Descrierea postului de producător de discuri: salariu, abilități și altele

Producătorii de discuri lucrează cu trupe, muzicieni de sesiune, iar inginerii de studio să „producă” sunetul înregistrărilor. Munca unui producător implică adesea furnizarea unui set suplimentar de urechi pentru a ajuta la crearea unui anumit sunet sau pentru a oferi perspectiva care vine cu experiența. În studiourile de înregistrări moderne, acest lucru nu înseamnă neapărat crearea unui disc de vinil așa cum a făcut cândva, dar numele a rămas.

Producătorii de discuri pot fi implicați în aranjarea unor părți ale unei piese sau chiar în scrierea acestora. În studiourile mai mici, rolurile de inginer și producător pot fi combinate, iar trupele pot produce sau coproduce înregistrările cu un inginer.

Atribuțiile și responsabilitățile producătorului de discuri

A fi producător de discuri necesită de obicei următoarele responsabilități:

  • Înregistrare
  • Amestecarea
  • Stăpânirea
  • Intrare creativă
  • Rezolvarea problemelor
  • Inovație tehnică
  • Comunicare

Rolurile producătorilor de discuri pot varia foarte mult în funcție de proiect și de relația cu muzicienii care efectuează înregistrarea. Toți producătorii de discuri au nevoie de abilitățile tehnice pentru a înregistra, mixa și stăpâni muzica, iar unii nu fac mai mult decât asta dacă muzicienii conduc procesul de creație. Cu toate acestea, unii producători joacă un rol semnificativ în procesul creativ și ajutând la formarea sunetului și a tonului unui muzician sau al unei trupe.

Indiferent de gradul de rol pe care îl joacă producătorii, se așteaptă ca aceștia să fie experți în a-i ajuta pe muzicieni să obțină sunetele pe care le caută.

Salariu producător de discuri

Majoritatea producătorilor sunt plătit o taxă fixă ​​sau un avans pentru munca lor. Unii primesc, de asemenea, puncte, care reprezintă un procent din prețul dealer-ului unui disc și/sau o cotă din profiturile realizate din înregistrări. Este obișnuit ca producătorii să le primească pe ambele. Producătorii pot lucra pentru o taxă inițială redusă în schimbul unor puncte sau pot obține o taxă plus puncte dacă consideră că producția lor va fi importantă pentru succesul discului. Producătorii implicați în procesul de compunere a melodiilor se pot aștepta la redevențe pe lângă taxele de producție.

Ca și în cazul tuturor aspectelor industriei muzicale, contracte sunt importante pentru că îi informează pe toată lumea unde se află și ce se așteaptă de la ei. Trupele se pot aștepta ca producătorii să supravegheze înregistrarea, mixarea și masterizarea, dar un producător se poate aștepta să lucreze doar la înregistrări. Aceste probleme, împreună cu taxele și punctele, sunt mai ușor de discutat înainte de începerea înregistrării, iar un contract poate clarifica orice neînțelegeri.

Biroul de Statistică a Muncii din SUA nu urmărește salariile producătorilor de muzică în mod specific, ci în domeniul divertisment, ei urmăresc profesii similare în teatru și film, iar salariile lor sunt raportate după cum urmează:

  • Salariul mediu anual: 71.620 USD (34,43 USD/oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 164.290 USD (78,98 USD/oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 33.730 USD (16,21 USD/oră)

Sursă:Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Producătorii ar putea începe să lucreze ca ingineri în studiouri, ca muzicieni de sesiune sau ambele. Pe măsură ce tehnologia s-a îmbunătățit în ultimii ani, oamenii au devenit posibil să câștige experiență folosind software-ul de înregistrare și mixare disponibil pentru computerele lor de acasă.

  • Educaţie: În mod ideal, producătorii ar trebui să aibă o anumită experiență în muzică, fie că provine din educație formală sau nu. În plus, trebuie să stăpânească abilitățile tehnice asociate cu a fi inginer de sunet. Aceste abilități sunt adesea predate în programe de diplome asociate.
  • Instruire: Ingineria sunetului și, în cele din urmă, producția sunt abilități practice. Chiar și în programele de studii asociate, se va aștepta ca studenții să obțină experiență directă de lucru cu sunetul și mixarea.

