Descrierea postului de genetician animal: salariu, abilități și altele

Geneticienii de animale sunt implicați în studierea genelor și îmbunătățirea eredității trăsăturilor dorite, cum ar fi ca producție crescută de lapte la bovinele de lapte sau greutatea mai mare a carcasei la bovinele de carne — la animale populatiilor.

Îndatoririle și responsabilitățile geneticianului animal

Geneticienii animale se pot concentra pe multe domenii din domeniu, iar sarcinile specifice pot varia mult în funcție de natura tipului de angajare a geneticianului. În general, postul poate necesita capacitatea de a îndeplini următoarele sarcini:

  • Dezvoltați programe de creștere selectivă
  • Studiați și analizați pedigree-urile
  • Efectuați cercetări genetice sau teste de laborator
  • Dezvoltați strategii de îmbunătățire a eredității trăsăturilor dezirabile
  • Studiază genetica populației
  • Hartă genomurile diferitelor specii
  • Raportați și comunicați tendințele genetice

În general, geneticienii de animale lucrează pentru a înțelege modul în care genele afectează trăsături precum creșterea, comportamentul, reproducerea și imunitatea. Ei folosesc în mod regulat echipamente de laborator, scanere ADN și o varietate de aplicații software pentru a-și desfășura cercetările și a analiza datele genetice.

Geneticienii animale pot găsi de lucru cu o varietate de angajatori, cum ar fi unități de producție animală, farmaceutice companii, corporații private, laboratoare de cercetare, grădini zoologice, incubatoare, guvernul federal sau colegii și universități.

Un procent mare de geneticieni animale se concentrează pe lucrul cu specii de animale, în special bovine și păsări de curte, dar unii lucrează și cu specii domestice și sălbatice. Industria acvaculturii este o sursă deosebit de puternică de locuri de muncă pentru geneticienii animale, deoarece continuă să prezinte o creștere explozivă.

Salariu zoogenetician

The Biroul de Statistică a Muncii (BLS) nu separă datele salariale pentru geneticienii animale, dar le include ca parte a categoriilor mai generale de zoologii.

  • Salariul mediu anual: 58.530 USD (28,07 USD pe oră)
  • Primul salariu anual de 10%: 113.430 USD (54,53 USD pe oră)
  • Salariul anual de jos 10%: 36.270 USD (17,44 USD pe oră)

BLS raportează că cele mai bine plătite industrii pentru oamenii de știință în domeniul animalelor în funcție de salariul mediu anual includ guvernul federal (115.160 USD), comercianții angro (112.580 USD) și producția de alimente pentru animale ($105,380).

Primul pas pentru a deveni un genetician animal implică absolvirea unei diplome de licență în genetică sau un domeniu strâns legat, cum ar fi știința animalelor, știința produselor lactate, biologie, biologia conservării sau a zonă similară. Diplomele postuniversitare sunt de obicei necesare pentru majoritatea posturilor din domeniul geneticii și sunt obligatorii pentru pozițiile din mediul academic sau de cercetare de nivel superior.

  • Educaţie: Cursurile de licență includ genetică, reproducere, științe de laborator, producția de animale, biologie, chimie și statistică. După absolvire, geneticianul care aspiră urmează de obicei o diplomă postuniversitară (master sau doctorat) care se concentrează pe un anumit domeniu de interes. Studiile la nivel postuniversitar implică de obicei cursuri de nivel avansat în domenii de specializare, precum și cercetări de laborator și publicarea unei teze de cercetare științifică.
  • Experienţă: Geneticienii animale ar trebui să aibă o experiență solidă în lucrul cu computere și echipamente de laborator, deoarece aceste instrumente sunt utilizate în mod obișnuit în cercetarea genetică.

Abilități și competențe de genetician animal

Pentru a avea succes în acest rol, veți avea nevoie, în general, de următoarele abilități și calități:

  • Abilități de comunicare: Geneticienii animale trebuie să-și explice descoperirile și implicațiile acestor descoperiri.
  • Abilitati de analiza a datelor: Oamenii în acest rol trebuie să fie capabili să analizeze datele pe care le colectează din cercetările lor genetice pentru a ajuta la găsirea de soluții în domeniul lor de activitate.
  • Abilitati tehnice: Ei trebuie să poată utiliza echipamente de laborator, scanere ADN și o varietate de aplicații software.

BLS proiectează că locurile de muncă pentru oamenii de știință în domeniul animalelor, în general, vor crește aproximativ în același ritm ca și creșterea generală a ocupării forței de muncă pentru toate ocupațiile din țară până în 2026, care este de 7%.

Geneticienii de animale lucrează de obicei într-un cadru de laborator în timp ce își desfășoară cercetările, deși unii se pot deplasa la unitățile de producție animală pentru a vedea și evalua personalul reproducător.

Geneticienii animale lucrează de obicei cu normă întreagă în timpul orelor de lucru regulate. Orele exacte vor depinde de specialitate.

Persoanele care sunt interesate să devină geneticieni animale pot lua în considerare și alte cariere cu aceste salarii medii:

  • Tehnician agricol sau alimentar: $40,860
  • Zoologii sau biolog al vieții sălbatice: 63.420 USD
  • Microbiolog: 71.650 USD
  • Biochimist sau biofizician: $93,280

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2019.

Cum să dezvoltați un plan media de relații publice

A relații publice, sau PR, campania vă permite să controlați răspândirea informațiilor despre dvs. și despre afacerea dvs., creând o narațiune media care te poziționează pentru a atrage clienți fără a face cheltuielile tradiționale publicitate. ...

Descrierea postului de asistent de vânzări al brokerului înregistrat

Un asistent de vânzări broker ajută consilieri financiari, denumite în mod tradițional brokeri, cu gestionarea timpului prin gestionarea întrebărilor de rutină ale clienților. Cele mai multe întrebări sunt legate de chestiuni de întreținere a con...

Iată o listă de idei grozave de restaurante mici pentru un buget de pantofi

Nu orice restaurant nou trebuie să coste o avere pentru a se deschide. Există modalități de a vă deschide propriul restaurant cu un buget redus, fără a sacrifica calitatea sau serviciul. Concepte de restaurant precum camioane mobile de alimentare...