau lanț de vânzare cu amănuntul. Acestea îmbunătățesc fluxul de numerar și măresc marjele de profit prin analizarea riscurilor și oportunităților de stocare și implementând strategii de alocare a stocurilor.

În funcție de dimensiunea lanțului de retail, analiștii de merchandising sunt uneori însărcinați cu responsabilitatea pentru managementul lanțului de aprovizionare, dar cele mai mari lanțuri de retail din SUA le separă pe cele două pozitii. Acest lucru permite fiecăruia să se concentreze asupra aspectelor specifice ale fluxului de mărfuri în și în afara magazinelor de vânzare cu amănuntul.

Analiștii de comercializare cu amănuntul lucrează aproape întotdeauna la sediul unei companii de retail, unde interfața cu departamentele de marketing și finanțe, precum și cu cumpărătorii și liderii seniori, este cea mai ușoară.

Atribuții și responsabilități ale analistului de merchandising

Sfera responsabilităților unui analist de merchandising poate depinde de cerințele angajatorului, dar unele îndatoriri comune includ:

  • Monitorizați vânzările din categoria magazinelor
  • Supraveghează inventarul fizic
  • Identificați tendințele în vânzări
  • Monitorizarea momentului și a amplorii schimbărilor sezoniere
  • Menține nivelurile și sortimentele de inventar dorite
  • Programați livrările și supravegheați expedierea, primirea și depozitarea mărfurilor
  • Dezvoltați strategii de aprovizionare care vor minimiza epuizarea stocurilor, maximizând în același timp rotațiile stocurilor.
  • Oferiți îndrumări despre modelele de vânzare, calendarul achizițiilor viitoare și filozofiile de cumpărare

Analiștii de merchandising lucrează îndeaproape manageri de categorie în lanțuri de vânzare cu amănuntul care sunt suficient de mari pentru a le angaja pe amândouă. Aceștia sunt responsabili pentru păstrarea unei imagini de ansamblu asupra tendințelor pentru întregul lanț și pentru fluxul de mărfuri atât în ​​interiorul, cât și în afara lanțului de aprovizionare cu amănuntul.

Salariu analist de merchandising

Mărimea și volumul vânzărilor unei operațiuni de vânzare cu amănuntul este un factor cheie în determinarea compensației pentru analistul său de merchandising, dar analiștii de merchandising și de piață în general câștigă următoarele:

  • Salariul mediu anual: 63.120 USD (30,35 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%.: Mai mult de 121.080 USD (58,21 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: Mai puțin de 34.310 USD (16,50 USD/oră)

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2018.

Un analist de merchandising de succes va primi adesea funcții de consiliere senior și va primi o compensație suplimentară care corespunde cu responsabilitățile suplimentare. Poziția vine de obicei cu un pachet complet de beneficii, care include adesea reduceri la mărfuri.

Educație, formare și certificare

Cei care caută o carieră ca analist de merchandising ar trebui, în mod ideal, să aibă o diplomă universitară și o experiență considerabilă.

  • Educaţie: Este de preferat o diplomă de licență în finanțe, contabilitate sau economie. O diplomă de master este un plus și poate fi o condiție prealabilă în funcție de dimensiunea și domeniul de aplicare al operațiunii de vânzare cu amănuntul.
  • Experienţă: Alte diplome sau chiar nicio diplomă sunt uneori acceptabile cu combinația potrivită de experiență de vânzare cu amănuntul, cumpărare și alocare. Este de dorit un amestec de experiență în comercializare și analiză de date. Sunt esențiale experiență analitică semnificativă și cunoștințe de calculator cu programe precum MS Excel și/sau Access.

Abilități și competențe de analist de merchandising

Ar trebui să aveți câteva calități esențiale pentru a reuși să deveniți analist de merchandising.

  • Abilitati matematice: Această poziție este cea mai potrivită pentru o minte matematică, logică, a creierului stâng, căruia îi place să lucreze cu computerele la un birou într-un cadru de birou.
  • Abilități de comunicare: Abilități puternice de comunicare scrisă și verbală sunt, de asemenea, necesare pentru redactarea de rapoarte și recomandări și pentru exprimarea clară a raționamentului și a datelor.
  • Organizare: Veți ține evidența mai multor proiecte și inițiative în orice moment.
  • Rezolvarea creativă a problemelor: Lucrurile nu vor funcționa întotdeauna așa cum vă așteptați, așa că ar trebui să puteți concepe planuri de rezervă viabile și să știți când să treceți la unul.

Perspectivă de locuri de muncă

Domeniul merchandisingului și al cercetării de piață în general este de așteptat să crească cu o creștere foarte semnificativă de 23% din 2016 până în 2026, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Acest lucru este mult mai rapid decât media pentru toate ocupațiile și se datorează în mare măsură comercianților care muncesc mai mult ca niciodată pentru a se adapta preferințelor și nevoilor consumatorilor.

Mediu de lucru

Analiștii de merchandising din cele mai populare lanțuri de articole de îmbrăcăminte precum Zara și Forever 21 au responsabilități de muncă de mare presiune, care se mișcă rapid, deoarece țin pasul cu tendințele în continuă schimbare. Acest lucru poate fi stresant.

Companiile majore de vânzare cu amănuntul, cum ar fi Walmart și Costco, necesită mai mult în ceea ce privește munca interpersonală. Analiștii de merchandising vor trebui adesea să ofere îndrumări liderilor și factorilor de decizie la scară globală.

Program de lucru

Majoritatea analiștilor de merchandising lucrează cu normă întreagă în timpul orelor normale de lucru, cu sfârșit de săptămână și sărbători libere. Cu toate acestea, termenele limită ale proiectelor pot necesita uneori ore suplimentare peste 40 de ore pe săptămână.

Compararea locurilor de muncă similare