Abilități și competențe de producător de discuri

Producătorii de discuri au nevoie de o combinație de abilități tehnice, creative și umane pentru a excela cu adevărat la locurile lor de muncă. Unele dintre calitățile necesare includ:

  • Cunostinte tehnice: Chiar dacă producătorii pot lucra cu ingineri de sunet, este important să fie ei înșiși cunoașteți cu echipamentul de sunet.
  • Creativitate: Muzicienii ar putea fi forțele creative din spatele unei înregistrări, dar au nevoie de contribuții și feedback din partea producătorului lor. În plus, atunci când muzicienii au o idee, dar nu știu cum să o execute, producătorul este adesea cel care vine cu o modalitate de a crea și capta acel sunet.
  • Abilități de comunicare: Producătorii trebuie să înțeleagă ce încearcă muzicienii să realizeze și, de asemenea, trebuie să fie capabili să comunice muzicienilor ceea ce cred că va suna cel mai bine în funcție de toate circumstanțele.
  • Rezolvarea conflictului: Cu mai mulți muzicieni, un producător, un inginer de sunet și, probabil, alții care colaborează la o înregistrare, vor exista adesea dezacorduri. Producătorii trebuie să știe cum să-și folosească expertiza și abilitățile oamenilor pentru a ajunge la un acord cu privire la cea mai bună opțiune.

Biroul de Statistică al Muncii din SUA nu urmărește în mod specific producătorii de record, dar creșterea locurilor de muncă pentru inginerii de sunet este proiectată la 8% pentru deceniul care se încheie în 2026. Aceasta este puțin mai bună decât creșterea de 7% a locurilor de muncă proiectată pentru toate carierele. Creșterea locurilor de muncă pentru producători și regizori din divertisment și sport, care include și film, televiziune și teatru, este proiectată la 12%.

Mediile de lucru depind de tipul de muncă pe care îl desfășoară un producător. Producătorii interni lucrează pentru anumite studiouri unde muzicienii ar putea închiria timp. Odată cu acest timp, ar putea fi inclus și costul închirierii unui producător. Studiourilor le place adesea să păstreze producătorii solicitați ca producători interni, deoarece crește probabilitatea ca muzicienii să dorească să-și închirieze studiourile.

Cu toate acestea, cu cât un producător este mai solicitat, cu atât este mai probabil ca persoana respectivă să opereze ca producător independent. Producătorii independenți sunt angajați de trupe sau de casele de discuri în numele unei trupe. De obicei, acesta este un producător consacrat, care are o bună reputație profesională și este cineva pe care trupele îl caută. Acest tip de taxe de producător vor fi separate de taxele de închiriere a studiourilor.

Indiferent dacă un producător lucrează intern sau independent, relațiile de colaborare cu muzicieni și inginerii de sunet reprezintă o parte importantă a jobului.

Nu există un program fix pentru a fi producător de discuri. Producătorii interni au mai multe șanse să aibă un program regulat, dar în funcție de cererea și disponibilitatea timpului de studio, orele ar putea implica în continuare weekend-uri și seara. Producătorii independenți care lucrează pentru un anumit muzician sau trupă ar putea avea programul dictat de momentul în care trupei îi place sau este disponibil pentru a înregistra.

Cum să obțineți postul

CareersinMusic.com și Schimb melodic furnizați liste pentru producerea de locuri de muncă.

Luați în considerare agențiile de publicitate

Lucrați pentru firme locale sau naționale care produc jingle-uri originale pentru campanii publicitare.

PERFECȚIȚI-VĂ ABILITĂȚILE

Site-uri ca Lynda.com și Berklee Online oferă cursuri și tutoriale pe internet.

Alte cariere care pot beneficia de abilitățile asociate cu a fi producător de discuri, împreună cu salariile lor medii anuale, includ:

  • Inginer audio: $45,570
  • Editor de film și video: $58,210
  • Artist multimedia: $70,530

Cum să faceți deduceri de salariu în Canada

Odată ce ai angajat oameni care să lucreze pentru tine, una dintre responsabilitățile tale ca angajator este să-i plătești în mod corespunzător. În Canada, aceasta înseamnă respectarea cerințelor Agenției Canadei de Venituri (CRA) și efectuarea ș...

Citeste mai mult

Ce este un sistem individual de eliminare a apelor uzate?

Un sistem individual de eliminare a apelor uzate (IWDS) preia apele uzate dintr-o singură casă sau o singură afacere, separă solidele și le purifică, folosind de obicei solul dintr-un câmp de scurgere de pe proprietate. Este cunoscut și ca sistem...

Cei mai mari comercianți de produse organice din America de Nord

În 2018, mulți dintre principalii comercianți cu amănuntul de produse organice din Statele Unite erau toți magazine alimentare cu produse organice, iar acest lucru nu s-a schimbat prea mult de-a lungul anilor. Băcănii tradiționali continuă să atr...