Fact Checker Descrierea postului: salariu, abilități și altele

Fact-checker-ii lucrează adesea în departamentele de cercetare ale revistelor sau pentru emisiuni de știri de televiziune. Ei parcurg fiecare poveste cu meticulozitate pentru a confirma toate faptele conținute în ea. Acest lucru ar putea însemna confirmarea vârstei unui subiect sau a ceea ce se spune că subiectul a spus.

Verificatorii faptelor sunt a doua linie de apărare pentru a se asigura că nu se întâmplă greșeli. Dacă cineva se enervează și amenință că va da în judecată pentru conținutul unei știri sau al unui articol, publicația sau programul are mai multe persoane care pot susține veridicitatea informațiilor.

Îndatoririle și responsabilitățile Fact Checker

Atribuțiile unui verificator de fapte încep cu bune abilități de cercetare și un instinct de a ști când un fapt a fost de fapt confirmat. Aceste sarcini includ:

  • Confirmarea detaliilor: un verificator de fapte trebuie să fie capabil să confirme detaliile cu o sursă fără a dilua sau modifica povestea în sine.
  • Corectarea copiei: aceasta poate include erori de ortografie, de gramatică și de punctuație.
  • Confirmați informațiile istorice: Datele evenimentelor care au avut loc cu zeci de ani în urmă sunt la fel de importante ca și cele ale evenimentelor actuale.
  • Confirmați datele: acestea pot include rezultatele citate ale studiilor și sondajelor.
  • Confirmați identitățile: numele, adresele și identitățile surselor citate trebuie confirmate, inclusiv asigurându-se că acestea informații cu adevărat spuse sau implicite care le sunt atribuite fără a-i alarma, făcându-i potențial să-și retragă citate.

În unele cazuri, cu materialele tipărite, un verificator de fapte ar putea fi responsabil pentru direcționarea tipografilor în ceea ce privește fonturile și orice cerințe sau nevoi speciale de proiectare a textului.

Salariul Fact-Checker

Compensația pentru acest loc de muncă poate depinde în mare măsură de anii de experiență, precum și de mărimea angajatorului. Un mare canal de știri metropolitan va plăti, în general, mai mult decât o publicație suburbană, pe baza veniturilor din tiraj. Aceste cifre sunt medii din S.U.A. și este posibil să nu se aplice pentru fiecare locație.

  • Salariul mediu anual: 61.890 USD (29,27 USD/oră)
  • Salariul mediu la nivel de intrare: 44.703 USD (21,49 USD/oră)
  • Salariul mediu la nivel superior: 76.121 USD (36,59 USD/oră)

Sursă: Expert salarial

„Entry-level” se referă de obicei la angajații cu unul până la trei ani de experiență, în timp ce verificatorii de fapte de nivel superior au, în general, opt sau mai mulți ani de experiență în profesie. Unii verificatori de fapte sunt plătiți la oră.

Majoritatea verificatorilor de fapte care au o experiență minimă încep prin a ocupa locuri de muncă la nivel de intrare, dar educația este totuși importantă pentru a obține una dintre aceste poziții.

  • Educaţie: Cel puțin, ar trebui să aveți o diplomă de asociat, iar o diplomă de licență este de preferat. Specializările sugerate includ engleză, comunicații sau jurnalism. Doar aproximativ 2% dintre toți verificatorii de fapte au doar diplome de liceu, potrivit expertului salarial. Aproximativ 68 la sută au diplome de licență, iar 30 la sută au diplome de master sau doctorate.
  • Certificari: În general, nu sunt necesare certificări pentru a lucra în acest domeniu.

Abilități și competențe de verificare a faptelor

Un verificator de fapte trebuie să se bazeze pe două abilități — cercetare independentă și abilități de raportare— pentru a asigura acuratețea unui articol, dar alte competențe pot face oamenii mai potriviti pentru această profesie.

  • Abilități interpersonale: Un verificator de fapte trebuie să discute adesea cu surse pentru a confirma informațiile. Meseria unui jurnalist constă adesea în a convinge pe cineva să spună ceva ce ar putea să nu vrea să spună, deci a fact-checker trebuie să gestioneze sursele cu mănuși pentru copii pentru a evita ca acestea să se răzgândească după fapt.
  • Matematică: Verificatorii de fapte sunt responsabili pentru a se asigura că orice numere sau ecuații citate sunt corecte.
  • Competențe informatice: Stăpânirea internetului și abilitățile de căutare pot fi cruciale pentru a găsi informații exacte și actualizate sub presiunea termenelor limită și a unui ciclu de știri de 24 de ore.
  • Atenție la detalii: Informațiile nu pot fi trecute cu ușurință. O afirmație precum „Câinilor le place să latre” merită un moment de examinare, la fel ca o afirmație mult mai complexă și mai puțin evidentă.

Presa scrisă devine din ce în ce mai învechită în această eră a electronicii, dar informația și jurnalismul pur și simplu își schimbă formele, nu dispar. Verificatorii faptelor ar trebui să fie solicitați în mod continuu, indiferent de tehnologie.

Termenele limită există pentru toate tipurile de publicații, iar acest lucru poate însemna presiune pentru a performa rapid fără a sacrifica acuratețea.

Acesta poate fi un loc de muncă cu normă parțială sau cu normă întreagă, dar termenele trebuie respectate indiferent, ceea ce poate duce, ocazional, la alocarea de ore suplimentare. Știrile nu încetează să apară în weekend, așa că aceasta nu este întotdeauna o slujbă de luni până vineri.

Cum să obțineți postul

CREAȚI UN CURVACUL MARE

LiveCareer.com oferă un bun exemplu de CV-ul de verificare.

RESTEZI-VĂ CĂUTAREA LOCURILOR DE MUNCĂ

Unele portaluri de locuri de muncă au mai multe CV-uri de verificare și de redactare decât altele. Jobsgalore.com are de obicei liste de verificatori de fapte și vă puteți restrânge căutarea după codul poștal dacă nu doriți să lucrați de la distanță.

Unele poziții similare se pot suprapune cu munca de verificator de fapte.

  • Editori: $58,770
  • Corectori: $40,410
  • Reporterii și corespondenți: $51,550

Sursă: Biroul de Statistică a Muncii din SUA, 2017.

Compararea Amazon cu eBay pentru cumpărături

Privind eBay și Amazon lupta pentru supremația pieței va deveni din ce în ce mai interesantă în următorii ani. Încă de la începutul comerțului electronic la mijlocul anilor ’90, cele două companii au devenit concurenți titani, în ciuda faptului c...

Citeste mai mult

De ce contează atmosfera stocării pentru clienții dvs

Mai simplu spus, atmosfera magazinului include caracteristicile fizice ale unui magazin de vânzare cu amănuntul folosite pentru a crea o imagine pentru a atrage clienți. Este cunoscut și sub numele de atmosferă pe scurt. Este o contribuție direct...

Citeste mai mult

Cheltuieli controlabile versus necontrolabile

Există două tipuri principale de cheltuieli în magazinul dvs. cu amănuntul - cele care sunt controlabile și cele care sunt necontrolabile. A ști cum să gestionezi eficient fiecare dintre ele este cheia profitabilității în magazinul tău de vânzare...